דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

אסתר ראב בתו של אליעזר בן יעזר ראב המשוררת הבוהמית

 

בתו של יהודה אסתר ראב ,נולדה בפתח תקווה כאחות לשלושת אחיה, אסתר נולדה בחג הפורים ועל פי האגדות קבלה בזכות זאת את שמה אסתר, בהיגוד להערצתה לאביה היחסים בינה לבין אימה גבלו בשנאה ורצון לברוח מהבית.

אסתר   שכישרונה לשירה משוררת נגלה עוד בצעירותה, שבשיריה וכתביה סיפרה על שנות ילדותה וחוויותיה כילדה ונערה במושבה פתח תקווה בשנותיה הראשונות, עוד בצעירותה החלה להתמרד למוסכמות החינוכיות שהיו נהוגות במושבה, בצעירותה נחשפה למוסיקה קלסית ולנגינה .

למרות היותה בת גדלה בחברת אחיה כבן ,היא השתובבה כמותם, האחים נהגו להתקוטט אחד עם השני כילדים ועל פי האגדות מעולם לא נכנעה לכוחם בעת ההתגוששות, כבר אז שברה מוסכמות והייתה שונה מיתר ילדי המשפחות בפתח תקווה בדעותיה ובהתנהגותה, יש הטוענים כי מרדנותה נבעה מעידודו של אביה.

לראייה ניתן לומר כי אביה אליעזר ראב ,הוציא אותה מהלימודים בבית הספר עוד כשמלאו לה כחש עשר שנים והושיבה בביתם ללא מעש, מצב של הישיבה בביתם גרם לאסתר, מורת רוח כיוון שהורחקה מחבריה ,כיוון שחשה שנדחתה מהחברה ,ישבה בבית וכתבה יומן המשקף את מצב הרוח השפוף שהיה לה בתקופת ההסגר ,את אהבותיה לנערים שנותרו כאכזבות ועל המריבות עם אמה שמנעה ממנה לקיים חיי חיזור ונעורים .

בשנת 1913 הצטרפה אסתר לקבוצת דגניה , כאשר הבינה כי העבודה החקלאית איננה בעבורה נטשה ולאחר תקופת מה חזרה לביתה בפתח תקווה, שם הצטרפה כחברה בקבוצת קוטפי הדרים בפרדסי נס ציונה, משם עברה לבן שמן חזרה לביתה ולאחר מלחמת העולם הראשונה חזרה לבן שמן כמורה במוסד.

אסתר חוותה את ההתנפלות כנופיות הערבים על פתח תקווה בשנת 1821 , שנה לאחר המאורע נישאה ליצחק גרין אחיו של מושא אהבתה ,ועברה להתגורר בקהיר עם בעלה שהיה נציג חברת תרופות גרמנית בקהיר.

מקהיר עברה להתגורר בפריס וחזרה להתגורר בבית גדול שבנה עבורה בעלה בתל אביב, בית ששימש כמקום כינוס למשוררים ואנשי בוהמה ,לאורך כול ימיה כתבה אסתר שירים וסיפורים המתארים את חיי היהודים במושבה פתח תקווה ובארץ ישראל.

בשיריה הרבתה להשתמש בשמות צמחים שגדלו בארץ ישראל, שירים המסתירים את הרוך הנשי , תושבי הארץ לא קבלו אותה כמשוררת משום היותה בעל אישיות שונה ,אישיות שסיגלה לעצמה את הרוח הבוהמית והפרובוקטיבית שהחליטה כי שירתה נובעת ממנה בהכרה של חלוציות ארץ ישראלית בניגוד למשוררי הדור שבזה להם באומרה כי ניחוח שירם היה נעוץ בשורשיהם האירופיים ולא השורשיים המקומיים.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור