דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

פתח תקווה סיפורו של חיים סלומון בנו של יואל סלומון

 

מעט על חיים סלומון אשר נולד בשנת 1889 לאביו משה יואל סלומון שהיה ממקימי נחלת שבעה ואף בנה את בית מגוריו בשכונה ,עזר בהקמת שכונת מאה שערים בירושלים והמושבה מלבס- פתח תקווה ויהוד ששם אף בנה בית והיה חקלאי , עקב מחלת המלריה התגוררו בתחילה מתיישבי פתח תקווה באדמות יהוד, אך עיקר פרנסתו של יואל סלומון לאורך השנים היה בית הדפוס שהקים בירושלים ושבהמשך ניהלו אותו בניו יוחנן ,דוד וטוביה על מנת לאפשר לאביהם לעסוק בהקמת הישוב העברי בישראל.

כאשר מלאו לחיים 18 חזר סלומון חיים עם הוריו לירושלים מפתח תקווה , הוא למד בישיבה ולמד גם שפות ,ובגיל 20 החל לעבוד בבית מרקחת, לאחר נישואיו בגיל 23 פתח עסק למסחר תרופות בשם סלומון את לוין עם גיסו גוטל לוין , לאחר שפתחו סניף בחיפה עבר גיסו לנהל אותו וחיים סלומון נשאר בסניף הירושלמי .

לאחר רכישת עסק התרופות ביפו לאחר מלחמת העולם הראשונה הכניס את אלשטין כשותף לאחר זמן מה החליטו השותפים להקים מפעל תרופות משותף שנקרא  סלומון, לוין ואלשטיין אשר היוו את הבסיס למפעל התרופות טבע של היום ,כאשר הוסיפו ורכשו את חברות התרופות אסייא,צרי וטבע .

חיים החל במקביל בעסקנות ציבורית, את הפוליטיקה הוא שנא, בפעילותו זאת שימש כחבר הנהלה ביסוד בית החולים בקור חולים על חורבות בית החולים הגרמני ברחוב הנביאים, היה גם פעיל בהקמת בית הכנסת ישורון ,פעילות ציבורית זאת משכה את תשומת ליבו של מושל העיר רונלד סטורס שמינה אותו בשנת 1924 כחבר במועצת העיר ירושלים, חברותו זאת במועצה הביאה לו את תפקיד הסגן של ראש העיר הערבי  נשישיבי בשנת 1927 .

חיים סלומון היה חבר בוועד הלאומי טרם הקמת המדינה, היה פעיל בהקמת השכונות בית הכרם, בית וגן ובשכונתו רחביה, בתקופת מאורעות 1929 ייצג את היהודים בפני השלטונות הבריטיים , הוא המשיך בדרכו העסקנית והמסחר במפעלו עד מותו.

לקראת סוף המנדט הבריטי ,כאשר החלו פעולות ההתנגדות לשלטון הבריטי בידי היהודים בארץ ישראל, ובמיוחד בירושלים לאחר פיצוץ מלון המלך דוד ,ביתו של סלומון חיים ברחביה הוחרם הבית למגורי חיילים בריטיים שגדשו את העיר לצרכי שלטון , למרות קשריו ומעמדו בניהול וחברות בעיריית ירושלים.

המבנה שהוחרם שימש כקנטינה לחיילים ,לצערה של המשפחה נעקרו המרצפות המקוריות של המבנה עם ציור הוורדים שהובאו מאיטליה בידי החיילים , מרצפות אלו הוחלפו במרצפות שונות שישנן על רצפות המבנה כיום ,לאחר עזיבת השלטונות הבריטיים את ישראל חזרה המשפחה להתגורר בבית ולא שינתה בו מאומה .

סוד היעלמותם של המרצפות הטריד את מוחי כתעלומה ,הייתה בידי ידיעה שמספר מרצפות מונחות בצריף הגננים מאחורי המבנה, לשמחתי בעת סיור שערכתי ברחביה בסוף 2011 נפתרה התעלומה בחלקה, כאשר מצאתי את שאריות הריצוף שנעקר בתקופת השתלטות הבריטים על המבנה, אריחי המרצפות נתגלו מונחות כשביל בהרכב מגוונים של סוגים שונים בשביל השמאלי למבנה המוביל לגינה האחורית, בשביל שובצו ששה סוגי מרצפות שונות ששימשו כרצפת הבית בימי זוהרו, כמובן דגם הורד האדום בולט ביופיו.

החלק האחורי של המבנה נשאר כשם שהיה, קיים גרם מדרגות המוליך לדלת במרכז האחורי של המבנה ליציאה לגינה כיום גרם המדרגות משמש מדפים לעציצי צמחיה ,במרכז הגינה מעגל האבן שבמרכזו המזרקה שאינה פועלת, את המזרקה מסתירים שיחי נוי הנטועים במעגל מסביבה

בחלק הגינה מימין ביתן כלי גננות , דשא וצמחים ,כאשר מתבוננים בחלקו האחורי של המבנה ,בחלק השמאלי אחורי הוסב המרתף למקלט ,אך הכניסה עדיין עם דלת העץ המקורית, בבית התגוררה בתו נעמי של סלומון ,משנפטרה עברה לגור במבנה הנכדה נעמי שנקראה אף היא בשם נעמי על שם האימא, הנכדה נעמי התגוררה כרווקה עד שנפטרה במאי 2011 כאשר היא בת 97 שנה.

הנכדה נעמי לאחר סיום לימודיה ,עבדה לאורך שנים רבות במשרד המשפטים , כעוזרת יועצי המשפטים של מדינת ישראל כמו : השופט חיים כהן,גדעון האוזנר,מאיר שמגר, משה בן זאב ואהרון ברק ,כאשר פרשה מעבודתה המשיכה להתגורר כאמור עד יום מותה לבדה במבנה בשנת 2011, למרות שנפטרה שכרה משפחת סלומון שהמבנה המשיך להיות רכושה , צוותי תחזוקה לטפל במבנה ובגינה שעוברת טיפולים ותחזוקה של צוות גננים בצורה סדורה .

לאחר מותה של הנכדה נעמי החל תהליך הסדרת צוואתה , בין יתר סעיפי הצוואה מסרה הנכדה נעמי את שלוש מאות אלף מניותיה בחברת התרופות טבע ,ליצירת קרן הקדש כספי על שם הוריה חנה וחיים סלומון ,מניות אלו נמסרו לידי הספרייה הלאומית שבאוניברסיטה העברית, בכספי ההקדש ניתן יהי לרכוש כתבי יד יהודיים עתיקים על מנת לשמרם בספרייה הלאומית .

כיום את המבנה בן הקומה האחת ,המחופה האבן וגג רעפים לראשו, מקיפה גדר עם מטפסים את המבנה , המבנה נשאר במצבו הנוכחי על אבני המרצפות בשבילים ובמרפסת הקדמית לאורך חזית הבית שאליה עולים בארבע מדרגות והפונה לכוון הרחוב, המרפסת מתוחמת במעקה ברזל ,סורגי מתכת ותריסי ברזל סגורים על חלונות הבית וצבועים בצבע ירוק.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור