דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

סיגריות בארץ ישראל

 

הסתדרות הציונית המיישבת בארץ ישראל , החליטה לספק עבודה לגלי העלייה בארץ ישראל, ההסתדרות הבינה כי תעסוקה ומסחר הם חלק מיישוב יהודים בחזרה על אדמתם, כהבנתה שהרעיון הציוני החדש ,אינו יכול להסתמך על כספי החלוקה ויש לספק לצעירים עבודה ,ברוח גל הקדמה שעבר על העולם מתחילת המאה העשרים.

אחד הרעיונות היה לפתח את ענף גידול הטבק וייצור הסיגריות, שכבר קרטע בארץ ישראל מסוף המאה התשע עשר בזכות בודדים ,רעיון פיתוח ענף הטבק הוגבר ביחד עם זרם העלייה השנייה ,אז החלו לצוץ מפעלים ליצור סיגריות ,כאשר את רוב חומר הגלם הצטרכו המפעלים לייבא, אלא שההגמוניה בארץ ישראל, על ענף הטבק והסיגריות ,נשלט בטרם מלחמת העולם הראשונה בידי הצרפתים ביד חברת הרזי קומפני ובעזרת השלטון העותומאני.

לצורך פיתוח הענף פנתה ההסתדרות הציונית למומחים יהודיים בענף הטבק ,על מנת לקבל חוות דעת לרעיון ולאפשרות פיתוח הטבק בארץ ישראל, מומחים אלו שללו את הרעיון בנימוקים כי השלטון העותומאני יצר מונופול וקבע את המיסוי ומכסות הגידול של הטבק בארץ ישראל ולכן יתקל הענף בקשיים בהתפתחותו.

גם במושבותיו של הברון רוטשילד נעשו ניסיונות בגידול טבק, לזרם רעיון הטבק הצטרף נחום אחד מאחי משפחת וילבוש , מהחלוצים תעשיה ויבוא המכונות בארץ ישראל, שעשה סקר ובדיקת הענף באירופה וקבע כי הקשיים של המונופול הצרפתי בארץ ישראל ,יגרמו קושי רב להקמת מפעלי יצור סיגריות ,ולכן מוטב שיקימו את המפעלים בארצות הסמוכות ובעיקר במצריים מאחר ושם ישנו שוק לטבק טוב יותר.

 

חברת ספירו שיצרה וגידלה טבק במצרים עד שהעבירה את עסקיה לארץ ישראל , החלה לפרסם בשנות העשרים בעיתונות היהודית בארץ, כי ניתן לרכוש סיגריות מצריות באיכות טובה מסוכניה ,ובאם אין אפשרות לרכוש את הסיגריות, יואילו לפנות למשרדיה בקהיר וחברת ספירו תספק את הסחורה ישירה ממצרים.

ספור בית החרושת לסיגריות האחים מספרו

מפעל אריאל לסיגריות שבירושלים ,הוקם בשנות העשרים יצרו את הסיגריות אופיר, פרפר, לילי , שהחליף ידיים בבעלות, בעליו החדשים הבינו כי מהייצור העצמי לא תגיע הישועה והחלו להביא גם סיגריות ביבוא, ואף הגדילו לפרסם כי בחבילות הסיגריות שלהם נטמנו תלושי הגרלה ,שבהם יוכלו המעשנים לקבל פרסים, אלא שבזמן פרסום הסיגריות שלהם נמכרה החברה לחברת "המעשנה" שמפעלה בתל אביב.

סוחרים יהודיים ויבואנים בארץ ישראל כמו אקהורן את דוסקין ,החלו לייבא טבק וסיגריות מוכנות ,תוך פרסום מודעות בעיתונים העבריים בארץ ישראל, כמו סיגריות שנקראו החתול השחור ,סיגריות קומפני שיובאו מבית החרשת סלוניקה או סיגריות נרקיס שיובאו מחברת סוססא.      

כיוון שקהל המעשנים גדל, החלו חקלאים בארץ ישראל בשנות העשרים והשלושים לגדל טבק בעבור מפעלי הסיגריות בארץ, כמויות הטבק שיובאו לארץ ירדו משמעותית, אלא שגידול מספר המגדלים חסרי הניסיון בגידול טבק ושימוש בזרעים ובחלקות שאינם מתאימות לגידול טבק ,גרם לירידת איכות הטבק וליצירת סיגריות מאיכות ירודה יותר בארצנו.    

תוצאה של הצטרפות מגדלים רבים לגידול הטבק, יצרו עודפי יצור לצריכת היצור המקומית, דבר שהביא להוזלת מחירים דרסטית ,ומכיוון ששם התוצרת שגידלו בלשון המעטה לא היה משובח, נמנעה מהם אפשרות ייצוא העודפים, נקלעו מגדלים רבים להפסדים ופשיטת רגל.

לאחר תקופת מה נותרו חקלאים בודדים בארץ ישראל ,שהתמחו בגידול טבק מזנים טובים ועל אדמות המתאימות לגידול בעיקר בגליל, אלא עד אז נסגרו כשלושה מפעלי יצור סיגריות מעודפי יצור מקומי ומטעמם שלא משך קונים, כמו מפעל הסיגריות חרמון התל אביבי שהוקם בידי הלפרין, לקראת סוף שנות העשרים נמנו כעשרים ושבע מפעלי סיגריות בארץ ישראל.

בתקופת העלייה החמישית בשנות השלושים ואילך,(העלייה הייקית) הגיעו בעלי מקצוע ומכונות משוכללות לגלגול וייצור סיגריות ,ונפתחו בתי חרושת לסיגריות נוספים בארץ, כמו מפעל דה אס בכפר אתא ומפעל דובק.

למרות פתיחת מפעלי הסיגריות החדשים ,העדיפו חלק עולים שהיא רגילים לטעם הסיגריות האירופיים לכוש את חבילות הסיגריות מהיבואנים שהחלו לשגשג כתוצאה מהביקוש לסחורתם, חלקם אף לא הצליחו לייבא כמויות גדלות של סיגריות בעיקר בטעם וורג'יניה ,נזעקו המוסדות הציוניים ופרסמו מודעות ליהודים בארץ ישראל לרכוש תוצרת מקומית ולספק מקומות עבודה ליהודים בארץ.

חנויות ,סוחרי סיגריות החלו לארגן תקופות במסחר בסיגריות רק מיצור מקומי  ,כתוצאה מכך החלו מכולות ויזמים למכור סיגריות מתוצרת חוץ במכירים מופקעים ,דבר שהגביר את הכעם של היהודים בארץ כנגד יוזמה זאת ודרישה להגברת הפיקוח השלטוני על התופעה.
 

השלטונות המנדטוריים והמוסדות הציוניים הצליחו ליצור מכסות מגן לסחורה המיוצרת בארץ ומכסים נמוכים לסחורת עלי הטבק החומרים והמכונות ליצור סיגריות ,כתוצא מהגנה זאת יכלו מפעלי הסיגריות להגן על עצמם בתקופות כלכליות קשות.

בארץ החלו להימכר מתוצרת מקומית סיגריות כמו : עדן (שבמחצית שנות השלושים, כבר הכילה את הפטנט של הפילטר), סיגריות גלבוע, דוגמא, קסנטי, דפנה, אודם, נשיא, אופק, סטרנד ספיצאל ורגיל,דובק 10, עליה ,טוברוק ,קשת ,עתיד, פאר, אלוף ,פרטי ,קלוב ,הוליווד, גולדן ווסט, דגל, סימון ארצט, דפנה, מטוסיאן, מגידו, אמפייר, אמיר, אוניברסל ,יסמין ,פרפיומה, כדור רגל, לטיף ,מטוסיאן, ארמון, אל על ,סילון ,ראודור של בז'ארנו ,כנסת 6 ונלסון .

בתחילת שנות הארבעים של המאה העשרים, פרסמו האחים ב'זארנו בעלי בית החרושת לסיגריות את סיגריית הפילטר שלו שנקראה פאפירוסים ,מפעל שהוקם בתקופת המאורעות בין השנים 1936-9,ושיצא מהקשיים בעת שהעסיקו כתשעים עובדים יהודיים במפעלם, רכשו האחים בז'ארנו בשותפות את מפעל דגל לסיגריות ל העולה הייקא מגרמניה ,בעל המכונות המודרניות שאפשרו את יצור הסיגריות הדגל.

האחים בז'רנו בע"מ היו סוכני הסיגריות שייבאו ממצרים את הסיגריות המפורסמות סימון ארצ'ט (שמעון הרופא) שייצורם החל בשנת 1869 בפורט סעיד בידי יהודי על ידי יהודי מגליציה ושמו סימון ארצט, הסיפור האמיתי של סיגריות סימון ארצ'ט היה שהסיגריות שזכויות יצורם נרכש מהמצרים בפורט סעיד,יוצרו במפעלם שברמת גן החל משנת 1941, ברחוב שקרוי על שמם רחוב בז'ארנו.
 

הגדילה השותפות והחלה לפרסם על חבילות הסיגריות תמונות של אישי ציבור יהודיים, מאורעות וצילומי ארץ ישראל , עוד הכריזו האחים בז'ארנו י חלק ממחיר המכירה של הסיגריות יופנה לקק"ל, ילדי ישראל החלו באיסוף תמונות האישים ויצרו סדרות למשחקים ולאוספים, מובן שעידודם של הילדים לרכישת קופסאות אלו עם התמונות ,יצרו עלייה במכירות, ראו זאת יצרני הסיגריות האחרים והחלו לייצור גם כן עטיפות לקופסאות סביב אותו הרעיון.      

המרוויחים גם כן היו בעלי בתי הדפוס וכורכי האלבומים בעבור הילדים והוריהם בארץ, האחים בז'ארנו ראו גם את רווחת העובד העברי ופתחו חדרי אוכל במפעלם בעבור העובדים שילמו להם על פי תנאי ההסתדרות ואפילו פיתחו שעורי התעמלות למען עובדיהם על מנת לשפר את בריאותם.

חברות הסיגריות שכרו מעצבי מודעות ומאיירים שפנו לרגש הלאומי ,והפיצו את המסר וההתוויה הלאומית כסיגריה המיוצרת בעבור האזרח והפועל היהודי בארצו, חלקם של המאיירים אף הדגישו את האלמנט הבריאותי למעשן מסיגריות הארץ.

מעבר לגאווה הלאומית והפטריוטיות, נבחרו שמות לקופסאות הסיגריות עם ניחוח מחוץ לארץ ,המפעלים בארץ החלו לצבור קהל מעשנים חדש והתוצרת גדלה עם הצבור הצעיר החדש, במיוחד חברת דובק ששולטת כמעט על מחצית שוק הסיגריות בארץ,בנוסף חברות יבוא הסיגריות קבלו הקלות במיסוי והחלו לפרוח ולשגשג במקביל לחברת דובק בארץ.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור