דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

פתח תקוה משפחת יואל משה סלומון

 

יואל משה סלומון נולד בשנת 1838,אביו מרדכי סלומון היה מהחשובים והמובילים בקהילה האשכנזית בעיר ירושלים, סבו של יואל משה היה רבי אברהם  שלמה זלמן צורף, שהיה ידוע בכינויו הראש"ז, הסבא ממייסדי היישוב הישן בירושלים .

כנער יואל סלומון קיבל חינוך תורני בירושלים ,כאשר למד אצל הרבנים מקאליש ומקוטנא והמשיך את לימודיו בישיבה שבליטא, בעת שלמד בישיבות באירופה, למד גם את מקצוע הדפוס בקניגסברג שבגרמניה.

לאחר שלמד חזר לארץ ישראל בשנת 1862-3, יואל משה סלומון נישא לרעייתו פרומה ולזוג נולדו 13 ילדים, שבהמשכה צאצאיהם התפרסו ברחבי ארץ ישראל וכיום צאצאיה של משפחת סלומון מונים כמה אלפי אנשים.

ספור בתי הדפוס

אשר חזר יואל משה סלומון לארץ ישראל, נפגש עם משה מונטיפיורי ולווה ממנו כספים על מנת לרכוש מכונות דפוס, את בית הדפוס שפתח בשנת 1863 ביחד עם חברו מיכל הכהן משכונת נחלת שבעה, בבית הדפוס שהקימו נדפס כתב העת הלבנון, את העיתון ערכו השלושה : יואל משה סלומון,מיכל הכהן   ויחיאל ברי"ל .

כבית הדפוס שפתחו יואל משה סלומון היה השני בירושלים ,בתחילה מוקם בית הדפוס בחצר ביתו בשכונת נחלת שבעה , עד שהעבירו בשנת 1930 לרחוב הרב קוק 8, לחצר ביתו של אברהם ברוכוף 1930.

מחלוקות עסקני העדה האשכנזית בין הפרושים והחסידים ,לדרך הגשמת הציונות הדתית , הביאה מאמרים מושחזים אחד כנגד רעהו בשני העיתונים , למעשה המלחמה בין עיתון החבצלת עיתונו של ישראל בק ,שבתחילה תמך במלחמה בכספי החלוקה, ולאחר מכן שינה את דעתו, לבין עיתונו הלבנון של יואל משה סלומון שתמך ברבנות ונגד כספי החלוקה ,הביא לקריסה כלכלית של שניהם מקץ שנה להופעתם, למרות שעיתון הלבנון המשיך להופיע באירופה , עיתון החבצלת לאחר שנסגר, נפתח מחדש לאחר שנים בידי ישראל דב פרומקין חותנו של ישראל בק .

יואל משה סלומון פתח בשנת 1877, גם את העיתון יהודה וירושלים כעיתון דו שבועי, העיתון נפתח בעקבות עבודתו של יואל משה סלומון, כאחד ממייסדי אגודת יהודה החדש בירושלים לגאולת הקרקע וההתיישבות עליה ,אלא שגם עיתון זה נסגר מקץ שנה.

יואל משה סלומון המשיח בהגשמת רעיונותיו ליישב את ארץ ישראל ולמרות שהתגורר בשכונת נחלת שבעה ,המשיך בפעילות  ליישב ולגאול אדמות להתיישבות יהודים בארץ ישראל ,סלומון היה גם בין מקימי המושבה פתח תקווה .

לאחר שהיה בין מקימי המושבה פתח תקווה בשנת 1898 חדל יואל סלומון מכתיבת עיתונו והקדיש את זמנו להגשמת הקמת נחלתו, על זאת כתב כי ימתקו לו רגבי העפר באדמתו על פני אלפי מילים ונאומים אין ספור .

תחילת סיפורו של יואל משה סלומון ברכישת האדמות להקמת שכונות ומושבות בארץ ישראל .

כאשר חזר מלימודיו לירושלים בשנת 1862,הצטרף יואל משה סלומון ,לבאי בית מדרשו של ר' עקיבא יוסף שלזינגר, שהטיף להתפרנס מהקמה של התיישבות חקלאית בארץ ישראל וחיים על בסיס יצרני וכלכלי ולא מכספי החלוקה.

כרבו הרב שליזנגר וביחד עמו ,סלומון יואל משה היה מהמתנגדים התקיפים כנגד כספי החלוקה, סלומון הטיף שיש להתפרנס מיגיע כפים בעבודה של התיישבות בארץ ישראל ושאסור לחיות מכספי החלוקה.

בעקבות מלחמתו זאת, הקים עליו סלומון אויבים רבים, במיוחד מצד קנאים וקיצונים דתיים מעדת החסידים האשכנזיים , שבחלו בדרכו ובהטפתו לישוב ארץ ישראל  ובמיוחד ברצונו לשנות את החינוך הדתי הקיצוני לחינוך מתקדם יותר בערכי הזמן, ובמיוחד בשל מלחמתו של סלומון לעבודה עברית בארץ ישראל והשימוש בשפה העברית .

סיפורו של יואל משה סלומון באגודות להקמת שכונות מחוץ לחומות העיר העתיקה בירושלים.

כיוון שהאמין ברעיון ההתיישבות על אדמות שיירכשו מבעליהם הערבים, לטובת הושבת יהודים בתחילה בשכונות שמחוץ לעיר העתיקה, כמו בקבוצה שייסדה את שכונת מאה שערים בשנת 1874 השכונה השנייה בירושלים (אחרי משכנות שאננים וימין משה) .

יואל משה סלומון היה אחד משבעת מייסדי שכונת נחלת שבעה ,והיה בעליו של הבית הראשון שבו התגורר עד מותו ,בצוואתו הוריש את נחלתו לבניו , היחידי מבין שבעת המייסדים שנותר לגור בנחלת שבעה עד מותו.

בהגרלה לחלקות ולבניית ביתם בשכונה, זכו יואל סלומון ורעייתו חנה ,לבניית הבית הראשון בשכונה ,אך מחוסר יכולת להתחיל בבניה ,נמסרה זכות זאת ליוסף ריבלין שבנה ביחד עם מיכל כהן את שני הבתים הראשונים בשכונה ,סלומון ורעייתו נכנסו בהמשך לאחד הבתים הראשונים שנבנו בשכונה.

הבית של יואל משה סלומון ,ניצב במקום שהיום נמצא בו בית יואל ברחוב יפו 33 ,בית יואל הוקם בשנת 1962 על חורבות ביתו של יואל סלומון , בביתו זה בשנת 1912 ערך את טקס סלומון ורעייתו את הברית של אחד מבניו.

ספור הצטרפותו לאגודות לרכישת אדמות והקמת מושבות בארץ ישראל

יואל משה סלומון, הצטרף לאגודות שניסו לרכוש אדמות באזור יריחו (ניסיון שכשל) נעשה ניסיון נוסף לרכוש את אדמות דוראן (אזור העיר רחובות של היום) , היה ניסיון לרכוש אדמות באזור חברון ולבסוף רכישת אדמות המושבה פתח תקווה (א' מלבס) .

לצורך רכישת אדמות פתח תקווה, הוקמה  האגודה חברת עבודת האדמה וגאולת הארץ ובהמשך יואל משה סלומון ביחד עם דוד מאיר גוטמן ויהושוע שטמפפר ,רכשו את האדמה שעליה קמה המושבה, יש הטוענים כי את עיתונו יהודה וירושלים הוא סגר מחוסר זמן כיוון שעסק בהקמת מושבת פתח תקווה .

בשנת תרל"ח 1878 נמנה סלומון בין 21 מייסדי המושבה פתח תקווה, ואף התיישב במקום יואל משה סלומון, לאחר שנתיים עקר משם לאחר שפרצה מגפת מלריה, וייסד את המושבה יהוד בשנת 1883, ביהוד חי יואל משה סלומון ועבד שבע שנים, בערוב ימיו שב לירושלים.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור