דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

מאגדות אליהו שייד במושבות ובעיקר במושבה זכרון יעקב כמשל

 

האגדות בזכרון יעקב, מספרות על היתומה מתילדה, שנשלחה להכשרה מעבר לים בידי שייד ,שאף קשר (ולא אפלטוני בינו לבינה) יש הטוענים כי נסע מספר פעמים לפריז ,לבחון את כישוריה ואף המשיך את קשריו עמה ,לאחר שחזרה למושבה וקבלה תפקיד כמורה לצרפתית,לאחר מכן מונתה כמפקחת על בית הספר, מעל זאב יעבץ שהיה מנהלו האגדי של בית הספר,כאשר צווה יעבץ ,לפנות אל המפקחת בתואר המנהלת (הר דירקטור), סרב יעבץ להוראה זאת והתפטר מתפקידו כמנהל.

האגדה העסיסית המפורסמת של סיפורי שייד ,הייתה כאשר סיפר למאזיניו ,שהכשרתו כוללת לימוד רפואה בסרבון ברפואת נשים,(כיצד הופך היסטוריון לרופא נשים), ליושב במרומים הפתרונות).

בעת ביקוריו במושבות לאחר שבחן את הסחורה בעיניו,החליט כי מראה האישה ולא משנה מעמדה כנשואה או לא,היה פונה לנשים ומספר להן כי על פי אבחנתו הרפואית, שיש להן בעיה רפואית,באותו מעמד היה מציע את עזרתו החינמית לאבחון מחלתה,כמובן שהצעה כזאת מפיו של הנושא במשרה של חצי האלוהים,הייתה מתקבלת והייתה מתבצעת מאחורי דלתות נעולות,לרוב הדיאגנוזה הייתה תשישות פיזית,שהביא לכתיבת מרשם של כתיבת סכום כסף הנדרש לצורך ההחלמה של הנבדקת שהוצא מקופת הברון בבחינת "על חשבון הברון".

השכילו ולמדו ,חלק מפקידיו הממונים ובסגנון החיזור ואהבה הצרפתית , החלו לחקותו בגורמם ליתר שנאה ומרי כנגדם במושבות, כאשר ויתר הברון רוטשילד בשנת 1889-90על עסקיו ומושבותיו בארץ ישראל,בעקבות המסקנה כי פקידיו נהנו ממנעמי השלטון על חשבונו.

פקידים שהשתמשו בבזבזנות בכספו כאילו להגשמת חזונו,שלא הביאה את התוצאות שאליהם חתר ,פוטר אליהו שייד ויתר מרעיו שמינה למנגנון הניהול,כתוצאה מאובדן שליטם במושבות,נעלמו גם המינויים שלהם למשרות, שאינם קשורים להשכלתם אלא לכישוריהן האחרים.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור