דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

סיפור שליחת הבנים והבנות ללימודים והכשרה בפריז ובארצות בעולם

 

חלק מהאיכרים למדו להתחנף ולנסות להשתמש בקשריהם עם פקידיו במושבות עת מנת להגשים חלומות ורצונות בהבטחת עתיד טוב יותר לילדיהם,או בשיפור מצבם הכלכלי בהענקת סכומי כסף לנחלותיהם ברכישת אדמות או ציוד משופר לעבודה.

בנים או בנות שנשלחו על חשבון כספי הברון ,בהחלטות של עוזריו, ללימודים גבוהים בפריז שם התגוררו במבנה של הברון ,או שנשלחו לרכישת מקצוע במדינות אחרות,חזרו לאחר שנחשפו לתרבות האירופאית ,לחיי העוני של הוריהם במושבות,הצטרפו מיד לחלק השלטוני ומצבם הוטב להפליא בזכות ההתחככות בצמרת השלטונית ,הן מבחינת המעמד והן מהבחינה הכספית,דבר שהיטיב עם משפחותיהם במושבות.

מגרעת רצינית שנוספה לסממני השחיתות,הייתה הקשרים עם הנשים (הבנות) שנשלחו הן בידי אליהו שייד והן על ידי חלק מפקידיו ,שלמדו את היכולות משייד , בנות שנבחרו לא רק בזכות יופיים ,אלא בזכות התמורה הגופנית שנאלצו להקריב ,תמורת הזכות להישלח ללימודים על חשבון הברון באירופה, לפני במהלך ולאחר שחזרו לארץ ישראל בסיום ההכשרה(בימינו אנו נקרא הדבר ניצול מרות של מנהל לכפופים מתחתיו).

כיוון שהסחף לקבלת הפרי האסור השתרש והתיאבון גבר ,בבחינת הקלות שבה הושגה המטרה ,בדרך ההפקר בקרב חלק מהפקידים,המהלך הבא היית הניסיונות להתחיל עם נשים נשואות במושבות ,בתמורה להטבות מפליגות ושיפור מצבם הכלכלי, שהיה נחות עקב הקשיים במושבות.

תאוותם של הפקידים לנשים, גרמו לסכסוכים וניסיונות של חיסול חשבונות בידי הבעלים המרומים,מצב שגרם למשפחות להתפרק או לעזוב את נחלותיהם לטובת מגורים במקומות אחרים בארץ ישראל.

יש לזכור כי לא רק הבנות המלומדות זכו להטבות ,במסירה של מקומות עבודה וניהול מוסדות לימוד במושבות,או בהנהלת בתי הפקידות כמזכירות,בזכות בנות אלו זכו משפחותיהם להטבות מפליגות ולייחוס טוב יותר ,בידי הפקידים שהשתמשו בסחורה שלקחו בזכות כוחם השלטוני והכספי.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור