דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ספור פקידי הברון רוטשילד במושבות

 

הקדמה

הדעה המקובלת לתקופת שלטון הברון רוטשילד במושבות,גורסת כי הברון לא צידד באגודות הציוניות שקמו במטרה ליישב את ארץ ישראל ,יש הטוענים כי משום מעמדו כעשיר משכיל בעל תרבות מערבית (צרפתית) ,ראה ביהודי מזרח אירופה כנחותים וחסרי כישרונות כיהודים במערב אירופה.

לכן מחוסר אמונתו של הברון בכושרם הניהולי של המתיישבים,בתקופה שהחליט לאמץ מושבה , הוא הביא פקידים מטעמו שינהלו המושבות,העביר את רישום אדמתם כרוכשו, וקבע את חוקיו לאורך ניהול המושבות,פקידיו של הברון טרחו ,להדגיש לתושבי המושבות כי הכספים שהם מקבלים הם בבחינת הלוואות שיש להחזירם.

בדחני המושבות ספרו בלעג כי מספרם של פקידי הברון עלה על מספר האיכרים במושבות,פקידים אלו כפו שלטון כלכלי ורוחני על האיכרים,לשיטה היה יתרון בהעברת סכומי כסף כחמצן לאנשי המושבה,בנוסף לאספקת שרותי רפואה,דת ותרבות חיוניים למושבה, הבעיה שחלק מהפקידים שנהנו ממשכורות גדולים על חשבון הברון,חשבו שהכסף נועד גם לבניית בתיהם המפוארים ועוד.

בין הפקידים לבין המתיישבים נוצרה מחלוקת מעמדות, שנבעה מתרבותם באירופאית שקבל את חינוכו בתרבות הצרפתית,והאידיאולוגיה של הפקידים שנתפסה מחוסר ניסיונם, לבין הצרכים של המתיישבים מניסיונם בעבודת האדמה,והאיכרים שנראו בעיניהם של הפקידים כפרימיטיביים.

כינויי גנאי נרחבים כמו :דיקטטוריים,פקידים בירוקרטים מושחתים,חסרי צלם אנוש ועוד,כינויים אלו נותרו מעל דפי ההיסטוריה לתקופת שלטונם של פקידי הברון במושבה זכרון יעקב,תחת לפקיד הראשי שרתו כפקידים ואנשי מקצוע ,כרוקחים,רופאים,גננים,אנשי חינוך,מפקחי דת,מהנדסים, מדריכי גידולים ועוד.

אנשי הפקידות זכו לשכר גבוה,עובדה שסייעה להם לחיות בבתים גדולים ובתנאי חיים משופרים,כוח רב נתן בידם הברון רוטשילד,לנושאי אורח החיים של האיכרים,התערבות בנושאי דת והזכות להינשא,סגנון בתי האיכרים,שימוש בזכות האירוח ולעמים גם אישור יציאה מתחומי המושבה,איזה גידולים יגדלו האיכרים,איזה ציוד ירכשו בחנויותיו וממחסניו,חומר הלימוד בבתי הספר,בפשטות שלטון עריץ על אריסיו בעבדות מודרנית.

מתנגדים לחוקים ולפקודות נענשו ,סולקו מהמושבות,נמנעה מהם הזכות להלוואות לרכישת זרעים וציוד חקלאי,ילדיהם סולקו מבתי הספר,חרמות ומה לא על מנת לשבור את רוח המתנגדים , גזרה נוספת שהייתה כשוט בידי פקידי הברון ,לבטל איכרות מכל מי שאינו נאמן לברון ולפקידיו למען יראו וייראו.

פקידים אלו יכלו להצר את רגלי האיכרים ,שרצו להקל על עצמם בחיי יוזמות משלהם,בניגוד למה שנצטוו לעשות ,איכרים אלו נפגעו בכיסם כאשר העבירו את תוצרתם ,ובכסף שהיו אמורים לקבל השתמשו הפקידים לתשלום חובותיהם בפעם אחת והותירו סכום כסף מועט לרכישת חומרים וזרעים לגידולים של השנה הבאה.

הברון רוטשילד נכנס למושבה זכרון יעקב באמצעות שליחו ונציגו אליהו שייד בשנת 1883,הברון רוטשילד העביר את זכויותיו ורכושו בזכרון יעקב בשנת 1900, לידיה של הברונית רעיית הברון מוריס הירש ,לצורך עזיבתו הוקמה קרן יק"א שאליה העביר הברון רטשילד סך של חמש עשר מליון פראנק ,כעזרה לתפעול המושבה .

בסך הכול שתקופת תמיכתו במושבות בארץ ישראל, נשכרו קרוב למאה חמישים פקידים ואנשי מקצוע מקצועיים ,במושבות שבהם תמך הברון רוטשילד , בדיחות האיכרים במושבה מספרות כי על כול איכר במושבה היו שני פקידים מטעמו של הברון.

לצורך ניהול מערכת השכר לאיכרים,נאלץ הברון רוטשילד להזמין מטבעות כסף במטבעה באירופה,כיוון שמספר המטבעות בארץ ישראל היה מועט,מטבעות אלו חולקו כשכר למשפחות האיכרים כמשכורת חודשית.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור