דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

מרדכי וחיה רחל (לבית יעקובזון) בונשטיין רחוב המייסדים 20

 

מרדכי עלה מאודסה לארץ ישראל בשנת 1882 (עליית הבילויים) ,ביתו הראשון היה במושבה ראש פינה,שם פיתח משק חקלאי ועבד קשה כחקלאי,כאשר החליט הברון רוטשילד להקים את מפעל הזכוכית (המזגגה) בטנטורה בעזרת מאיר דיזינגוף,פנה למרדכי בונשטיין אליהו שייד שהיה אחד מפקידי הברון (בטרם היה פקיד, החל את דרכו בקבוצה שייסדה את זכרון יעקב) .  

בפנייתו של שייד למרדכי על מנת שיעבור לטנטורה ,שכנע שייד את מרדכי ,בהבטיחו כי האדמה בטנטורה טובה יותר ,הוא גם ספר לו כי על פי תכנונו של הברון רוטשילד ,טנטורה תהפוך למרכז מסחרי ,שבו יהיו יהודים רבים כאשר ממנה יפעל נמל חשוב נוסף בארץ ישראל.

עוד הבטיח שייד למרדכי ,כי הוא יהפוך למוכתר טנטורה,לאחר שעקר מרדכי והעביר את משפחתו לטנטורה מוכת הקדחת ,שם עבד חלקות חקלאיות שנרכשו בידי הברון בעמל רב,בטנטורה עבד וגר בקרב הפלאחים הערביים כעשר שנים,מרדכי למד את השפה הערבית ועיבד את אדמותיו כמוהם,האגדות מספרות כי שכנע את שכניו הערביים ,להפסיק לעבוד בימי השבת בחלקותיהם.

לאחר עשר שנים של עבודה חקלאית קשה ומחלות אין ספור,קצה נפשו מהמחלות שתקפו אותו ואת בני משפחתו ועקר לזכרון יעקב,בעקבות משפחתו אשר שלח תקופת מה לפניו להתגורר במושבה ושבה ילדיו החלו ללמוד בבית הספר.

למרות מורת רוחו של הפקיד אליהו שייד ,אף קבל מרדכי בונשטיין חלקה והתפרסם כאחד האיכרים החרוצים והטובים במושבה,בד בבד החל לעסוק בפעילות ציבורית למען הכלל במושבה,מרדכי הצטרף לגל המחאה וחתם על עצומה בשנות העשרים , למען עיתון דואר היום שהושמץ,בעצומה שעליה חתמו רבים ממייסדי זכרון יעקב ,טענו החותמים כי העיתון משמש כשופר לבני העלייה לאורך עשרות שנים,לכן אסור למנוע ממנו את זכות הביקורת הציבורית.

בעת שמלאו למרדכי בונשטיין 80 שנה בשנת 1938,נערכה לו מסיבה רבת ממשתתפים במושבה זכרון יעקב,במסיבה הועלה בפני האורחים ,ספור חייו ופועלו מרגע שעלה לארץ ישראל והפך לאיכר עובד אדמה.

 
 

 
 
 
בניית אתרים - שרקור