דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

חדרה חצר מלכה ועמנואל סמסונוב,רחוב המייסדים 41 ,כיום בחצר מסעדת קוזינה

 

הסבא ארייה לייב סמסונוב, בן החמישים ושתים,עלה לארץ ישראל בשנת  והתיישב ביחד עם חבריו לעליה בחלקת אדמה שרכש בביצות המושבה חדרה ,אדמות שנרכשו בידי יהושוע חנקין,כאדם ששכלו היה מעל לכתפיו,לא חיסל מיד את עסקיו באודסה ,בהחלטה מושכלת החליט לבצע את העלייה לארץ ישראל בשלבים.

 

בשלב הראשון שלח את בנו הבכור לתור את הארץ ולארגן את החלקה לקראת בואם של יתרת בני המשפחה,בשלב השני עלו לאונייה באודסה, הסבא אריה ורעייתו מלכה ובניו זלמן ואהרון ורבקה רעייתו של הבן הבכור נחום, בעת שהגיעו לנמל יפו,שינה השלטון העותומאני את חוקיו ואסר על נתינים שאינם מוסלמים לעלות לארץ ישראל,כמובן שכסף הבקשיש שהועבר לידים הנכונות ביטלו את האיסור להגעתם של האחים לארץ ישראל.

אגדה משפחתית מספרת כי ,הבן נחום רכש סוסים ועגלה ודהר לנמל יפו על מנת לקבל את יתרת בני המשפחה,אלא שחוסר ידיעתו בנווט לילי,גרם לו לבלות את הדרך בביקור במחוזות ובדרכים שלא חפץ בהם,לבסוף הגיע באחור לקבל את האוניה ,שהמשיכה בדרכה למצרים.

 

האגדה ממשיכה ומספרת כי הבן נחום המתין לבואה מחדש של האונייה ,שלף מכיסו את דמי השלמונים ,והתאחד עם יתר בני המשפחה אותם הסיע לחלקתם בחדרה, יתרת בניהם של משפחת סמסונוב עלו לאחר מכן והצטרפו למשפחה בחדרה.

 

כיוון שלא הוקמו הבתים למגורי העולים,גם מחוסר מתן הרישיונות לבנייה,הצטופפו חברי העלייה בחאן שעמד על הקרקע במשך שש שנים,של מלחמה קשה במחלות ובתנאי המחייה הקשים במושבה חדרה.

 

חולים שחלו מקדחת הביצות במושבה חדרה הוהלו במסע מפרך וארוך בעגלות לטיפול רפואי במושבה זכרון יעקב,חלקם נותרו תחת מצבות בבית הקברות של המושבה ולא שבו לחדרה.

 

משפחת סמסונוב במושבה זכרון יעקב

 

זלמן (גאמע) בנו השלישי של ארייה לייב סמסונוב, עזב את בית משפחתו במושבה חדרה ועבר לגור במושבה זכרון יעקב,לאחר שנשא את מרים ניידרמן שהחליטה לוותר על לימודיה בפריז,למרות שהצטיינה בלימודים,מרים הייתה בת משפחת ניידרמן שהייתה אחת ממייסדי המושבה זכרון,בהמשך נבחר לוועד מועצת המושבה זכרון,אך התפטר לאחר חילוקי דעות עם יתר חברי המועצה.

 

לאחר נישואייהם נולדו לבני הזוג זלמן ומרים שמוחנה ילדים ,חלקם לא שרדו ומתו מהמחלות,זלמן היה איש כספים ,על כן נתמנה כמנהל החשבונות של חנות הכולבו דפו שהקימו בני המושבה בעת התאגדותם לקומונה כנגד פקידי הברון במושבה,זלמן לא האריך ימים ונפטר בגיל ארבעים ממחלה.

 

בין ילדיהם שנולדו היה עמנואל שנשא בהמשך את מלכה בת המושבה,כיוון שעמנואל הבן התייתם בגיל 12,הוא נאלץ לצאת ממעגל הלימודים ולעזור בפרנסת המשפחה,רעייתו מלכה סמסונוב עבדה כחמישים שנה בבית אהרונסון,בנו סמסונוב דוד זלמן ז'ומיק ,נולד בשנת 1928, כיום זלמן בעל משק חקלאי בזכרון יעקב, נשוי לעדנה אברמוביץ, ילידת המושבה זכרון יעקב .


 
 
 
בניית אתרים - שרקור