דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

זכרון יעקב סיור לאורך רחוב המייסדים – דרך היין

 

תודה לצאצאי מתיישבי זיכרון יעקב ובמיוחד לחיליק לייטנר עזרה באיסוף החומר.

שמות רבים לו ,אגדות זקני זיכרון יעקב  מציינים שבעת סלילתו נתנו לו את השם הבומבסטי הרחוב החדש,חכמי הדור החליטו שמכיוון שמגיעים מהעיר יפו יקרא הרחוב דרך יפו,בהמשך נקרא על שם אל בורג' הכפר הערבי, ליצני המושבה החליטו לקרוא לרחוב רחוב הגורן  משום מבנה הגורן הגדול שעמד בתחילתה רחוב ,שעל גבי חבילות הקש בדקו צעירי המושבה את גדולתם , כיום משמש המבנה לעמותת הגדעונים משמרי ההיסטוריה של זיכרון יעקב .

כיוון שבזיכרון הוקמו בתחילה שני רחובות ישרים ,רחוב הפקידים לזכרם של פקידי הברון,והרחוב החוצה אותו נקרא רחוב האיכרים מצפון המושבה לדרומה ,עם עיקול קל בראשיתו (לכוון ביר חנ'זיר מקור שאיבת המים למושבה),הרחוב נקרא על שמם של האיכרים בעלי המשקים והחצרות תושבי המושבה.

תחילתו של הרחוב בקטע הדרומי ,בבית הקברות של המושבה וממולו מגדל המים והגורן המפורסמת של העיר,בתחילה לא נבנו רחובות ,אך הם הוספו לאחר מכן שהמרווח מחזית הבית למדרכה היה כחמישה מטר,רוחבו של הרחוב תוכנן למרווח ההיקף של סבוב עגלה רתומה לשור או סוס, לאורכו של הרחוב הוקמו חצרות האיכרים.

ליצני המושבה טענו כי יש לקרוא לרחוב רחוב העוגות שנותרו מאחוריהן של הפרות ששבו מן המרעה בסוף היום לחליבה ברפתות שבחצרות,אך לבסוף הוסב שמו לרחוב המייסדים .


 
 
 
בניית אתרים - שרקור