דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

אמסטרדם פסל שפינוזה Spinosa statue

 

פסלו של הוגה הדעת שפינוזה ,שנחנך בשנת 2008 ,ממוקם ממול לבית העירייה באזור תעלת   Zwanenburgwal , בניגוד למחשבה כי זהו פסלו הראשון של שפינוזה שהוצב באמסטרדם,זהו פסלו החדש והשני של שפינוזה,בעבר הפסל ניצב שנים רבות ,ממול לבית הספר התיכון Spinoza Lyceum שנקרא על שמו בדרום העיר.

את אנדרטת שפינוזה, הקימה הקרן שעל שמו,שהחליטה כי פילוסוף גדול זה שפעל בעיר חייב להיות מונצח במרכז העיר,כיוון שאם העיר רוטרדם אימצה את הפילוסוף ,אמסטרדם איננה יכולה להישאר מאחור.

הפסל כולל את תמונתו של שפינוזה,דמותו העומדת עם גלימתו,שלידה כעשרים פרצופים המסודרים על צורה גיאומטרית, המסמלים את היקום כמודל למוח האנושי,על גלימתו תבליטי תוכים ירוקים אקזוטיים ,שהתיישבו בעיר בשנים האחרונות,הוורדים המופיעים על האנדרטה ,מסמלים את קוצי גבעול הוורד ,כיוון שפרוש שמו של שפינוזה מפורטוגלית הוא קוץ.

המשפט שעל האנדרטה הוא משפט מפורסם של שפינוזה " The purpose of the State is freedom " שפירושו מפורטוגזית מטרת המדינה היא חופש,יצירותיו המפורסמות שפורסמו לאחר מותו היו:האתיקה Ethica והיצירה Tractatus Theologico-Politicus

שפינוזה שחיי בשנים 1632-67 , היה פילוסוף הולנדי ממוצא יהודי ,שמשפחתו הגיע והתיישבה בעיר לאחר גרוש פורטוגל,שפינוזה עצמו קרא לעצמו הפילוסוף ברוך ,או בנדיקטוס כפי שקרא לעצמו באחרית ימיו,ברעיונותיו הטיף שפינוזה לחופש הביטוי,לסובלנות בין אזרחים והנושא של חופש הדת שהקים נגדו התנגדות רחבה של אנשים מאמינים .

שפינוזה נחשב לאחד ממבשרי תנועת ההשכלה,וקריאתו לחופש דתי,הביאה את ראשי הקהילה הפורטוגזית בעיר, בשנת 1665 לסלקו מבית הכנסת הפורטוגזי באמסטרדם ולהחרימו,ואף לגרום למאסרו באשמת כפירה, כתב ההחרמה נמצא בארכיב של הקהילה היהודית באמסטרדם.

האגדות מספרות ,כי את חינוכו קיבל שפינוזה מהרב שאול מורטירה במדרש עץ החיים,לאחר זאת התעמק ולימד את עצמו,בפילוסופיה יהודית כללית ושל ימי הביניים,מדעים ונכנס למעמקי הקבלה.

מכלול הלימודים שלמד גרמו לו,ליצור מערכת פילוסופית משל עצמו,שדנה ביחסים של היקום עם האלוהים,כפי שאמר " אלוהים הוא כל ,אבל כל זה לא אלוהים".


 
 
 
בניית אתרים - שרקור