דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

פולין אוכל פולני

 

ארוחת הצהרים של הפולני היא ארוחה מושקעת ,(הכוללת מזון מסוגים שונים עתירי שומן),כמו בשיר הילדים הידוע אין אין ארוחה בלי חמיצה (בורשט),כך יתחיל הפולני את ארוחת הצהרים שלו,החמיצה היא סוג של מרק הנעשה מסלק אדום ,יש המעדיפים להתחיל במנה הנקראת ז'ורק ,מרק הכולל סוג של תערובת בשר בתוך בלילה עם אגלי קמח שיפון.

המהדרים ייקחו מנת בינים לאחר המרק ,חתיכת הרינג,או סלמון עשויים בחומץ או שמנת חמוצה,או איזה ירקות ,או איזה מנת ביניים של בשר לרוב קר,פולני טוב ימשיך במנה המסורתית מהקדירה ,נזיד הביגוס (תערובת של כרוב כבוש עם חתיכות בשר או נקניק ) או סוג של שניצל בשר נמוך מצופה פרורי לחם ותפוחי אדמה.

את ארוחתו יסיים הפולני ,כמובן במשהו מתוק ,גלידה או איך ניחשתם עוגת פרג או פרות,ומי לא זוכר את הקומפוט (חלודניק) מפרות במיץ,כמובן עם בירה או כוס תה להרפיה.

מנות נוספות פולניות אסליות נחשבות יוגשו גם לארוחה ,בראשם הפירוגי (כופתאות) העשוי כמו קניידלך במים רותחים ,הממולאים בסוגי גבינות או בשר ,הקולדוני הם הממולאים בבשר, הגולונקה הממולאים בתערובת ירקות ובשר,או נתחי בשר הנקראים ז'אזי ,ובל נשכח את מאכלים המעיים הממולאים , המקבילה לעור צוואר במילוי היהודי מנה שחלפה מן העולם,המהדרין מוסיפים גבינה למטעמים אלו.

על הדרך בדוכני האוכל ירים הפולני ,איזה פנקייק העשוי מתפוחי אדמה (הלאטקס הידועים מחנוכה שלנו,על הלביבות יערום הפולני רוטב משמנת ופטריות , כמובן בל נשכח את מאכלי האווז היהודי הידוע,העשוי בגריל והמרק שהגיע מהונגריה מרק הגולש המפורסם,יש מנות מתחכמות של מרקים בתוך כיכרות לחם מסוגים שונים ,תאווה לחך.

כמו בשיר בבוקר הזברה קמה ,מורידה את הפיג'מה ומוכנה לארוחת הבוקר ,המורכבת מסנדוויצ'ים ,שיורד בגרון עם איזה משקה חם ,משהו שיחזיק את הפולני עד ארוחת הצהרים ארוחת הערב תכלול לרוב מנה בשרית להשלמת , איזה פירוגי קליל ואלי איזו מנה צמחונית


 
 
 
בניית אתרים - שרקור