דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ורשה ארגון זיגוטה ZEGOT הנוצרי להצלת יהודים

 

ארגון המחתרת הפולנית זיגוטה ,שפרושו המועצה לסיוע ליהודים ,הוקם בסוף שנת  1942 כנגד הצורר הנאצי ועל מנת לנסות לעזור ולסייע ליהודים, לאחר שנקעה נשמתם של פולנים נוצריים ,מעוצמת האכזריות והברבריות שהפעילו הצוררים כנגד בני האנוש היהודים,הארגון עבד בתאום עם הממשלה הפולנית הגולה בלונדון ובסיועם הכספי .

למעשה עד הקמת ארגון זגוטה הממסדי,פעלו תושבים נוצריים תוך סיכון עצמם באופן פרטי להצלת יהודים,בראש הארגון הקודם לזגוטה ,עמדו הנשים  סופיה קוזאק, וונדה קרהלסקה פיליפוביץ ועוד,עד סוף 1942 טיפלו לברות הארגון בקרוב למאתיים נמלטים במקומות מחבוא,תוך אספקת מזון,קורת גג ותעודות מזוייפות.

גם שאר תושבי פולין הנוצרים ותושבי וורשה לא ליקקו דבש,פולנים רבים נרצחו ברחובות,רבים נהרגו כתוצאה מהלשנות,יש האומדים את ההרוגים כמאתיים הרוגים ליום בתקופות שונות.

היהודים הנמלטים מהגטו לחלק הארי של וורשה,קבלו את הכתובת להתקשרות עם הארגון ולאחר שהתקבלו,השתדלו חברי הארגון זגוטה ,לספק לנמלטים תעודות מזוייפות ,סכום כסף התחלתי למזון בסיסי,כאשר ניתן היה סיפקו חברי הארגון גם מקומות מסתור.

זה לא היה דבר של מה בכך,למעשיהם של חברי הארגון ,כיוון שהנתפסים בסיוע ליהודים שילמו בחייהם ובחיי משפחתם בירי בידי הקלגסים הנאצים ,הבעיה הקשה של חברי הארגון הייתה במציאת מקומות מסתור שבו השקיעו את מרבית זמנם.

בתקופה של מרד גטו וורשה ולאחר סיומו הטרגי,נמלטו יהודים דרך תעלות מסתור או תעלות הביוב,חלקם הצליחו לעבור,חלק נורו בניסיון,חלקם הוסגרו בידי משתפי פעולה בעת שהגיחו מפתחי התעלות.

מספרם הרב יחסית של הפונים בזמן המרד בגטו,יצר עומס על חברי הארגון כיוון שבתקופה זאת הגישו חברי הארגון עזרה ללמעלה מארבעת אלפים יהודים מסתתרים,בתקופה זאת ארגון זגוטה התרחב לעזרה גם בערים אחרות בפולין , הם נאלצו להדיל ולהרחיב את מפעת הזיוף לתעודות זיהוי ושוברי מנות אוכל,תעודות טבילה לנצרות ועוד.

מחלקה מיוחדת הוקמה לילדי היהודים בראשות אירנה סנדלר ,שפעלה למציאת מקומות מסתור במנזרים ומשפחות אומנות חלקם בתמורה כספית קבועה,רק מחלקה זאת טיפלה בלמעלה מאלפים וחמש מאות ילדים יהודים .

מחלקה נוספת שהקימו חברי הארגון ,העניקה טיפולים רפואיים ליהודים הנמלטים , שבה היו חברים רופאים ובעלי הכשרה רפואית,לפעמים אושפזו חולים אלו בבתי חולים במסווה ארי,למרות הידיעה כי העונש בעת תפיסה יהיה מוות.

לזכרם של חברי זיגוטה הוקמה אנדרטה ,במחצית הדרך בין אנדרטת מרד גטו וורשה (רפופורט) לבין אנדרטת בראשית ,על מסלול הגבורה היהודי,על גבי האנדרטה נחקק סיפורם ההרואי של חברי ארגון זגוטה למען הצלת היהודים.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור