דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

קרקוב פארק פלנטי Planty

 

פארק פלטני הוקם על חורבות חומת העיר העתיקה שהוסרה בעקבות רצון נבחרי העיר,להרסם על מנת לאפשר גידול ופיתוח העיר,כנגדם קמו המתנגדים וביקשו לשמר את אופייה של העיר העתיקה בעזרת החומה העתיקה ,אך המחאה לא עזרה ומרבית חומות העיר העתיקה נהרסה בשנת 1807 ביחד עם סתימת חפיר המים שהקיף אותה מבחוץ.

סיור לאורכו של הפארק עורך בין שעה לשעתיים בלא להתפתות לבקר ברחובות וחנויות צדדים, הפארק המשתרע על שטח של חמישים וארבע דונם מתחיל למרגלות גבעת מצודת וואהל,עד שער היציאה ברחוב Franciszkanska Street ,מול מבנה התזמורת הפילהרמונית, אורכו של הפארק כארבעה קילומטר ,המחולקים לשמונה תתי חלקי גן, המעוצבים בסגנונות שונים הגן החל לפעול למען הציבור משנת 1820 .

כיום במקום חומה אנו מוצאים פארק המלא עצים,שיחים וערוגות וכיכרות מלאות בפרחים בין שבילי הגן,בפארק נחפרו אגמים שבמרכזם מזרקות,ומסביבם הוצבו ספסלי מנוחה,את סופריה ומשורריה של קרקוב ופולין הנציחו בעזרת פסלים ואנדרטאות לזכרם,הקטע היהודי של הגן קשור לאחת מקבוצות הציוניות שהתאספה (מחוסר מבנה מתאים) לצרכי הכשרה בטרם עלו לארץ ישראל.

מעבר לשער היציאה- כניסה לגן פלנטי ברחוב Franciszkanska ,נמצא גן האוניברסיטה היגלונית הישנה,גן שבו דשאים ועצים,המשמש למנוחת הסטודנטים בין ההרצאות וזמן האוכל,בקרבה לגן האוניברסיטה ממוקמת מזרקה המפוסלת בעזרת סילוני המים למיתרי קלידי הפסנתר.

בהמשך סיור לאורכו של הגן חולפים על פני אולם הקונצרטים והתערוכות האפור Bunkier Sztuki ,כיום מתחם תערוכות תרבות ואומנות ומשמש גם כקורת גג לבר אופנתי,ממול עומד ארמון nouveau-style Palace שבו נמצא מוזיאון לאומנות,בנקודה זאת מתרחבים הגנים הגובלים בשרידי החומות ,בתי קפה וחנויות וליד שער Florianska Gate ומיצדית Barbakan שנבנה בסוף המאה החמש עשר.

בנקודה הזאת בגן המעוצב שבו פסלים של מיצדית Barbakan ,ממוקמת גם בריכת המשמשת כבריכת ברבורים ואווזים,ומעליה גשר ברזל ,בגן מספר ערוגות פרחים צבעוניות המעוצבות בסגנונות שונים ,בראש גבעה קטנה בגן מתנוסס פסלם של המלך ורעייתו המלכה ידוויגה מליטא ,שויתרה על אהבתה לנסיך פרוסי ונישאה נישואי איחוד ,למלך הפולני Jagiello , על מנת ליצור ממלכה משותפת ליטאית ופולנית,בזכות מעשה זה היא זכתה בהילה של קדושה מידי העם הפולני,כיוון שהקריבה את אושרה האישי ואהבתה, למען הקמת הממלכה המאוחדת.

כאשר ממשיכים לחלק המזרחי של הגן הנושק לתחנת הרכבת המרכזית של העיר,ליד התחנה הוקם מבנה קניון שקירותיו זכוכית המאפיל על חלק מנוף הפארק,בהמשך הליכה במשעולי הפארק שבהם ממוקמים ספסלי מנוחה ,בהמשך מגיעים לחומת כנסייה Snowy Mother of God ,שנבנתה במחצית המאה השבע עשר,בחצר ארמון עתיק שנבנה במאה הארבע עשר ונבנה שוב בהמאה השש עשר,בקיר חומת המנזר ניתן לראות שער שנבנה בארמון הישן מהמאה הארבע עשר.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור