דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ורשה בית הכנסת היהודי נוז'יק Synagoga Nożyków

 

כתובת של בית הכנסת ul. Twarda 600 Warszawa ,טלפון 022-6522805, ביקור בתשלום.

איך להגיע: בחשמלית - קווים 15, 18, 35 ו-36 לתחנת Królewska ,בנסיעה ברכבת התחתית יורדים בתחנת  Świętokrzyska .

בית הכנסת פתוח לביקור בתאום (חשוב),בימים ראשון –שישי בשעות 09:00-18:00,בשעות התפילה בית הכנסת מתבקשים המבקרים להמתין בחוץ,אלא עם ברצונם להצטרף לתפילה.


בית הכנסת היהודי היחידי ששרד את תקופת השואה,נפתח בשנת 1902 ונבנה מכספם הפרטי של משפחת זלמן ורבקה נוז'יק האמידה שעסקה בטקסטיל, ולכן בית הכנסת קרוי על שמם,כול זאת על מנת ששם המשפחה ישמר מהיותם חשוכי ילדים. 

לאחר שזלמן רכש את הקרקע לבניית בית הכנסת ושילם גם את כספי בנייתו, עד שהושלם לאחר ארבע שנות עבודה בשנת 1902,מזלו של זלמן לא שיחק והוא נפטר שנה לאחר פתיחת בית הכנסת בשנת 1903 ,רעייתו המשיכה בחייה עד פרוץ מלחמת העולם הראשונה.
 

שיפוץ ושדרוג עבר בית הכנסת בשנת 1923 ,עד אז שרתו בו כחזנים מטובי החזנים בפולין ואת הדרשות ערכו אידי צבור מפורסמים כמו פרופסור בלבן.

לאחר כבוש וורשה בידי הגרמנים,נכלל בית הכנסת בתחום הגטו הקטן והיהודים הורשו להתפלל בו,אך משצומצם הגטו ונסגר החלק הגדול של הגטו,הוצא בית הכנסת מתחום הגטו,הגרמנים הסבו את בית הכנסת לאורוות סוסים ומתבן,בעת מרד המחתרת הפולנית באזור נפגע בית הכנסת , סברה נוספת מספרת כי הגרמנים פוצצו במחצית מאי 1943, כאקט סיום למרד גטו ורשה.

כאשר שבו שרידי היהודים לוורשה לאחר המלחמה,בית הכנסת עבר טיפול ושיקום ונפתח מחדש במהרה,בשנת 1977 החליט וועד הקהילה על שיקום והרחבה של בית הכנסת שהסתיים במחצית 1983,רוח האנטישמיות המרחפת בקרב חלק מתושבי וורשה ,גרמו להם בשנת 1977 להצית את בית הכנסת שעקב כך נגרמו לו נזקים שתוקנו במהרה.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור