דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ורשה אנדרטת הזיכרון כיכר השלוחים אומשלגפלץ

 

האנדרטה ממוקמת בחלקה הצפוני של חומת הגטו ,ברחוב סטאבסקי 10,ממש בין בית החולים היהודי ומפקדת הגסטפו של גטו וורשה.

כיכר המשלוחים בוורשה ,שימשה את הסוחרים היהודים ,בתקופה שלפני כבוש וורשה כמקום שבו הועברו סחורות ממחסני הסוחרים היהודים ,לידי הסוחרים הנוצריים של וורשה,לכן שמה היה כבר בעבר כיכר המשלוחים.

אנדרטת המשלוח,השילוח או השלוחים בסופו של דבר נקראת כיכר אומשלגפלץ ,היהודים קראו לה כיכר הנעלמים ,כיוון שמי שהגיע אליה למשלוח לא חזר,אחת דינו להישלח בקרונות רכבת למחנה ההשמדה טרבלינקה, לאחר שעבר מיון והרשמה ראשון בכיכר ,בטרם נשלח ונעלם במשרפות ,לאחר שטוהר במקלחות תאי הגז ,לפחות למרביתם.

כאשר החל פינוי והעברת היהודים מגטו וורשה ,למחנה ההשמדה (כאילו מחנה העבודה) טרבלינקה ,הוסבר ליהודים כי יש לפנות את האנשים שאינם יצרנים העובדים במפעלים שייצרו את תוצרתם לצבא הגרמני,הפיתוי היה גם נתינת מעט לחם לדרך.

בשנת 1942 החל תהליך השילוחים מהגטו,תוך שימוש כמקום ריכוז למכסת היהודים הראשונה שנקבעה ,חמישים איש לקרון ,בסך הכול חמישים קרונות לנסיעה היומית,לאחר זמן מה נקבע כי יש להגדיל את מכסת המשולחים למשלוח יומי שיכלול עשרת אלפים איש לצורך התובלה חשבו הגרמנים להוסיף רכבת שנייה יומית לנסיעות.

מאחר ולא נמצאה רכבת נוספת וקרונות להסעה השנייה,עמדו והתחכמו הקלגסים ודחסו בין מאה למאה עשרים איש בכול קרון,בסך הכול ההספק היומי ,נע בין שבעת אלפים איש ליותר תלוי בכמות שנתפסה ונכלאה בכיכר לפני השילוח.

בתקופה של כמה חודשים ,הועברו קרוב לשלוש מאות אלף יהודים כבקר בקרונות האטומים, על קירות הגרניט באנדרטת הגרוש בכיכר נחרטו שמות של חלק מהקורבנות היהודים מבין אלו שהובלו למחנות ההשמדה, האומדן הכללי למספר המשלוחים טוען כי מהכיכר הזאת נשלחו מעל ל 300000 יהודים שחיו בגטו וורשה ,לידם נותרו שרידי חומות הגטו ליד רחובות ואליצ'וב, סיאנה וזלוטה.

לזכרם של היהודים שלוחי גטו וורשה ,הוקמה אנדרטה בשנת 1988,המדמה קרון רכבת פתוח בחלקו הקדמי ,ושני קירות בטון מחופים באבן כמו כן מעין שער קשתי מעוצב בציור תבליט ,הממוקם מעל לקיר הםנימי של הקרונות,על קירות אלו רשומים שמות מאות מן המשולחים.  


 
 
 
בניית אתרים - שרקור