דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ורשה אבן הזיכרון האנדרטה למרדכי אנילביץ

 

ביציאה מהאנדרטה ברחוב מילה 18, ניצבת האבן לזכרו של מפקד מרד גטו וארשה, מרדכי אנילביץ.

מעט על מרדכי אנילביץ

מרדכי אנילביץ נולד בשנת 1920בעיירה קטנה להוריו החנוונים,מפעת בעיות של פרנסה עברה משפחתו לאחר לידתו לוורשה,שם המשיכה המשפחה להתפרנס מחנוונות,למרות זאת סבלה המשפחה מעוני כיוון שגרו בשכונה ענייה שבה שלטה האנטישמיות.

כבר מגיל רך ,נאלץ מרדכי להשיב מלחמה לאנטישמיות השכונתית עקב היותו יהודי בשכונה אנטישמית , לצורך הלחימה בנערים האנטישמיים,הקים כנופיית נערים יהודית שהחזירו מלחמה בבני הנוער האנטישמים,עד שהאנטישמים פסקו ממלחמתם ,בהצהירם כי הנערים אינם יהודים ,מהסיבה שהיהודים אינם נלחמים.

עוד משחר ילדותו השקיע הנער מרדכי את מרצו וזמנו ושקד על עיסוק ספורטיבי,כאשר סיים את לימודיו היסודיים,דאגה אמו להכניסו לבית ספר תיכון להמשך השכלתו,בבית הספר בלט במהרה במקצועות ההומאניים,מרדכי עסק בפעילות ציבורית בבית הספר ונודע כנואם מעולה ,עקשן שבזכות התבלטותו משך אחריו אנשים כמנהיג ,שם גם נחשף לארגוניים הציוניים ולמד עברית תוך כדי הדרכת נערים צעירים בפעילות בארגוני הנוער הציוני,במקביל בהשפעת אמו סיים את לימודיו התיכוניים.

לאחר סיום לימודיו הצטרף למחנה אימון לחניכים בטרום שרות צבאי,שם חווה אנטישמיות שוב כאשר קבוצת נערים נוצרים גנבו את נשקם של הנערים היהודים על מנת להוכיח כי אינם לוחמים טובים,לאחר הגניבה ארגן מרדכי את חבריו בקייטנה והחזיר את הנשק שנגנב תוך נתינת מכות לגנבים,למרות שצדק במעשהו נזרק מהקייטנה עקב התנהגות אלימה.

כאשר פרצה המלחמה בכיבוש פולין וורשה בידי הצורר הנאצי, נמלט מרדכי בראש חלק מחבריו לאזור מזרח פולין שם ניסה לפתח קו הברחות ליהודים לרומניה,אך בדרכו לפתח את הנתיב ,נתפס מרדכי בדרכו לגבול בידי הרוסים שקבלו את מחצית שטחה של פולין בהסכם בין היטלר לסטלין על חלוקת פולים בינם.

כאשר שוחרר אחרי זמן קצר חזר לוורשה והזדעזע ממראה עיניו כולל צפייה באביו שנלקח לעבודות פרך בידי הגרמנים בוורשה,לאחר זאת ברח מרדכי לעיר וילנה ,וגם שם ניסה להקים נתיב הברחה ליהודים שנמלטו מהשטח הפולני,לאחר זמן קצר החליט מרדכי לחזור לוורשה על מנת לנהל ולהרחיב את פעילות השומר הצעיר.

משם כבר קצרה הדרך להתחלת ארגון פעילות מחתרתית בהקמת ארגון יהודי לוחם,כבר מהתחלה נקט בהחרמה והענשה של יהודים ששרתו בכוח היהודי היודנרט, הוא מנע לחבריו וממי שיכול היה להשפיע ,על יהודים שלא להצטרף ולעבוד עם הצבא והמשטרה הגרמנית בשלטון ברחבי הגטו .

באחד מניסיונות איסוף המשטרה היהודית את מרדכי לשילוח ספגו שוטרים יהודיים אלו מכות רצח ממנו ומאז התרחקו שוטרים אלו ממנו ומארגונו,כאשר התחילה הפלישה הגרמנית לרוסיה.

במחצית שנת 1941,החליט מרדכי אנילביץ כי זאת נקודת המפנה והחל בהקמת ארגון להתנגדות מזוינת לגרמנים, בתחילה כסגן המפקד בארגון הראשון שנקרא הארגון האנטי פשיסטי בטרם הפך לארגון גדול שכלל את כול התנועות הציוניות בגטו וורשה הארגון שנקרא בהמשך "ארגון יהודי לוחם (אי"ל) .

הארגון אי"ל שמרדכי אנילביץ נקבע למנהיגו ,כלל בעת הקמתו בסוף יולי 1942 , את חברי ארגוני השומר הצעיר,ארגון דרור,ארגון עקיבא ,ארגון הבונד ותנועת המזרחי,חלק מחברי הקבוצה הראשונה שהתארגנו נתפסו באקציות והועלו על רכבות שנשלחו למחנה הריכוז טרבלינקה,מיעוטם נמלטו מהרכבות וחזרו לגטו .

אנשי הארגון עסקו רבות ברכישת נשק והקמת מעבדה לייצרו,בתחילה השתמשו חברי הארגון, בנשק לפגיעה במפקדי המשטרה היהודית ,ששיתפה פעולה עם הנאצים בפעולות המעצר והשילוח,בכדאי להרתיע ולהעניש את היהודים לשתף פעולה עם הצוררים.

מרדכי אנילביץ מונה כמפקד כוחות המרד בגטו וורשה בעת שהחלה ההתארגנות להקמת ,ארגון אי"ל כלל בעת הקמתו בסוף יולי 1942 ,את חברי ארגוני השומר הצעיר,ארגון דרור,ארגון עקיבא ,ארגון הבונד ותנועת המזרחי,חלק מחברי הקבוצה הראשונה שהתארגנו נתפסו באקציות והועלו על רכבות שנשלחו למחנה הריכוז טרבלינקה,מיעוטם נמלטו מהרכבות וחזרו לגטו

מרד גטו וורשה המזוין החל בערב פסח ב 19,4,1943 ,בעקבות תפיסת מספר יהודים גדול ושליחתם במשלוח לטרבלינקה להשמדה,לכן כשנערכו שוב הנאצים ועוזריהם למחרת לאיסוף יהודים לשילוח נוסף פרץ המרד.

ההתנגדות המזוינת של מעטי המעט בארגון האי"ל,גרמה לצבא הגרמני לסגת,דבר שפורש בידי היהודים בגטו כי ,המרד גרם לגרמנים לסגת,דבר שגרם לעליית כוחו של הארגון הלוחם ויהודים רבים הצטרפו לכוחות היהודים הלוחמים.

בונקרים ועמדות לחימה הוכנו בתקופת ההמתנה לקרב הגדול בידי הארגון,הוגבר המאמץ לרכוש נשק מבחוץ ומפעל המעבדה ליצור בקבוקי תבערה עבר לעבוד במושגים של תעשייה שאינה מפסיקה לייצר.

שטחו של הגטו חולק לגזרות בחסות הארגונים הציונים השונים,הגרמנים שבו לתקוף ,להפציץ ולשרוף את חלקי הגטו,למרות מאבק עיקש כנגדם תוך גרימת אבידות לגרמנים,אך מספרם הקטן של הלוחמים היהודים,דלות נשקם והשימוש בשריפות והפצצות גרמו לאבדות כבדות גם בקרב האזרחים והלוחמים היהודים בגטו.

מרדכי אנילביץ ושרידי האזור בגטו של האזרחים והלוחמים, מהמקלטים של רחוב מילה בבתים מספר  7,9 והמקלט בבית 29 ,התכנסו במקלט המפקדה ברחוב מילה 18 עד שנתגלה,בעקבות דרישת הגרמנים לכניעת ויציאת היהודים מן הבונקר ,החליטו רוב הלוחמים להתאבד ולא ליפול בשבי,רבים מהלוחמים התאבדו וחלקם הקטן ברך בתעלות הביוב ,חלקם נהרג ביציאתם וחלקם יצא את היערות לאחר מסתור קצר בעיר.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור