דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ורשה אבן הזיכרון לתנועות הנוער אי"ל

 

האנדרטה לזכר נופלי הבונקר במילה 18 ,ארגון יהודי לוחם ,ממוקמת בפינת הרחובות דובואה Dubois ורחוב מילה האנדרטה הנמצאת במעין גינה ,שבו מוליך שביל קטן למדרגות העולות לאנדרטה ,על המדרגות מסופר סיפורם של תנועות הנוער היהודי הלוחם,האנדרטה עצמה בסיומם של המדרגות , ניצבת על תלולית של הריסות בית שכוסה באדמה,מרצפות ודשא, האנדרטה בולטת מעל פני הקרקע המישוריים.

האנדרטה מסמנת את בונקר המפקדה של ארגון האי"ל במילה 18 הסמוך,על האנדטה כיתוב המתאר את רגעיו האחרונים של הבונקר בעת שנפל לידי צבא הצוררים הגרמני,אל תוך הבונקר התקבצו מאות אזרחים,ילדים ולוחמים שנותרו לפליטה מבונקרים סמוכים לאחר שהגרמנים גילו אותם והבעירו אש לכלותם.

תחילתו של הבונקר שנבנה מלכתחילה מתחת להריסות בית ,היה בהכנת בונקר הישרדות של כרישי השוק השחור שהכינו לעצמם מקלט לשהייה ארוכה לאחר כיבוש הגטו בעקבות המרד הממשמש ובא.

מעט על סיפור הקמת הארגון היהודי הלוחם אי"ל

הארגון אי"ל כלל בעת הקמתו בסוף יולי 1942 ,את חברי ארגוני השומר הצעיר,ארגון דרור,ארגון עקיבא ,ארגון הבונד ותנועת המזרחי,חלק מחברי הקבוצה הראשונה שהתארגנו נתפסו באקציות והועלו על רכבות שנשלחו למחנה הריכוז טרבלינקה,מיעוטם נמלטו מהרכבות וחזרו לגטו .

אנשי הארגון עסקו רבות ברכישת נשק והקמת מעבדה לייצרו,בתחילה השתמשו חברי הארגון, בנשק לפגיעה במפקדי המשטרה היהודית ,ששיתפה פעולה עם הנאצים בפעולות המעצר והשילוח,בכדאי להרתיע ולהעניש את היהודים לשתף פעולה עם הצוררים.

לאחר שהבינו היהודים הנותרים בגטו וורשה, כי פעולת האיסוף הגדולה והשילוח כאילו למחנות עבודה ,שנועדה לכאורה לפנות מהגטו את היהודים שאינם יצרנים(אלו שלא עבדו בבתי החרושת) הצטרפו רבים לתנועות ההתנגדות בהכנה לקראת הבאות.

בד בבד ניסו חברי הארגון לעורר את תשומת הלב הציבורית בוורשה ומחוץ לפולין,וכישלונם לשיתוף פעולה נרחב עם המחתרת הפולנית ,התכנסו בסוף יולי 1942 ,חברי הארגון על מנת ליצור חזית אחידה וחלוקת אזורי אחריות לכוחות השונים בארגון ,על פי מפתח מפלגתי ציוני בעיקר.

מעט על בונקר הפיקוד במילה 18

בערמומיות של מנהיגי השוק השחור בגטו וורשה , החליטו ראשי הארגון להקים בונקר מסווה לשהייה ארוכה מתחת להריסות של גוש בתים שהופצצו בשנת 1939 בעת שוורשה הופצצה לפני כיבושה על ידי הנאצים,אנשים אלו ציידו אותו במזון ואמצעי מחייה לתקופה ארוכה ,כמו כן התקינו מנהרות מילוט לחלק הארי של וורשה.

אלא שאנשי אי"ל גילו במהרה את הבונקר ,ונכנסו לתוכו והפכו אותו למפקדתם הראשית כמפקדה נוצר הכורח לחברו ברשת של קווי תקשורת עם הבונקרים הראשיים האחרים בגטו,לבונקר הוכנו כניסות נוספות והוכנסו אליו אמצעי לחימה ומעבדה ליצור בקבוקי בערה כאשר החל הטיהור הסופי של שארית גטו וורשה , ובונקרים רבים נתגלו ונשרפו על יושביהם ושטח הגטו הלוחם צומצם ,מצאו את דרכם הפליטים האזרחים והלוחמים שנותרו באזור ,מהמקלטים של רחוב מילה בבתים מספר  7,9 והמקלט בבית 29 ,וחברו לאנשי מפקדת הארגון.

מן הבונקר ברחוב מילה 18 ,נשלחו סיירים על מנת למצוא דרכי מילוט לאזור הארי ולהבאת מזון לדייריו,כאשר הגרמנים ישלימו את חיסול הגטו וגילוי הבונקר הגדול,אלא שהסיירים נתגלו ונהרגו .

בתחילת מאי 1942 הגיעו הגרמנים לאזור הבונקר בפעם הראשונה והחלו לחפש את פתחיו,ולמרות זאת לאחר שלא מצאו את הבונקר נסוגו וחזרו למחרת ב 8.5.1942 ,הגרמנים שידעו על הבונקר ,קראו לאנשיו לצאת בטרם ישרפו כולם.

הלוחמים בבונקר אנשי אל"י החליטו להתאבד ולא להיכנע ,ואכן הם עשו זאת לאחר שהגרמנים החלו להחדיר גז דרך פתח שמצאו לבונקר,רובם של הלוחמים התאבדו ובראשם מרדכי אנילביץ מנהיג הלוחמים,חלק קטן מהלוחמים הצליח לפרוץ קיר לתוך תעלות הביוב ולהגיע לחלק הארי של וורשה.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור