דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ורשה נתיב הגבורה אבן הזיכרון לפרומקה פלוט ניצקה

 

אבן הזיכרון לפרומקה ניצה ממוקמת בפינת הרחובות דובואה Dubois ורחוב ניסקה ,לאחר הקמת גטו ורשה ובהיותה חברת הארגון דרור הצטרפה פרומקה כקשרית תנועת המחתרת בגטו וורשה.

כבעלת תווי פנים אריים ובעזרת תעודות מזוייפות ,פעלה גם פרומקה בנסיעות וקישור בין גטו וורשה לגטאות אחרים ברחבי פולין,בכדי להקים ולארגן מחתרות מזוינות למאבקים בצורר הנאצי במטרה להתנגד לגרוש למחנות ההשמדה.

כתוצאה מפעילותה הרבה בקרב היהודים הפכה כתובת לבקשות עזרה, חבריה בתנועת החלוץ הצמידו לה את הכינוי "אם החלוץ" או האם (דה מאמי באידיש ), לאחר חזרתו של מרדכי אנילביץ לפקד על המחתרות היהודיות בגטו וורשה,נשלחה פרומקה לתפוס את מקומו בגטו בנדין בין מפקדי הכוח אי"ל ,בהיותה בגטו החדש נהרגה פרומקה בבונקר הפיקוד כשהתגלה לנאצים , שהרימה את נס הנשים בתנועות ההתנגדות היהודיות בגטאות.

אבן הזיכרון לזכרה של פרומקה ,מציינת את שמם ופועלם של הנשים בגטאות וכלוחמות בזמן המרד כנגד הצורר הנאצי בגטאות, האנדרטה גם מציינת את שליחותם במסווה בקשר בין הגטאות ,בתרומתם ברכישת נשקים והחדרת מזון לגטו וכמובן בעזרתם לספק מחסה לנמלטים מהגטו .

אפילו מפקדי הצבא הגרמני ,שנשלחו לחסל את הגטאות ובמיוחד את גטו וורשה ,כתבו וציינו את עוז רוחם כלוחמות לכול דבר, של הנשים היהודיות הלוחמות, שלחמו הן לצד הגברים


 
 
 
בניית אתרים - שרקור