דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ורשה אבן הזיכרון המשותפת לפאבל (פאול) פרנקל וחברו דוד אפלבאום

 

אבן הזיכרון המשותפת לפאול (פאבל) פרנקל ודוד אפלבאום ממוקמת ברחוב דובואה Dubois, בקרבה גדולה לאבן הזיכרון למאיר מאירוביץ ,בחיבור של רחוב ניסקה ורחוב מילה .

פאבל פאול פרנקל נולד בשנת 1920 בוורשה,כבר בצעירותו הצטרך לתנועת ביתר הציונית ששם החל להדריך נערים צעירים בערכי תנועת ביתר,שנתיים לאחר מכן בשנת 1920 הצטרף לתנועת ההתנגדות החמושה בתחילה תחת כנפיה של המחתרת הפולנית החמושה שהפכה במהרה לכוח המרי היהודי בגטו אי"ל.

מיד שהתגבש הכוח היהודי הלוחם נתמנה לאחד ממפקדיו,יש הטוענים כי היה אחד משלושת מפקדי האי"ל במחתרת היהודית,שמטה הלחימה שלו היה ברחוב מורנובסקה 7 בכיכר, ,על פי העדויות ,בשטח לחימתו נערכו הקרבות הקשים במרד היהודי בגטו.

האגדות מספרות כי כאשר הגיעה אליו ידיעה על פעולת גרוש גדולה במיוחד בגטו, העביר את הידיעה למרדכי אנילביץ מפקד המרד,בלא לתאם החליטו שני הכוחות לתקוף את הכוח הגרמני שבא לבצע את הגרוש.

הכוח של אנילביץ שהשתלב בקרב הקבוצה היהודית שהובלה לכיכר השילוחים , פתח באש על השומרים ,כתוצאה מההתקפה נהרגו מספר גרמנים ,אך עקב עדיפות של הכוח הגרמני נהרגו כול חברי הכוח היהודי התוקף,פרט למרדכי אנילביץ שהצליח להימלט .

הכוח של שנשלח במקביל באותו הזמן, בידי המפקד פאבל פרנקל,שבראשו עמד דוד אפלבאום לפגוע בחיילים גרמניים בסמוך למפקדתו ברחוב מוראנובסקה , הפעולה הצליחה העת שהרגו מספר חיילים גרמניים בלא לספוג אבדות ,פעולות ירי כאלו התמשכו עוד מספר ימים והגרמנים נסוגו ועצרו את פעולת הגרוש.

בסוף אפריל 1943 אחרי תקופת לחימה קשים,החליט פאבל פרנקל כי הכוח יזוב את הגטו לנקודות מסתור בנתיב תעלות שהוכנו מראש לשטח הארי של וורשה,מתחת למבנה הסמוך למפקדה בית מספר 6,בתחילת מאי הצליחה קבוצה מלוחמיו לצאת ולעבור ליערות הסמוכים,אלא ששם נתקלו בכוח שהגיע למקום בעקבות הלשנה ,בתום הקרב הצליחו חלקם לברוח ולהסתתר בנקודת מסתור חדשה.

ימים מספר לאחר מכן ניסתה קבוצה נוספת בפיקודו של פאבל פרנקל לצאת באותה הדרך והגיעו לנקודת המחבוא ברחוב גז'בובסקה ,בחלק הארי של וורשה,שם התגלו ונכנסו לקרב עם כוח עודף של גרמנים ופבאל ועשרה מלוחמיו במסתור נהרגו בקרב.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור