דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ורשה נתיב הגבורה אבן הזיכרון לאריה ויינר יורק

 

אבן מזיכרון לזכרו של אריה ויינר (יורק),ממוקמת בפינת הרחובות זמנהוף לרחוב מילה ממש ממול לאנדרטה של מנהיג המרד אנילביץ,אריה בן משפחה יהודית אמידה,המטרף טרם המלחמה, כחבר בארגון השומר הצעיר,ושימש בה עקב חזותו הארית , בעת שהתמקם התמקם בחלק הנוצרי שמחוץ לגטו וורשה ,כאיש קשר לתנועת המרד היהודי אי"ל ,באספקת תעודות,מקומות מחסה והברחות נשק לתוככי הגטו.

כאשר פלשו הכוחות הגרמנים לפולין נמלט אריה לוילנה,שם החל לפעול להצלת יהודים עד שהעיר נכבשה גם בידי הגרמנים,הוא נמלט בחזרה לוורשה ,שם הצטרף להקמת הארגון חי"ל והחל בפעילות ובקשר עם גטאות יהודים ברחבי פולין לגטו וורשה.

בזכות מיקומו שמחוץ לגטו,יצר קשרים עם חברי המחתרת הפולנית ,לצורך רכישת נשק ואספקת תעודות והדרכה לאנשי המחתרת בטרם פרוץ המרד,בעבודתו זאת סיכן את חייו מפני הלשנות ומגע עם קלגסי הנאצים בעת שנע ברחובות וורשה.

למרות קשריו עם המחתרת הפולנית היא אכזבה בהבטחתה לספק נשק לאנשיו חברי המחתרת בגטו,בזכות קשריו עם אנשים פולניים שהתנגדו לשלטון הנאצי בפולין ובעזרת כסף שאסף הצליח אריה לרכוש נשק ולהבריחו לחבריו בגטו

עקב הלשנה נתפס ביד הגסטפו כאיש המחתרת הפולנית ובדירתו נתגלו כלי נשק,ונחקר במרתפיה על קשריו עם המחתרת הפולנית,אך הוא עמד בגבורה בחקירה ולא סיפר מאומה,בעת שהייתו במחנה המעצר הוברח לחופשי בידי חבריו במחתרת הפולנית,לאחר בריחתו הצטרף לחבריו במחתרת בבונקר הראשי ברחוב מילה 18.

על פי האגדות ,כאשר נתגלה הבונקר והוקף בידי הקלגסים הנאצים,ולא נותרה ברירה, הפציר אריה לחבריו להתאבד ולא ליפול לידיהם של הצרים על הבונקר ,בהמשך הקרב נהרג ,לאחר המלחמה עותר אריה במדליית כבוד בידי צבא פולין עקב עמידתו בקרב וקשריו עם המחתרת הפולנית.  
 
 
בניית אתרים - שרקור