דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ורשה אנדרטת פתחי תעלות הביוב רחוב פרושטה 51 Prosta Street

 

ליד בית שמספרו 51 במגרש החנייה ,על שרידי רחוב נלבקי , בין שער הכניסה לגן קרשינסקי והאנדרטה לזכר הקרב על מונטה קמינו ,ניצבת אנדרטה המסמלת את תעלת הביוב ששימשה את הנמלטים מגטו וורשה בעת סיום המרד ובתקופת החיים בגטו לצרכי הברחות מזון ונשק.

האנדרטה מוצגת כפתח של פתח תעלת ביוב,ממוקמת בחלק הארי של הגטו ,בקרבה לשע הכניסה לגטו מרחוב נבלקי,האנדרטה מציגה צינור שממנו משתלשל סולם פנימה לתוך מימי הביוב,בקצה צינור האנדרטה צמודה יד האוחזת בפתח לצורך משיכת הגוף החוצה מתוך הצינור.
 
צינור ביוב זה ,שימש כאחת מנקודות היציאה והמלטות של עשרות יהודים, בעת שהגטו חוסל ,דרך פתח זה נמלט מארק אדלמן, אחד ממנהיגי המרד ,שמשום שהיה קומוניסטי נשאר בפולין ולא עלה לישראל לאחר המלחמה בניגוד לחבריו.

בפועל כאשר גילו הגרמנים את פתחי הבריחה מבעד לפתחים שמעל תעלות הביוב,הם החלו לחסום את הפתחים בהלחמות,הטילו מבעד לפתחים רימונים,שפכו דלקים והבעירו את התעלות,בפעולות אלו הרגו רבים מבין הנמלטים מהגטו,תוך גרימת מוות בייסורים .
 
האנדרטה ממוקמת מימין ליד האנדרטה של פרופסור  Konrad Kucza-Kuczynski ורעייתו   Jan Kucza-Kuczynski ,ופסלו של  Maksymilian Biskupski .

פתח תעלת ביוב נוסף שנותר לצרכי הימלטות ,ממוקם בפינת הרחובות פרוסטה ורחוב טורדה על פי ספור ההיסטורי מסופר כי 34 לוחמים של אי"ל (הארגון היהודי הלוחם) של חברי השומר הצעיר ברחו דרך פתח זה,שבו המתינה להם משאית שהבריחה אותם ליערות,אלא שמעשה בריחה זה נמסר לנאצים בהלשנה,כתוצאה מההלשנה רבים מבין הקבוצה נתפסן והוצאו להורג בכפר הפולני פלודי הסמוך,בני הקבוצה ששרדו הצטרפו בהמשך לקבוצת הפרטיזנים היהודים ביערות וישקוב ,שנקראה על שם מרדכי אנילביץ,אנשי הקבוצה הצטרפו למחתרת הפולנית בעת המרד כנגד הנאצים בוורשה בשנת 1944.

גם בפינת הרחובות אוגרודובה ורחוב ז'לזנה ,נשאר פתח לתעלות הביוב ששימשו את נמלטי גטו וורשה בעת שחוסל.

 

 
 
 
בניית אתרים - שרקור