דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ורשה יאנוש קורצ'אק אנדרטאות שהוקמו לזכרו

 

אנדרטה יאנוש קורצא'ק בוורשה

האנדרטה ממוקמת בכיכר דפילאד ברחוב שביינטוקשיסקה ליד אגף הנוער בארמון התרבות והמדעים בוורשה,רחוב סיינה 16 (בעבר רחוב סליסקה 9)

האמנים זביגנייב וילמה ובוגדן חמיילבסקי,שיצרו את האנדרטה,החליטו ליצור משהו הדומה ליד המונפת כלפי השמים (הבורא) ,כענפי עץ שבהם הענף הראשי המסמן את יאנוש קורצ'אק אל מול ששה ענפים נוספים ,כדימוי כללי של מנורת בית המקדש.

אנדרטה יאנוש קורצא'ק בחצר בית היתומים בוורשה

האנדרטה ממוקמת בחצר בית היתומים ברחוב יאקטורובסקה 6 (לשעבר רחוב קרוחמלנה 9) שם פעל בית היתומים לילדים יהודים בוורשה .

בית היתומים לשעבר של יאנוש קורצא'ק המכונה נאש דום (ביתנו שלנו),מבנה בן ארבעה קומות,משמש גם כיום כבית יתומים ,בחצר המבנה ממוקמת אנדרטת זיכרון לזכרו של יאנוש קורצא'ק , האנדרטה מורכבת משני חצאי עיגול הניצבים אחד מעל לשני ,בקרקעית החלק העליון המופנה כלפי מעלה ממוקם דמות ראשו מברונזה של יאנוש קורצא'ק.

באולם בית היתומים המרכזי ,תלויה על הקיר תמונתו של יאנוש קורצ'אק ,ולידה בתערוכה קטנה מוצגים זיכרונות מימי בית היתומים היהודי בעבר,בטרם נשלחו יושביו לגטו ולאחר מכן להשמדה במחנה טרבלינקה.

בעברו שכן בית היתומים צמוד לחומת הגטו שהוקם,משם נדד בית היתומים לשני מיקומים שונים במהלך המלחמה , ברחוב יאנה קספרוביצ'ה 203 בוורשה ואז בפקודת הגרמנים, פתח בית יתומים בתחומי הגטו ,ברחוב לרחוב חלודנה 33, באותה תקופה נעצר למספר חודשים .

בסמוך לאנדרטה של יאנוש קורצא'ק ,ממוקמות עוד מספר אנדרטאות, שאחת מהם היא של עוזרתו הנאמנה האחות סטפה וילנצ'קה, ששימשה גם כאם הבית,שלמרות שהייתה בעלת סרטיפיקט בריטי להתגורר בארץ ישראל .

האחות סטפה יצאה שלוש פעמים מארץ ישראל בשלהי המלחמה, לעבוד עם יאנוש קורצ'ק בבית היתומים בוורשה ,לבסוף קשרה סטפה וילנצ'קה את גורלה עם היתומים ועם דרכו של יאנוש קורצא'ק  והצטרפה למשלוח המוות שאליו נשלחו היתומים לטרבלינקה ושם מצאה את מותה עמם.

ליד האנדרטה ניצבת אבן זיכרון לפיוטר זלקובסקי ,עובד בית היתומים שלא יצא לטרבלינקה אך נהרג במרד המחתרת הפולנית בשנת 1944 בכנסיה סמוכה.

אנדרטה אנדרטה יאנוש קורצא'ק בבית הקברות היהודי בוורשה

ברחוב אוקופובה מאת הפסל בוריס סקציאר אנדרטה ברחוב קורקובה בוורשה.

האנדרטה ממוקמת בבית הקברות היהודי,מעבר לשימושה כאנדרטה ,הקבר מהווה קבר סמלי ליאנוש קורצ'אק (שגופתו הושמדה בטרבלינקה) ככול הקברים בבית הקברות היהודי,בתחילה עיצב ויצר האמן בוריס סקיצר את האנדרטה מחומרים סינטטיים,אך משהובן כי החומר עשוי להתכלות בשריפה ,מיהרו היוצר והממנים ליצוק את האנדרטה מברונזה המוצגת כיום בבית הקברות,( העותק המקורי נשלח לתצוגה במוסד חינוכי בוורשה שתלמידיו עוזרים בשיקום בתי הקברות היהודיים בפולין).

האמן בוריס סקציאר ,יצר פסל של יאנוש קורצ'אק הנושא ילד בידו הימנית ,ובידו השמאלית אוחז בידיו של ילד האוחז בידיהם של חבריו למסע המוות, הדמויות המוצגות באנדרטה מהוות טור ילדים ,שיאנוש קורצ'אק מוליך את תלמידיו ,בדרכם האחרונה מבית היתומים לכיכר השילוחים ( אומשלאגפלאץ) ומשם להשמדה בטרבלינקה.

אנדרטת הזיכרון ליאנוש קורצ'אק

האנדרטה ממוקמת בפינת הרחובות סטבקי ( (Stawki ודובואה Dubois) )בוורשה,אנדרטה המורכבת משני לוחות שיש המונחים על בסיס,על האנדרטה חקוקים שמו וסיפורו בקצרה


 
 
 
בניית אתרים - שרקור