דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ורשה יאנוש קורצ'אק האנדרטה בחצר בית היתומים

 

האנדרטה ממוקמת בחצר בית היתומים ברחוב יאקטורובסקה 6 (לשעבר רחוב קרוחמלנה 9) שם פעל בית היתומים לילדים יהודים בוורשה .

בית היתומים לשעבר של יאנוש קורצא'ק המכונה נאש דום (ביתנו שלנו),מבנה בן ארבעה קומות,משמש גם כיום כבית יתומים ,בחצר המבנה ממוקמת אנדרטת זיכרון לזכרו של יאנוש קורצא'ק , האנדרטה מורכבת משני חצאי עיגול הניצבים אחד מעל לשני ,בקרקעית החלק העליון המופנה כלפי מעלה ממוקם דמות ראשו מברונזה של יאנוש קורצא'ק.

באולם בית היתומים המרכזי ,תלויה על הקיר תמונתו של יאנוש קורצ'אק ,ולידה בתערוכה קטנה מוצגים זיכרונות מימי בית היתומים היהודי בעבר,בטרם נשלחו יושביו לגטו ולאחר מכן להשמדה במחנה טרבלינקה.

בעברו שכן בית היתומים צמוד לחומת הגטו שהוקם,משם נדד בית היתומים לשני מיקומים שונים במהלך המלחמה , ברחוב יאנה קספרוביצ'ה 203 בוורשה ואז בפקודת הגרמנים, פתח בית יתומים בתחומי הגטו ,ברחוב לרחוב חלודנה 33, באותה תקופה נעצר למספר חודשים .

בסמוך לאנדרטה של יאנוש קורצא'ק ,ממוקמות עוד מספר אנדרטאות, שאחת מהם היא של עוזרתו הנאמנה האחות סטפה וילנצ'קה, ששימשה גם כאם הבית,שלמרות שהייתה בעלת סרטיפיקט בריטי להתגורר בארץ ישראל .

האחות סטפה יצאה שלוש פעמים מארץ ישראל בשלהי המלחמה, לעבוד עם יאנוש קורצ'ק בבית היתומים בוורשה ,לבסוף קשרה סטפה וילנצ'קה את גורלה עם היתומים ועם דרכו של יאנוש קורצא'ק  והצטרפה למשלוח המוות שאליו נשלחו היתומים לטרבלינקה ושם מצאה את מותה עמם.

ליד האנדרטה ניצבת אבן זיכרון לפיוטר זלקובסקי ,עובד בית היתומים שלא יצא לטרבלינקה אך נהרג במרד המחתרת הפולנית בשנת 1944 בכנסיה סמוכה.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור