דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ורשה יאנוש קורצ'אק בית היתומים שעל שמו

 

כתובת  Jaktorowska 601-202 Warszawa , טלפון לתאום 22-6321816

בית היתומים פתוח בימים ראשון – שבת , בשעות 08:00-20:00

הקדמה ספור חייו של יאנוש קורצאק

יאנוש קורצ'ק או בשמו הספרותי הנריק גולדשמיט בארץ ישראל רופא ומחנך יהודי פולני מהעיר ורשה ,יאנוש היה בן משפחה עשירה ומתבוללת,נולד בעיר וורשה בשנת 1878,את השכלתו הרפואית רכש באוניברסיטה בוורשה,שלאחריה החל לעבוד כרופא ילדים בבית חולים,בעבודתו זאת נחשף למצבם הקשה של ילדי עניים ובעיקר יתומים,עובדה שגרמה לו להקים בהמשך דרכו שני בתי יתומים אחד לילדי יהודים ואחד לילדים יתומים בני עדות אחרות בוורשה.

את בית היתומים היהודי בוורשה ניהל במשך כשלושים שנה ,לאחר שהקימו בשנת 1912 בוורשה ,בית היתומים שפתח ברחוב יאקטורובסקה 6 בוורשה,עבר במספר מבנים,בבית היתומים הלפני אחרון ניהל במבנה ברחוב יאנה קספרוביצ'ה 203. בוורשה ואז בפקודת הגרמנים, פתח בית יתומים בתחומי הגטו ברחוב לרחוב חלודנה 33, באותה תקופה נעצר למספר חודשים .

כאשר צומצם הגטו ולאחר שחרורו מהכלא של קורצא'ק כאשר היה בן 64,עבר בית היתומים לרחוב לרחוב שיינה 16 (שליסקה 9),שם שהה עד שנתקבלה פקודת הפינוי למחנה טרבלינקה,למרות שניתנה לו האפשרות להישאר בגטו ,הוא סרב והלך עם יתומיו לסופם בחמישה באוגוסט 1942 ,בראש כמאתיים ילדים ומלוויהם המבוגרים, לחדרי הגזים במחנה טרבלינקה .

שיטת החינוך של יאנוש קורצא'ק בבית היתומים.

בבתי היתומים שניהל פיתח יאנוש קורצא'ק ,גישה של חינוך יתומים חדשנית ושונה,על פי דרכו יש להתרכז באהבת הילדים והתחשבות בזכויותיהם,לשיטתו צרף גם ספר חוקים פנימי של בית היתומים,חלק גדול בניהול חיי החברה בבית היתומים ,התבססה על ערכי כבוד הדדי וניהול שוויוני וערכי של החניכים, במועצות שהוקמו בבית היתומים,כולל בית משפט פנימי שנוהל בידי התלמידים שבו נשפט צוות הניהול הבוגר והתלמידים הסוררים.

על פי דרכי ניהולו והגישה החדשנית שפיתח ,כתב יאנוש קורצא'ק מחקרים וספרים ,הן בספרות הרפואית המקצועית והן בעיתונים בסך הכול קרוב לאלף וארבע מאות כתבות בנוסף כתב יאנוש קורצא'ק, כעשרים וארבע ספרי ילדים בעברית או בפולנית שתורגמו לעברית כמו: בקייטנה,לבדי עם אלוהים,המלך מתיא הראשון,יותם הקוסם ועוד,בנוסף להיותו עורך של עיתוני ילדים בוורשה .

 

יאנוש קורצ'ק הכריז על עצמו הן כיהודי והן כבן העם הפולני, בשנות השלושים התקרב לתנועה הציונית ,החל ללמוד עברית ואף כתב בכתבי עת ובעיתונים היהודים שהתפרסמו באותה העת,באותה העת חווה משברים אישיים והחליט לסייר בארץ ישראל בשני מסעות בשנים 1934 ובשנת 1936 (תקופת עליית כוכם של הנאצים).

בעת שהותו בארץ ישראל התגורר בקבוץ עין חרוד ואף הרהר במחשבותיו לעלות לארץ ישראל ,למעשה הקשר הארץ ישראלי של יאנוש קורצ'ק ,נולד בזכותה של האחות סטפה וילנצ'קה ,ששימשה כאחות בבית היתומים בגטו ורשה .

האחות סטפה וילנצ'קה הייתה בעלת סרטיפיקט בריטי לארץ ישראל ,ולמרות זאת יצאה שלוש פעמים בשלהי המלחמה לעבוד עם יאנוש קורצ'ק ,סטפה בת החמישים וארבע הצטרפה למשלוח המוות ומצאה בטרבלינקה את מותה.

פייגה ביבר חברתה של סטפה וילנצ'קה ,שהתגוררה בקבוץ עין חרוד ,קבלה את פניו בביקורו ואירחה אותו למשך ששה שבועות בקיבוץ,שם נתן שכם לעבודה בענפי המשק כולל תורנות בחדר האוכל,חלק מזמנו הוקדש ללימוד שיטות החינוך לילדים שהיו נהוגות בקיבוץ.

ביקורו השני של יאנוש קורצ'ק בקבוץ עין חרוד ,נערך כשנתיים לאחר מכן , בביקור הזה הוא סייר בקיבוצים נוספים בארץ ישראל ,סייר בטבריה ובירושלים וחווה את ניצני המרד הערבי והפרעות של שנת 1936 .

לאחר חזרתו בתום הביקור לוורשה ,חלפו בו הרהורים לעלות לארץ ישראל ולהשתקע בירושלים ,אך מאורעות של תחילת המלחמה כבלו אותו לסבלו של העם היהודי ולמפעל חיו ומותו בבית היתומים היהודיים בגטו ורשה.

בבית היתומים שהה יאנוש קורצא'ק בן השישים וארבע,עד שנתקבלה פקודת הפינוי למחנה טרבלינקה,למרות שניתנה לו האפשרות להישאר בגטו הוא סרב והלך עם יתומיו לסופם בחמישה באוגוסט 1942 ,בראש כמאתיים ילדים ומלוויהם המבוגרים, לחדרי הגזים במחנה טרבלינקה .

אנדרטה יאנוש קורצ'אק בוורשה

האנדרטה ממוקמת בחצר בית היתומים ברחוב יאקטורובסקה 6 (לשעבר רחוב קרוחמלנה 9) שם פעל בית היתומים לילדים יהודים בוורשה .

בית היתומים לשעבר של יאנוש קורצא'ק המכונה נאש דום (ביתנו שלנו),מבנה בן ארבעה קומות,משמש גם כיום כבית יתומים ,בחצר המבנה ממוקמת אנדרטת זיכרון לזכרו של יאנוש קורצא'ק , האנדרטה מורכבת משני חצאי עיגול הניצבים אחד מעל לשני ,בקרקעית החלק העליון המופנה כלפי מעלה ממוקם דמות ראשו מברונזה של יאנוש קורצא'ק.

באולם בית היתומים המרכזי ,תלויה על הקיר תמונתו של יאנוש קורצ'אק ,ולידה בתערוכה קטנה מוצגים זיכרונות מימי בית היתומים היהודי בעבר,בטרם נשלחו יושביו לגטו ולאחר מכן להשמדה במחנה טרבלינקה.

בעברו שכן בית היתומים צמוד לחומת הגטו שהוקם,משם נדד בית היתומים לשני מיקומים שונים במהלך המלחמה , ברחוב יאנה קספרוביצ'ה 203 בוורשה ואז בפקודת הגרמנים, פתח בית יתומים בתחומי הגטו ,ברחוב לרחוב חלודנה 33, באותה תקופה נעצר למספר חודשים .

בסמוך לאנדרטה של יאנוש קורצא'ק ,ממוקמות עוד מספר אנדרטאות, שאחת מהם היא של עוזרתו הנאמנה האחות סטפה וילנצ'קה, ששימשה גם כאם הבית,שלמרות שהייתה בעלת סרטיפיקט בריטי להתגורר בארץ ישראל .

האחות סטפה יצאה שלוש פעמים מארץ ישראל בשלהי המלחמה, לעבוד עם יאנוש קורצ'ק בבית היתומים בוורשה ,לבסוף קשרה סטפה וילנצ'קה את גורלה עם היתומים ועם דרכו של יאנוש קורצא'ק  והצטרפה למשלוח המוות שאליו נשלחו היתומים לטרבלינקה ושם מצאה את מותה עמם.

ליד האנדרטה ניצבת אבן זיכרון לפיוטר זלקובסקי ,עובד בית היתומים שלא יצא לטרבלינקה אך נהרג במרד המחתרת הפולנית בשנת 1944 בכנסיה סמוכה.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור