דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

המושבה וילהלמה הטמפלרית ספור שנתה האחרונה

 

באוקטובר 1945 הפקיעה עיריית פתח תקווה בדרום המושבה ,כמאתיים וארבעים דונם מאדמות המושבה שרונה ,על מנת לבנות בתים לחיילים המשוחררים מהצבא הבריטי ששבו לארץ ישראל בתום המלחמה, בינואר 1946 החליטו הבריטים להוציא את התושבים שנותרו בשרונה ולא הוגלו ולצרפם למחנה המעצר במושבה וילהלמה.

בין השנים 1947-8 אירעו עשרות התקפות של ירי, הנחת מוקשים והנחת מטענים על ציר הדרך בין יפו לשדה התעופה לוד ,שעבר ליד המושבה וילהלמה,הכפרים הערביים יהודייה,רנתייה ,אי לכך נוצר קו מעקף שהחל בתל אביב המשיך לכוון פתח תקווה ,שהרכבים המסיעים עצרו והנוסעים עברו לרכבים משוריינים על מנת להגיע בבטחה לשדה התעופה,דרך זאת האריכה את המסלול בארבעים קילומטר.

בהתקפות הירי של הערבים ופעולות התגמול של היהודים,כשהגורם הבריטי ספג משני כוחות הלוחמים בירי ,מיקוש ומחסומים ,בקיצור כולם ספגו הרוגים ,פצועים ומעשי רצח של אנשים שנישבו או נחטפו ,ונרצחו משום מוצאם .


פינוי תושבי המושבה וילהלמה מבתיהם לצמיתות      

השלטון המנדטורי הציב בפני הטמפלרים הנותרים שנותרו במושבה וילהלמה כולל תושבי שרונה שהועברו אליה ,לארוז את מיטלטליהם ולעזוב את ארץ ישראל ,ימים ספורים לאחר ההתקפה על המושבה בית לחם,הבריטים אספו את הטמפלרים האחרונים,הסיעו אותם לנמל יפו ,שממנו הפליגו לחיפה ששם נאספו שארית הטמפלרים ממושבות הצפון ,גם הם הועמסו על האוניה ,שהפליגה למחנה מעצר ליד העיר פמגוסטה בקפריסין , לאחר שנה של שהייה במחנה המעצר בקפריסין ,הועמסו העצורים והועברו למחנה המעצר שבו נכלאו חבריהם ומשפחותיהם בשנת 1942 באוסטרליה .    

לשטחה של המושבה וילהלה נכנסו כוחות צבא בריטיים ,שחלקם נימנו על אנשי הליגיון הערבי שהגיעו מעבר הירדן,כאשר פינו הבריטים את שארית חייליהם משטחה של ארץ ישראל,נשארו בשטחה של וילהלמה ,חיילי הליגיון הערבי והצטרפו לוחמי כנופיות ערביות מזוינות למתחם המושבה .          

כיוון שהתפתחות זאת יצרה בעיה ביטחונית לגבי הישוב היהודי באזור והעיר תל אביב,החליטו בהגנה לבקש עזרה של יחידה מאצ"ל על מנת לנסות ולתקוף את המושבה וילהלמה ולגרש את חיילי הלגיון הערבי והכנופיות , ההתקפה כנגד הערבים נערכה ב 19,5,1948 ,אלא שהיא כשלה והערבים המשיכו לשלוט במושבה וילהלמה עד יולי 1948

חודשים לאחר מכן בתחילת יולי 1948, החלה התקפה גדולה (מבצע דני) בפיקוד יגאל אלון ,שעיקרה ניקוי ופתיחת הדרך הן בשפלה ובעיקר לפתוח את הדרך לירושלים הנצורה,תוכנית שאמורה הייתה לכבוש בתחילה את הערים הערביות לוד ורמלה וסביבתם,לאחר מכן ההתקפה הייתה אמורה לכבוש את מצודת לטרון שמנעה את מעבר הכוחות היהודיים לירושלים(סדרת התקפות שנכשלו) ולסיום ההתקפה הייתה אמורה לכבוש את רמאללה על מנת לאבטח את הצג המזרחי של דרך המעבר לירושלים.

בעת שההתקפה החלה לכבוש לוד ורמלה ,נעו כוחות לכיבוש המושבה וילהלמה ,על מנת לעקור את כוחות הלגיון מהמושבה, הקרב לכבוש המושבה היה קשה וארוך וכלל לחימה וכיבוש בית אחר בית,עד שהוכרע הקרב והמושבה וילהלמה נפלה בידי הלוחמים היהודים,התקפת נגד שנערכה מיד לאחר הכיבוש בידי הכוחות הערביים נכשלה והמושבה וילהלמה נותרה בידינו.

במחצית חודש יולי בשנת 1948 נערכה התקפה אחרי ההפוגה לכיבוש וילהלמה מידי כוח הכנופיות הערביות שנכנסו למושבה כאשר הבריטים עזבו,הלחימה לכיבוש המושבה החלה בשעות הבוקר המוקדמות,למרות ההתנגדות הקשה בתחילת הקרב ,נסוגו החיילים וחברי הכנופיות הערביות משרונה והיא הפכה לשטח יהודי.

בפועל במושבה וילהלמה התבצרו פלוגת משוריינים של הלגיון הערבי וכמאתיים לוחמי כנופיות בפיקוד המפקד הירדני,למרות שהגדר שהקיפה את המושבה ,מוקשה כנגד מעבר,הצליחו חבלני הכוח לנטרל את המיקוש והכוח התוקף נכנס במהרה למרכז המושבה לאחר קרב שנמשך שעתיים בעיקר עם צלפים ,נכבשה המושבה לחלוטין ודגל ישראל התנוסס מעל למגדל המים .

לאחר הקרב לכבוש המושבה נתברר כי לערבים היו כארבעים הרוגים,בתום הקרב נתפסו כארבעים שבויים כולל חיילי הלגיון הערבי,ניסיון של הלגיון בשעות הצהריים ,לשלוח מחלקת משוריינים שנשלחו מבית נאבאללה לכיבוש מחדש בהתקפת נגד ,שכללה גם ירי תותחים נכשל והמושבה וילהלמה נותרה בידינו לנצח.

מאגדות הכיבוש של המושבה וילהלמה ,נתברר כי חיילי הלגיון וחברי הכנופיות ניפצו את זגוגיות החלונות הרהיטים נופצו,המרצפות המצוירות ,המשקופים ,הדלתות והחלונות נעקרו ונמכרו לתושבי הכפרים הערביים הסמוכים,הגינות נהרסו אך שלדי הבתים נשתמרו.

הכפר יהודיה הערבי הסמוך שנכבש בידי כוח האצל בקרב קשה בחודש מאי 1948,שבו נהרגו כשלושים ושש ערבים ,כאשר כוח האצ"ל תקף בגזרה אחת ובזרוע האחרת איגוף בפעולת מלקחים , (ביהודיה גרו בטרם המלחמה כשבעת אלפים ערבים) ,לפני ביצוע ההפוגה במחצית חודש יוני 1948 ,נטשו חיילי האצל את הישוב , לאחר סיום ההפוגה נכבשה יהודייה בשנית בידי כוחות צה"ל ,במהלך הכבוש מחדש, לא נורתה אפילו ירייה אחת כיוון שהכפר היה נטוש לחלוטין. 
 
 
בניית אתרים - שרקור