דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

שרונה סיפור ביתם ההרוס של משפחת גיאורג ויינמן Weinmann George

 

תודה לשי פרקש ודני רכט בעבור העזרה בכתיבת מאמר זה.

ביתו של הטמפלרי ג'יאורג ויינמן שהיה בן ממשיך לאביו ובנה את ביתו בקרבה לבית הוריו במושבה שרונה ,נבנה בסגנון הארץ ישראלי הבין לאומי (הבהאוס),על פי סגנון הבניה החדש שהתפשט בארץ ישראל ובמיוחד באזור תל אביב ושכנותיה המושבות הטמפלריות,סגנון המשתמש באלמנטים של בטון יצוק בתבניות המשולבים בקירות הבית ומאופיין בקווים ישרים ופשוטים.

ביתו של ויינמן נבנה בשנות השלושים ,על גבולה הצפוני של המושבה שרונה, מבנה בן קומת ממסד וחצי מרתף עם חלונות וגג שטוח ביציקת בטון,שכנו של ג'יאורג ויינמן היה הפרדסן אברלה ,שביתו שימש את ראש הממשלה בן גוריון לאחר הקמת המדינה.

כאשר החליטו השלטונות הבריטים בשנת 1941 לגרש את תושבי שרונה מארץ ישראל לאוסטרליה, החליט ג'יאורג ויינמן למסור את ביתו לחברו היהודי אליהו גורדון שהתגורר בביתו בשכירות ,גורדון שנודע בתל אביב בזכות היותו מורה לרכיבה על סוסים.


בחצר ביתם הקים הבן ג'יאורג ויינמן רפת לחלב וגינת ירקות בחצר ביתם לפרנסתם,חווה חקלאית זאת פעלה עד שהמשפחה גורשה בשנת 1941,גורדון שקיבל את ביתו של ויינמן וחצרו החליט להשכיר את מבנה הרפת למשפחת המהנדס יקותיאל קלוצמן ולבנו שניהלו במפעל לחרטות ויציקה ,בני משפחת קלוצמן העבירו את מפעלם לרפת הנטושה ,בבית מלאכה זה החלו בני המשפחה לבצע עבודות חריטה בעבור השלטונות הבריטים ובסתר ביצור כלי נשק ושיקומו בעבור ארגון ההגנה.

ביתם של משפחת ויינמן שנמסר לידיו של אליהו גורדון ,הפך לחלק מחוות הרכיבה שלו,אלא שבשנת 1949 החליטו עיריית תל אביב והשלטון הצבאי שבקריה ,להעביר את מפעלי התעשייה וחוות הרכיבה לשטחים חילופיים על מנת שיתפנו מביתו של ויינמן ומחצרו.

בבית משפחת ויינמן שהיה בתחום השטח הצבאי של הקריה ,שהחל לפעול בשנות השישים הארכיב הרפואי של בית החולים אסותא ,עד שנבנה בית החולים החדש והבית נתפנה ועמד נטוש משום שלא נמסר בחזרה לעירייה כמקובל,הקריה הצבאית הסמוכה ,מיהרה להניח ידה על הרכוש הנטוש וצירפה אותו לשטחה של הקריה הצבאית ,עד שהחליטו להרסו בשנת 2005 בהחלטה שרירותית בעבור יצירת מגרש חניה.

בעת שגובשה תוכנית הריסת בתי השכונה בשרונה ,נקבע שבתים חדשים שנבנו בשרונה בשנות השלושים ואילך ,בתים שלא היו שייכים לגל הבניה הראשון והשני של המושבה , על פי הקריטריון נקבע שיש להרסם ,על מנת לפתח את תוכנית פארק שרונה החדש.

צחוק הגורל שבית זה נהרס בשנת 2005 ליצירת מגרש חניה,כיוון שהיה בתחום הריבון הצבאי ולא נדרש לרישיון הריסה מעיריית תל אביב, למרות שבית ויינמן לא נכלל בתוכנית הפארק המבנה נהרס מרצונו של הריבון הצבאי בקריה ,על מנת לצמצם את השטח הבנוי בקריה לטובת מגרש חניה לרכבים בקריה. 
 
 
בניית אתרים - שרקור