דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

הסכם הפיצויים לרכוש הגרמני והטמפלרי במדינת ישראל בתום מלחמת העצמאות

 

בתום מלחמת העולם השנייה ומלחמת השחרור שבהם גורשו הטמפלרים מארץ ישראל ולאחר הקמת מדינת ישראל ,קבלה הממשלה היהודית החדשה בארץ ישראל החלטה שאנשי העדה הטמפלרים לא יוכלו לחזור ולהתיישב במושבות שהקימו ושמהם סולקו.

כנגד רכושם ובעקבות פנייתם לממשלת גרמניה המערבית ואוסטרליה שבה ישבו חלק מהמגורשים שלאחר מלחמת העולם השנייה, שם קבלו אזרחות גרמנית ואוסטרלית ,נציגי המדינות פנו לממשלת ישראל שמצידה הקימה מנהלת משא ומתן שהורכבה ממשפטנים ואישי ציבור ,על מנת למצוא פשרה פורמאלית לרכוש שהופקע בידי הבריטים  כדין רכוש אזרחי מדינת אויב ,והועבר לכונס הנכסים של מדינת ישראל החדשה ,הדיון התנהל בדין גובה הפיצוי שישולם לצאצאי התושבים הטמפלרים שגורשו.

ההסכם בין נציגי הטמפלרים וילהלם אברלה ממלבורן ויון הופמן משטוטגארט, שהיו מנהיגי העדה הטמפלרית  באוסטרליה ובגרמניה, נציגים ישראלים,נציגי אוסטרליה וגרמניה נחתם סופית בשנת 1952 בעיר לוקסמבורג,ביום שנחתם הסכם השילומים בין גרמניה וישראל עם קנצלר גרמניה אדנאור .


הדיונים נמשכו מספר חודשים ונקבע כי מהכסף שישלמו הגרמנים,כשילומים למדינת ישראל ינוכה הסכום שיסוכם במשא ומתן,כוד נקבע כי במידה והמשא ומתן לגובה הפיצוי לא יצלח יכנס למשא ומתן גוף שיכריע בין הצדדים,המתווכים היו אמורים להיות אחד ממלכי מדינות סקנדינביה,עוד נקבע כי החלטת המתווך תהיה סופית ללא זכות לערעור.

תחילה דרשו נציגי הטמפלרים סכום של שלושים לירות אנגליות בעבור רכושם,נציגי ישראל דחו מיד את הסכום וטענו כי הוא מוגזם,המשא ומתן הארוך לקביעת סכום הפיצויים ,שנמשך בין השנים 1954-9 בתקופה הזאת שילמה מדינת ישראל מהשילומים, מספר מקדמות על הסכום שיקבע בסוף ,בתהליך המשא ומתן היו מספר הפסקות ,עד שבנובמבר 1959 ,הגיעו הצדדים למסקנה כי לא יצליחו לפתור את הבעיה ופנו למגשר לפרופסור סורנסן,שלידיו מסרה כול משלחת את השגותיה.

בתהליך הגישור נתברר כי ממשלת בריטניה דרך ממשלת אוסטרליה העבירה תשלומים לידי יורשי הטמפלרים בתום מלחמת העולם השנייה,במיוחד תושבי שרונה שהוגלו במספרים גדולים לאוסטרליה,תהליך הגישור הסתיים בתחילת יוני  1962 בג'נבה ,בעת שהצדדים חתמו על ההסכם שבו נקבע כי מדינת ישראל תשלם אחד עשר מיליון דולר שמהן הוחסרו ארבעת תשלומי הביניים,בעבור נכסי ללא אפשרות לתביעות נוספות מצד העדה הטמפלרית.

לתשלום זה הוסף סכום של חצי מיליון דולר בעבור רכוש גרמני בנכסים כמו כמה ביתי יתומים כמו שנלר , שטחים של מנזרים ועוד. 
 
 
בניית אתרים - שרקור