דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

שרונה היקב הקטן והמזקקה "פלסטיין ספירט פקטורי" (117)רחוב דוד אלעזר 30 חלק 2

 

ספור מערכת מנהרות הקישור בין המזקקה ליקב.

לצערנו כיום נסגרו המנהרות לביקור בתוענה של סכנה בטיחותית.
 

מנהרת הקישור בין מרתף מבנה המזקקה למרתף מבנה היקב נחפרה בשנת 1898,מנהרה זאת שימשה כמערכת תת קרקעית למעבר ,לזיקוק בחדר הזיקוק ומנהרה לבאר המים שממנו שאבו מים הנדרשים לתהליך הזיקוק שבו השתמשו בחדר הזיקוק שהוקם בצמידות לבאר,המנהרה גם שימשה לאכסון חביות המשקאות האלכוהוליים,בתנאי קירור ממוזגים בטרם העבירו אותם למרתף היקב ומשם לשווק הסחורה.

השלוחה הנוספת של מנהרת המזקקה נתגלתה בשנת 2009 ,מאחורי קיר שחסם את הכניסה ,מנהרה שהחלה במרתף המזקקה והסתיימה בבאר מים,דרך המנהרה הזאת הוליכו את המים מהבאר ששימשו לתהליך ייצור היין והמשקות האלכוהוליים .


 השאיבה עצמה בוצעה באמצעות מתקן שאיבה ,שהופעלה בתחילה בידי בעלי חיים ובהמשך חובר למתקן מנוע קורסין ,שביצע את שאיבת המים באמצעות מערכת הולכת המים ,בהמשך חלק מהמנהרה שימשה לאכסון הספרים של בית ההוצאה לאור של משרד הביטחון בטרם נאטמה.

ליד פתח מנהרת המים ,היה חדר גדול ללא פתחים שקירותיו חופו בחלקי אריחי זכוכית בתוך הקירות היו פתחי צינורות מים וגז ששימשו בהכנת משקאות אלכוהוליים, האגדות מספרות ,כי אילו הקירות של מנהרת המזקקה, היו יכולים לדבר ,היו מתגלים מחבואי רכוש של הטמפלרים בטרם גורשו מהארץ, בפועל מעט מאוד מידע יש לגבי מערכת המנהרות השנייה בין המזקקה והיקב.

יש הטוענים ,שכיוון שחלק מהמערכת ננטש בעת שהמזקקה נסגרה ומכיוון שהשימוש במערכת עבר לידים של היצרנים היהודים סגל וטפרברג במשך כשבע שנים, בין השנים 1925-31 ,מערכת המנהרות נשכחה אפילו בידי התושבים הטמפלרים,על מנת למנוע מעבר  נחסמה המערכת בחלקה בקיר לבנים בהמשך,למזלנו שי פרקש וחבריו שעיינו בתוכניות ישנות ,עלו על המנהרה שנחפרה בידי רשות העתיקות במנהרת המזקקה נתגלו ארגזי בקבוקים וחביות מאותה תקופה. 

למעשה בחלק מהמנהרה, פעל לאחר סגירתה בית הדפוס הטמפלרי של משפחת קופר, שהיו בעליו של בית הדפוס רקורד ,בית דפוס זה שפעל במבנה היקב משנת 1931-39 ונסגר בעת  גרוש המשפחה .

לאחר מלחמת העצמאות נכנסו לבית הדפוס מחלקת הדפוס הממשלתי,במרתפו של המבנה החלה לפעול המטבעה הלאומית,בכספת שהייתה במרתף המבנה השתמשו אנשי האוצר לשמור את שטרות הכסף והאגרות הממשלתיות שהונפקו לשימוש אזרחי המדינה.

בסיום אחת המנהרות נתגלתה אחרי פינוי מחלקות סודיות של המוסד,נתגלתה כספת גדולה,לצורך פתיחתה הוזמנו מומחי פריצה וגילו לאחר שנפתחה דלתה של הכספת שולחן רעוע שהתמוטט רק מהרעש של פתיחת הכספת.

מעט מאוד מידע יש לגבי המנהרה בין המזקקה והיקב,יש הטוענים שכיוון שננטשה בעת שהמזקקה נסגרה ומכיוון שהייה לאורך תשע שנותיה האחרונות בידי השוכרים היהודים סגל וטפברבג ,היא נשכחה אפילו בידי התושבים הטמפלרים ,ואפילו נחסמה בקיר לבנים בהמשך,למזלנו שי פרקש וחבריו שעיינו בתוכניות ישנות ,עלו על המנהרה שנחפרה בידי רשות העתיקות במנהרת המזקקה נתגלו ארגזי בקבוקים וחביות מאותה תקופה.  
 
 
בניית אתרים - שרקור