דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

באר מנוחה פונדק 101 כושי רמון

 

כשלושים קילומטר צפונית לצומת קטורה ,בשיפוליה של גבעת מנוחה ,או בשמה הערבי ביר אל מליחה ,שהפיקה מים טובחים לשתייה,שבה השתמשו בני השבט הבדואי שגרו באזור,בנקודת הנביעה הקימו סוללי כביש הערבה המשמש אותנו כיום את מחנה העבודה של הסוללים.

באר מנוחה שימשה כתחנת מעבר על דרך הבשמים של שבט הנבטים לנמסחר הן עם אפריקה והן עם תורכיה,עד היום ניתן לראות שרידים מימי הנבטים שחיו כאן בעבר,על הגבעה הסמוכה שרידי המצד הנבטי מהמאה הראשונה,מבנה מלבני מחולק לחדרים ולידו שרידי מגדל השמירה בן שלושת החדרים.

חלק ההרואי מסיפורי נקודת היציאה בעבר בשנות החמישים לכוון פטרה ,נוגעים לבני הנוער ההרפתקנים שניסו בסתר את מזלם להגיע לפטרה ,טחד מהאנשים שהצליחו במסע היה שמעון רמון (כושי) .


כאשר חזר כושי משהות המאסר בגרמניה בשנת 1981 ,אפשרה המדינה בחצי עצימת עין להתיישב ולהקים את מה שנקרא כיום פונדק הק"מ המאה ואחד ,כתשעים קילומטר מהעיר אילת.,בתחילת שנת 2007 פרצה שריפה במבנים שהקים כושי כולל בגן החיות הזעיר שהקים,לאחר התאוששות ארוכה חזר החלק הגדול למקומו,כיום קיים במקום גן חיות קטן,פונדק דרכים ונקודת מנוחה הסגור בקופסא הנוסעת בדרך לאילת.

הערה :עד שנת 1956 הדרך לאילת התבצעה בכביש שאנו קוראים לו מעלה העקרבים,דרך מפותלת שנפרצה בידי המנדט הבריטי על מנת לקשר בין תחנת המשטרה של רוכבי הגמלים בממשית וחיברה את תחנת המשטרה בעין חצבה (עין חוצוב) ,ומשם בדרך הערבה הישנה לעציון גבר (אילת).  

על בסיס  הדרך שנפרצה בידי הבריטים בשנת 1927 ,השלימה ישראל את חיבור הכביש בשנת 1956 שחיברה את כביש מעלה העצמאות ,שהתחילה בבאר שבע לכוון מצפה רמון דרך מכתש רמון לצומת באר מנוחה (כיום הק"מ 101 של כושי רמון,משם לכוון אילת, כביש זה הוחלף בשנת 1967 במה שאנו מכנים כביש הערבה המודרני ,המהווה חלק מכביש 90 ממטולה לאילת,דרך הבקעה ועמק הערבה, וכיום הוא משמש בעיקר בדרך לאילת.   
 
 
בניית אתרים - שרקור