דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ערבה מרכז ויידור החלון לחקלאות בערבה

 

מרכז ויידור הוקם מתרומה של משפחת ויידור,ידידי "קרן קיימת לישראל" באוסטרליה,ארווין ולוטי ויידור ,המרכז נפתח בפבואר 2013.

למרכז ויידור מגיעים בנסיעה על כביש הערבה (90) לכוון דרום , הוא ממוקם בין הישוב עידן,עיר אובות וחצבה ,ליד שבשבת הרוח הלבנה לצד הכביש.

מרכז ויידור טלפון 077-5681608 יונתן מנהל המרכז טלפון 052-8666114.

טלפון: 077-5681608 ,פקס: 077-4449652 , סלולרי 052-8666114, כתובת להתכתבות באינטרנט www.vidor-center.co.il .

סיור מודרך מתקיים בכול שעה עגולה בתשלום,בין השעות 09:00-16:00 בכול ימות השבוע והשבתות,הסיור כולל סרטון באודיטוריום וסיור בחממות הניסוי, ניתן לערוך גם סיורים נוספים מורחבים בחממות תושבים בסביבה,סיור קוטפים וטועמים ,הרצאות באודיטוריום וכינוסים .


    כאשר יורדים מכביש הערבה ,בשעה שחולפים על השילוט המכוון למרכז ,פונים לשער הכניסה ומחנים בחניון המרווח , מרפסת מנוחה מטופחת ומוצלת ,מקבלת את פני המבקרים  משתרעים על הכורסאות ונהנים ממנוחה קלה בטרם מתחילים את הסיור .

 

במבואת הכניסה מספר תצוגות של עבודות מרקחות, סבונים ומוצרי קוסמטיקה של תושבי הסביבה ,דלפק מידע ובית קטן זעיר לשתייה קרה וחמה,בנקודה הזאת פוגשים את מדריך הסיור שמוביל אותנו לאודיטוריום החדש והיפיפה שבו כמאה וארבעים מושבים והניתן להגדלה נוספת ,שבו צופים בסרטון תלת ממדי עם משקפים מתאימות ,בספור בריאת הערבה,תושביה הקדומים ותושביה הנוכחיים וספור החקלאות והעשייה בערבה.

 

הערה : חשוב למבוגרים שבינינו ,צמוד לאודיטוריום שירותים שאינם נופלים בניקיונם ממיטב בתי המלון בארץ.

 

לאחר הסרטון עוברים לאולם המוצגים והפעילות חוויות הוויזואליים הממחישים במגע יד את מה שצפינו בסרטון,הדבר המושך את העין מיד בכניסה פינת החול לילדים ומבוגרים ,שולחן החול המעוצב בתווי השטח המאופיינים לאזור המספר את היווצרות הערבה ,כולל קווי מתאר (גובה) ,הדומה למפת נווט טופוגרפית תלת ממדית ,הממחיש באמצעות חישנים ומנורות צבעוניות ,את השינויים האקלימיים העוברים על האזור,נתחיל בהנחת כפות הידיים מעל לחול הצבוע באורות הפנסים ,ומיד נראה נקודות שחורות על החול המייצגים טיפות גשם.

 

לאחר מכן מתחילים ללוש בחול בכפות הידיים ומשנים את המבנה הטופוגרפי שבתוך ארגז החול , ניתן לחפור לעומק ,ניתן לשנות את הטקסטורה ,ניתן להמחיש הורדת גשם ומיד בהמחשה רואים את השינוי שבו ניתן לראות את פני השטח מגיבים לתהליך ירידת מי הגשמים,כול המגע הפיזי מלווה בשינויי אורות וצבעים ,ניתן לבצע עוד מספר תעלולים שונים התלויים בדמיונכם האישי,,חוויה חושית מהממת,בדרך כלל לאחר הבחישה יוצרים האמנים החדשים הר חרוטי ,החישנים בשולחן יודעים לאחר השינוי ,להחזיר את החול לקדמותו.

 

ממול לשולחן החול,ניצבות ארבע דלתות שבמרכזם אשנב זכוכית עגול ,המייצגים ארבעה  סיפורים של מתיישבים בישובי הערבה,כאשר פותחים את הדלתות ,מוקרן סרט משפחתי שונה מאחורי כול דלת ,כאילו אנו מבקרים בתוך ביתם של המתיישבים ושומעים את סיפורם והקשר לעבודתם בערבה.

 

ארבעת המשפחות שמספרות כוללות,אמנית שמאוהבת במדבר,איש תיירות שפיתח את התיירות המדברית בערבה,חוקר הטבע המתמחה בציפורי הזנבנים ושאר הזוחלים ומשפחה חקלאית אחת מני רבות בערבה.

 

במרכז החדר ניצב דוד שבו מספר חלונות הצצה ,המספר את סיפור הגידולים החקלאיים הימיים בערבה ,שכוללים גידול דגיגי נוי ואצות,סיפור החרקים המאבקים את פרחי הירקות והפירות ומנגד את סיפור עיקורם של זבובי הפרי כלוחמה ביולוגית כנגד רבייתם של מזיקים אלו.

אחת האטרקציות  הנוספות המרשימה , ממוקמת על הקיר האחורי ,שבבסיסה ממוקמים ארגזי חול שבראשם כתוב שמו של גידול חקלאי,שמים על האוזניים אוזניות וביד חופרים גומה בארגז ,הקשור לצמח שרצינו לראות את תהליך צמיחתו ,מיד עולה סרטון וידאו וגרפיקה המספר את סיפור הגדילה משלב הניצן והשורשים עד הבשלתו לקטיף.

קיימים עוד אמצעים ויזואליים באולם החושי חוויתי ,שמגיע המילה שאפו למתכננים ולמבצעים ,בגמר הסיור באולם יוצאים החוצה לתצוגה של כלים חקלאיים ישנים ומשם עוברים לחממות התצוגה.  

החממות הן חדר המשחקים של האגרונומים ומכשפי הבריאה,שורות שורות על פי נושאים מוצגים צמחים ,פרחים ומה לא הגדל והעובר ניסוי וגידול בחקלאות המודרנית והמותאמים לתנאי הגידול של הערבה הן בחוץ והן בחממות והכול בהדליה על חוטי תיל העוברים בין עמודים.

בעת הסיור בחממה הראשונה ניתן לראות מבחר של דלעות בהדליה (בניגוד לגידולם על הקרקע) בצבעי צהוב,חלקם הצבעים שחור וצהוב , בגדלים שונים ,ישנם דלעות שקיבלו את הכינוי דלעת סביבון,דלעת תפוח אדמה ודלעת בקבוק.  

ספור העגבניות השייך לגידולים הראשונים של חממות הבקעה,מכבת רבות כיום בעגבניות השרי למיניהם ,בטעמים שונים ובצבעים רבים , אלא שחידוש קיים כיום בהצלחה לעבות את ענפי העגבנייה לעובי רב (כמו ענפי גפן) בתהליך של סיבוב ויצירת מקלעת ענפים,פעולה זאת נעשתה על מנת להכין את הצמח לגידול רב שנתי ולא עונתי,ואפשרות לחוסן נוסף כנגד מזיקים ואפשרות לינוק חומרים רבים יותר מן הטבע על מנת לתת יבול רב יותר.

האבטיח והמלונים מגודלים גם כן בהדליה ,בניגוד לגידול המסורתי שהצמח משתרע על הקרקע,אלא שאת האבטיחים צריך לעטוף ברשת על מנת שתישא את משקלו הרב עקב הפטוטרת שלו (הענף הקטן שמחבר בין הפרי לענף) שאינו חסין לנשיאת משקל רב ,בניגוד למלון שהפטוטרת שלו חזקה יותר והוא יכול לשאת את משקל פרי המלון.

סוגים שונים של צמחים הובאו מרחבי העולם,אוקלמו לתנאי הערבה ,שובחו מבחינה גנתית ליבול גדול יותר ,קבלו גווני צבע חדשים ונכנסו לשימוש כחלק מהמזון שאנו אוכלים במסעדות און בבישול הביתי,דוגמא טובה לנושא הוא זן התרד ,הנקרא תרד גוליבר שעליו גדולים ועבים יותר וטעמם מוצלח.

נערכים ניסיונות בגידול זני פרחים שגם הובאו מרחבי העולם ,שמקבלים שינויים גנתיים על מנת לשבחם מבחינת הצורה,הריח והצבעים.

בקיצור בסיור בחממות עוברים חוויה חושית ,יצר הסקרנות בא על סיפוקו,חווית הביקור במרכז ויידור ובסיור המומלץ שהוא עורך ,נותן למבקר את חווית המנוחה וההתרגעות מהדרך,המידע המועבר באמצעים ויזואליים ומשחק הם מעניינים ומקסימים.   
 
 
בניית אתרים - שרקור