דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

יפו בית שמעון הבורסקאי

 

המבנה ממוקם ברחוב סמטת שמעון הבורסקאי 8 ביפו העתיקה.

 

שלוש גרסאות קיימות למיקומו של הבית הנקרא בית שמעון הבורסקאי בארץ ישראל,שעל פי האמונה הנוצרית אירח את פטרוס השליח הקדוש של ישו בדרכו להפצת האמונה הנוצרית,כשם שישנם מספר אמונות וכתות נוצריות ,כך מספר הגרסאות למיקום.

 

על פי הגרסה הארמנית בבית זה התגורר פטרוס השליח, הגרסה השנייה של הפלג הנוצרי פרנסיקאני גורסת כי מיקום הבית של הבורסקאי ,היא הכנסייה של פטרוס הקדוש (טרה סנטה) ליד כיכר קדומים.

 

הגרסה השלישית טוענת כי המבנה נמצא במתחם של הכנסייה הרוסית הלבנה שנבנה באבו כביר בשנת 1870,ובמתחם ביתו של שמעון הבורסקאי , עוד במתחם כנסיית פטרוס הקדוש (טרה סנטה) של הכנסייה הלבנה הרוסית הפרובוסלבית שנבנתה בשנת 1888,על יד הבית נתגלתה מערה שהאגדות מספרות כי בה נקברה טביטא מהנס הידוע ,כאשר נחפר במקום ובמערה חפירות ארכיאולוגיות נתגלו מעל לשלושים קברים השייכים ליהודים.


כול שלושת הכתות הנוצריות מסכימות כי מי שביקר בבית הוא השליח פטרוס הקדוש אחד משלוחיו של ישו להפצת אמונתו,בהמשך על פי האמונה הפליג בעולם העתיק (חלק בעת המנוסה מהשלטון הרומאי שסרב לקבל את הנצרות) וחלף בנקודות שונות,כולל באי מלטה ששם התנפצה אוניתו ,הוא ניצל ובילה שלושה חודשים באי שם הפיץ את הדת הנוצרית.

 

כיוון שסיפורו של הנס הגדול שעשה פטרוס השליח הנוצרים בקשישא טביטא שלאחריה עבר להתגורר בבית הבוסקאי שמעון , הרשים אף את תושביה המוסלמים של יפו,הוקם במקום בשנת 1730 מסגד מוסלמי ומינארט (לזכר הנס של תחיית המתים) שקבל את השם "גמאת אל בודרוס" ובלשון העם מסגד פטרוס בקרבתו הוקם מגדל השמירה המערבי מגדל הים (בור'ג אל באחר) .

 

הבית שמתחת למגדלור שבתוכו באר מים שעומקה מעל לעשרה מטר,נרכש לפני מספר דורות בידי משפחת זקריא'ן שמוצאם מארמניה,שהפעילו ושימרו את המגדלור לאורך שנים בשליחות משפחת טוויסא שהיו גם בעלי בית המכס בתקופה העותומאנית ,גם כיום קיימת מחלוקת בין אנשי הדת המוסלמי בעלי המסגד ובין בעלי הבית הארמנים משפחת זקריא'ן על הבעלות במתחם ,בשאלות האם האדמה במתחם היא קדושה בזכות הנס והמסגד המוסלמי

 

הבית ששימש בתקופה העותומאנית כבסיס למגדלור שהוקם מעל נמל יפו בשנת 1865,אך נפגע לאורך השנים,כאשר כבשו הבריטים את יפו, על שרידיו הקימו הבריטים בשנת 1936 את המגדלור הקיים עד היום בגובה 29 מטר, 
 
 
בניית אתרים - שרקור