דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

יפו אגדת הדייג מחמוד בנמל יפו

 

כתרים רבים נרקמו ליופיו של מחמוד הדייג היפואי,חיוכיו הכובשים לב נערות ,אך בעיקר נודע מחמוד בכישרון הדייג שלו שממנו צבר כסף רב,האגדות מספרות ומהללות את ידע הרב שלו לנתיבי הים ואורחות הגלים,את הכרתו בדגים ובדרכי התנהלותם ומקומות המסתור שבו היו נחבאים הדגים ,כאשר חלפה השמועה בינהם כי מחמוד יצא למסע דייג.

תקופת גדולתו כדייג הועמה מעט ,בעת שאת הנמל החלו לפקוד אוניות סוחר וצליינים והקדמה לימדה את השלטונות כי ניתן להניח צינור ביוב שפכים ולנתבו לתוך מימי הים ולזהמו.

למרות הקשיים,התעקש מחמוד הדייג ופרש רשתו גם בשעות החשיכה ולא פחד מסלעי הנמל המשברים סירות ואוניות,בפיקחותו הביט מחמוד בנצנוץ האור מאחד מבתי העיר יפו, ,ובעזרתו ידע לנווט את סירתו ולהעמיסה בשלל דייג באין מתחרים בשדות הדייג.


יומו של מחמוד הדייג החל בטרם השחר הפציע וסירתו נעה בערפילי הבוקר ,וכך דג לאורך היום עד השעות הראשונות של הליל,באחד מימי הסערה לא נעתר יאסון לתחנוני חברתו שלא יפליג למרחבי הים משום הסכנה,חברתו נשארה על החוף וחיכתה לבואו מיום הדייג .

כאשר חזר מחמוד לחוף לאחר יום הדייג ,לא מצא את חברתו בחוף,לאחר חיפושים מצא את גופתה בין סלעי החוף לשם נסחפה מגל מים אימתני שלקח את גופה, האגדה מספרת כי האור שבעזרתו ניתב את סירתו בים ,הייתה קרן מליבה של חברתו שעל החוף.

כאשר אבדה חברתו החליט מחמוד להקים מגדלור שישמש אבן שואבת לו ולחבריו הדייגים ולאוניות הסוחר לצמל יפו,יפו על מנת שיוכלו לשוב בבטחה לנמל יפו לאחר יומם בפרישת מכמורתם להביא את שלל דגניהם שדגו. 
 
 
בניית אתרים - שרקור