דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

יפו גן הפסגה - גן אברשה פסל רעמסס

 

גן הפסגה נקרא גם על שם אברהם (אברשה) שכטרמן, מיוזמי פיתוח יפו העתיקה.

בשנות החמישים והשישים במאה הקודמת נערכו מסביב לתל יפו מספר חפירות ארכיאולוגיות בידי הארכיאולוג דוקטור יעקב קפלן, החפירות נערכו במספר נקודות ,על פי ממצאי החפירות אנו למדים כי תל יפו, מורכב משמונה שכבות של תקופות חיים שונות שתחילתם כאלף שמונה מאות לפני הספירה .

הממצאים שנתגלו באתר החפירות בחלקו המזרחי של התל ובשיפוליו ,הם מתקופת שלטונו של רעמסס השני,בחפירות נתגלו שרידי שער מצרי קדום,על חלק ממזוזות אבני השער נתגלו חקוקים חמשת תאריו של המלך רעמסס השני וחלק משמו.

שלטונו של רעמסס השני במצרים,החל בשנת אלף שלוש מאות לפני הספירה,לשלטון עלה רעמסס בגיל 24 שנה,לאורך חייו ניהל מלחמות רבות לשליטה על קו החוף של ארץ ישראל,כנגד המלך חתושלי החיתי שישב בלבנון וסוריה,במטרה לשלוט על קו החוף,ניהל רעמסס מספר קרבות,כאשר בכול פעם הוא גייס כוח חדש ושלח אותו למלחמה.


לאחר שנים החליטו רעמסס השני והמלך חתושלי החיתי ,לפתוח בהליכי שלום ולהבטחת השלום נמסרה בתו של מלך חיתים לחתונה עם רעמסס השני,פרטי ההסכם נמצאו הן בכתבי יד עתיקים בכתבי החרטומים ובכתבים בכתב היתדות שנמצאו בממלכת החיתים.

כיום באתר החפירה נמצא פסל שער ששוחזר , מעשה ידו של הפסל דניאל כפרי, על העמוד השמאלי הפסל חקוקים פסוקים בכתב החרטומים,מאתר החפירות עולים בשביל מכוסה בזפת לנקודת התצפית של התל. 
 
 
בניית אתרים - שרקור