דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

אגדת תוכנית פיצוץ הסראיה

 

וכך מספרת האגדה בפי זקני העיר תל אביב ומקול הלחישה של זקני ארגון הלח"י, רגולטו המסתערב שהתנדב לפעולה וחבריו,החלו לבקר באזור הסראיה במסווה של ערבים ,לשוטט וללמוד את הדרכים הסביבה ,דרכי המילוט ולבחור את נקודת הנחת מכונית ממולכדת לצורך העלמת והחרבת מבנה הסראיה היפואי.

יום לפני הפעולה הגיע רגולטו למבנה בלב הפרדסים ,שם קבל לידיו משאית שבה הוטמנו מטענים בתוך ארגזי תפוזים , ארגזים שכללו תפוזים הונחו מלמעלה למטענים ,הן לכיסוי והסוואה והן לנתינת שוחד לאנשי שררה וסקרנים שבדרך.

את המשאית היה אמור רגולטו להחנות בסמטה אחורית ליד הסראיה , אלא שכדרכם של תוכניות הן משתנות שלא ברצון המתכנן ,בבואו לסמאה נתברר לו כי לאחר סיוריו ובלא לקשר אליו,עמדו אנשי הכנופיות והציבו עמודי ברזל בפתחה של הסמטה,מצב חדש זה הכריח את רגולטו לאלתר,לכן המשיך בנסיעתו על מנת להציב את המשאית הממולכדת בחזית הסראיה.


אלא שבחזית הסראיה הייתה תחנת מוניות ערביות שלא הסכימו לקבל את האורח החדש לקרבם,ערבים אלו והעוברים ושבים שדרכם נחסמה החלו לצעוק ולגדף את רגולטו המסתערב בהמשך נסיעתו וברצונו להשלים את משימתו ולחנות את המשאית ,החליט להעלות את המשאית על המדרכה ,בפעולה זאת דרס שולחן בית קפה שניצב על המדרכה ,הערבי שישב ליד השולחן   התעצבן והחלה מהומה שמשכה את תשומת לבם של השומרים לובשי המדים.

כאשר החל הערבי הפגוע לקללו שלף רגלוטו אקדח והחל יורה לעברו,השומרים החלו לירות בחזרה וריגולטו הכניס מהלך והחל לנוס מהאזור ,תוך התחמקות מהשומרים שהחלו מרדף במכוניות אחריו הפחד הגדול של רגולטו היה, שמא יפגע אחד הכדורים בארגז המשא מאחוריו ויפוצץ את המטען,לאחר שנמלט והסתתר שוב בפרדס ,נתגלו סימני פגיעת הכדורים בארגז המשאית,רגולטו נטל תפוז מן המשאית קלפו והחל לנגוס ממנו על מנת להירגע.

אל רגולטו צורף אלישע איש מחתרת נוסף (בהמשך המלחמה נתפס אלישע ,ששמו האמיתי היה אברהם כה,בניסיון להחדרת מכונית תופת לעיר שכם ונהרג ) ונערכו סיורים חדשים למרות זאת בימים שלאחריהם הגיעו שוב צמד המסתערבים לסראיה ונתברר שוב כי שונו נוהלי הביטחון והם נאלצו לסגת שוב למקום המבטחים בפרדס.

למזלם של אנשי לח"י למחרת החל גשם זלעפות ובתקווה כי הרחובות יהיו פחות עמוסים באנשים החליטו להוציא את התוכנית אל הפועל,צמד המסתערבים הגיע עם משאיתם לסמטה המקורית בתוכנית הראשונה,החנו את המשאית ,הפעילו את המטען והחלו במסע בריחה .

עוד בדרכם ברחובות יפו לכוון תל אביב שמעו את הפיצוץ האדיר,חרושת השמועות שעברה בין תושבי יפו ובין יושבי הקרנות ובבתי הקפה ,שזרקו מספרים ותיאורים לגודל הנזק , הגיע לאוזני הנמלטים ,בפועל נהרס חלק גדול מהבנה ונפגעו בתים,עסקים וחנויות מסביבו בפעולה נהרגו כעשרה ערבים ונפצעו למעלה ממאה.

מן החשדנות החלו בעלי יוזמה לתחקר את העוברים ושבים ,גם צמד המסתערבים עוכב והחל חקירה ברחוב לזהותם,לאחר שהראו לבורים שלא ידעו לקרוא ושעצרום לתחקיר ,תעודת מעבר ועבודה של נמל יפו ,הזעיקו אלו זקנה שידעה לקרוא ,ולאחר שעיינה במסמך אישרה שאכן הם ערבים בעלי תעודת מעבר של נמל יפו.

אלא שהסבר זה לא שכנעם סופית ואז נאלצו המסתערבים לשלוף אקדחים ולשחק את משחק "האבו עלי",בשלב הזה שוכנעו בעלי היוזמה לשחררם ולאפשר להם להמשיך בדרכם לעבודתם בנמל,כאשר התקרבו לעמדות היהודים בגבול העיר יפו תל אביב ,החלו בשטח ההפקר לצעוק המסתערבים את המילים שמע ישראל,ועוד מילים תנכיות ,נתרצו השומרים ולאחר שהביננו כי אלו האנשים שפוצצו את הסארייה כיבדום בכוס קפה ושלחום לדרכם.

חלקו הצפוני של המנה נהרס לחלוטין על שרידיו נבנה הכביש של רחוב מרזוק בשרידי חלקו השני , לאחר קום המדינה שימשו שרידי המבנה את משטרת ישראל , עד שנחרב והפך לעיי חורבות שהוקף בגדר ברזל.

על השטח הסראיה שקטן עקב סלילת הכביש ,הוקם מבנה חדש על מנת להזכיר את מבנה עמודיו בחזיתו כפי שהיו בעת שנבנה,הוקם קיר שכולל שחזור מראה ארבעת עמודיו המקוריים והכרכוב העליון הצמוד לחלק השמאלי של המבנה המשופץ, מראה מעט סוריאליסטי חזותי חריג למראה הסביבה הקרובה. 
 
 
בניית אתרים - שרקור