דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

נפוליאון נסיגת צבאו בחזרה למצרים

 

בתחילה נשלחו הפצועים מעכו דרומה בדרכם לעיר יפו, יחידתו של הג'נרל ג'ונט שישב בנצרת ושלט גם על צפת וטבריה ,נצטוותה לפרק את מחסני הלוגיסטיקה ,להשמיד את כול מה שלא יוכל לשאת בדרכו לכוון העיר יפו.

הכוחות של נפוליאון שצרו על העיר עכו , החלו את נסיגתם במחצית מאי 1798,בדרכם לכוון העיר יפו ,הכוחות עזבו בשקט גמור לבל יבחינו הכוחות הנצורים בנסיגה,בשטח נשארו לאבטח את הנסיגה כוחותיו של הגנרל קלבר , עד שהכוח העיקרי חלף על פני רכס הכרמל.

אז עזבו כוחותיו של גנרל קלבר את החפירות ועמדות ירי התותחים מסביב לעיר עכו והחלו את נסיגתם, כשהגיע הכוח של קלבר לנהר הקישון הוא פוצץ את גשרי המעבר שניבנו בידי הצרפתים בדרכם לכיבוש עכו,על מנת להקשות את המרדף אחריו , בנסיגתו נאלץ קלבר להשמיד ולזרוק לים את תותחיו הכבדים ולשרוף את עגלות התותחים,התותחים הכבדים   ששקעו בחול ,ננטשו באזור מכמורת ,גם משום שלא הייתה אפשרות להובילם בדרך הים למצרים,23 תותחים נמצאו בידי הכוח העותומאניים שדלקו אחרי הצרפתים ,תותחים אלו הובאו לתצוגה בעיר עכו.


בנמל מאולתר בטנטורה הועלו חלק מהפצועים והחולים על אוניות צרפתיות שחשו לחוף והפליגו איתם לנמל יפו,שם הורדו לקבלת טיפול רפואי ,הצבא הצרפתי המשיך להתקדם חלף על פני קיסריה והגיע בחזרה ליפו ב 24,5,שם נחו הכוחות בהפסקה והתארגנות להמשך המסע במשך שלושה ימים,את הזמן הזה ניצל הכוח הצרפתי,להשמדת מצודות העיר יפו.

בעיר יפו הועמסו חלק מהפצועים על אוניות להמשך טיפול במצרים, אלא שאוניות אלו ,נפלו בידי מפקד הצי האנגלי סידני סמית ,שפיקד גם על הגנת חופה של עכו בימי המצור,החלק האכזרי של הטיפול בפצועים הייתה,פקודתו של נפוליאון להרעיל את כול חולי הדבר ופצועיו שהגיעו ליפו,כיוון שחשב שאלו יעכבו את נסיגתו הרגלית לכוון מצרים,בפועל נמצאו רק כחמישים מורעלים ביפו לאחר הנסיגה.

האגדה ממשיכה כי נפוליאון ,כאשר הוריד את פקודת ההרעלה ,אמר לרופא שייתן לחולים אופיום להקלת הכאב בטרם ירעילם ,אך הרופא השיב כי עבודתו היא להחיות חולים ולא למלא אותם באופיום או להרעילם, מפקד הצי הבריטי סידני סמית סיפר לאחר מכן, כי רק שבעה פצועים חיים נתגלו בבית החולים ביפו בעת שנכבשה לאחר נסיגת הצרפתים, כוחות של מהנדסים תורכיים ואנגלים החלו מיד לשקם את מצודת העיר יפו שנפגעה.

האגדות ממשיכות ומספרות, כי בכדי לעבור בהסתר בנסיגתו מיפו ,ולהסתתר מירי תותחי העותומאניים שדלקו אחריהם ,העדיף הצבא לחלוף בתוך פרדסי עצי הדר ולימונים , כיוון שהמרווח בין העצים היה צר ,עקרו חייליו פרדסים שלמים למעבר העגלות והכוחות ,כתוצאה מפעולה זאת נגרם נזק גדול לפרדסים ,ובמיוחד לפרדסי עצי הלימון,עוד ממשיכות האגדות ומספרות על הריסת כפרים,מבנים וגשרים, השמדת שדות גידולים בידי החיילים הצרפתיים,בדרך נסיגתם דרומה.

סדר הכוחות של הנסיגה כללו אבטחת האגף המזרחי ומעבר דרך רמלה ,בידי כוח צבא בראשות הגנרל רניה ויחידות הפרשים , במסלול המרכזי הוליכו הכוחות של הגנרלים לאנס ובון , את אבטחת המאסף אבטח גנרל קלבר ,שיצא יום לאחרי יציאת הכוח העיקרי מיפו.

בתחילת יוני הגיעו הכוחות לרצועת עזה ואל עריש,במקום השאיר נפוליאון חיל מצב והחל את מסעו במדבר לכוון מצרים,אלא שהדרך הייתה קשה ביותר ,מהקטע של הכניסה לכוון ארץ ישראל ,כתוצאה ממחסור במים לשתייה ומתנאי חום כבדים בתקופת שנה זאת.

לפני הכניסה בחזרה למצרים פוצל הכוח הצרפתי לשלושה כוחות ששלטו על אזורים שונים במצרים,כאשר הכוח העיקרי בראשות נפוליאון התקדם לקהיר. 
 
 
בניית אתרים - שרקור