דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

המשך עליית רעיון התנועה הנאצית בשנים 1935-6 במושבה שרונה

 

כאשר סופח חבל הסאר לגרמניה ,החלו חגיגות ותהלוכות במושבת שרונה והסמוכות אליה,משלחת של חברי המפלגה בארץ ישראל,יצאו לגרמניה על מנת לקבל את ברכתו ולהישבע לצורר היטלר,בתמורה להצהרת הנאמנות ,נתן להם היטלר דגל גרמניה החדש ועליו צלב בקרס שנתלה בסניף בשרונה, בשנת 1935 במושבה שרונה נמנו 280 חברי המפלגה הנאצית (בעלי תעודות) מבין הטמפלרים בארץ .

במחצית 1935 באולם האספות של המושבה הגרמנית בירושלים ,התכנסה הנהלת הטמפלרים בארץ ישראל,בראשות חברי ההנהלה : פיליפ וורסט, ניקולאי שמידט, וילהלם אפינגר, הרמאן אפינגר, ונציגי המושבות הטמפלריות בארץ ישראל,על מנת ליצור חזית מאוחדת של הקהילה הטמפלרית בארץ ישראל לנוכח המגמה של הרעיון הנאצי המתרחב בקרב הטמפלרים.

לקראת סוף שנת 1936 החלו גיוסי צעירים טמפלרים לשרות צבאי בצבא הגרמני,שתי קבוצות של נערים התכנסו במועדון הספורט של שרונה ובטקס חגיגי נפרדו מהקהילה הטמפלרית בארץ ויצאו לדרכם החדשה בגרמניה.


בתקופת המרד הערבי בשנת 1936 ,שהחל כנגד השלטון המנדטורי והפרעות בישובים היהודיים , הציגו התושבים הטמפלרים למראית עין חזות של פלג הנוקט בגלוי בניטרליות,אלא שמנהיגיהם וחיבורם של אנשי המפלגה הנאצית בארץ, לחברי ההנהגה הערבית בשליטת המופתי הירושלמי בהיבט הנסתר,הראו תמונה שונה.

אהדתם והזדהותם של הטמפלרים לצד הערבי הביא אותם לתרום סכומי כסף גדולים למאבק הערבי,הטמפלרים במושבות המרכז ובעיקר בשרונה ויפו,נתנו מחסה לכנופיות טרור בפרדסים השיכים להם ,שישבו לצידי עורקי כבישים , שמשם פתחו חברי הכנופיות באש על רכבים יהודיים ובריטיים,כמו כן נתנו מחסה ,מזון ומקום לינה לחברי הכנופיות.

תגובתם של המחתרות ואנשי ההגנה בפעולות של חבלה והשמדת רכוש טמפלרי במושבות,דבר שדרש מהטמפלרים לבזבז ממון ומאמץ בארגון אבטחת מוסדותיהם ורכושם,לאט לאט החלה להתבהר מימדי העזרה הלוגיסטית של הטמפלרים לכנופיות הערביות בעת פעילותם כנגד השלטון המנדטורי והישובים היהודיים.

המודיעין הבריטי ושי של ההגנה החלו ,למצוא מידע על הכננת כלי נשק ואמצעי לחימה במפעלים ובתי מלאכה של חרשים ומסגרים טמפלרים במושבות,נתגלו מפעלים שהכינו מטענים ומוקשים שהונחו בצידי הדרכים כנגד כלי רכב של המנדט והתחבורה היהודית,כולל בית המלאכה של גוטליהף וגנר שעסק בהכנת מוקשים ומטענים להטמנה כנגד רכבים.

ממצאים אלו שנתגלו הן בחיפושים במגזר הערבי והן במקומות מסתור ובתי מלאכה של מתיישבים טמפלרים ,הביאו את הדעה של ראשי המנדט הבריטי כי התושבים הטמפלרים אוהדים את הצד הערבי ,דעה זאת הועברה לממשל הבריטי בבריטניה. 
 
 
בניית אתרים - שרקור