דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

פרק הנהייה לרעיון הנאצי במושבות הטמפלריות בארץ ישראל בשנים 1933-4

 

תחילת שנת 1933 מסמנת את הברית עם השלטון הנאצי בגרמניה והמושבה שרונה הטמפלרית,כאשר נפתח בה הסניף הראשון של המפלגה הנאצית בארץ ישראל,בראשות סמואל הופמן והסניף השני בעיר יפו ,סניפים ששימשו בתחילה כמקור תעמולתי לצדקת הדרך של המפלגה הנאצית בגרמניה, לאחר מכן מועדון לנוער הגרמני בערכי התנועה הנאצית ,בשנת 1935 נתמנה קורנליוס שוורץ משרונה כראש המפלגה הנאצית בארץ ישראל תחת הנהגת רודולף הם סגנו של היטלר.

יש הרואים בזה את תחילת סיום הפרק הרעיוני הדתי של הגעת הטמפלרים לארץ על מנת להחיש את בואו של המשיח ולעבוד לתורתו על פי תפישתם, חלק מאנשי המושבות הטמפלריות הפכו את אמונתם הדתית ועבודת האל לאמונה החדשה של סגידה לרייך החדש בן האלף שנה.

כאשר התקרב התאריך ראשון למאי בשנת 1933 (יום חגם של הפועלים) החליטו אנשי המושבות הטמפלריות בארץ ,לאמץ חג כמתכונת חגם של העובדים הגרמנים ואף הכריזו יום שבתון ,הייתה זאת הפעם הראשונה שהטמפלרים הכירו באחד במאי ואימצו אותו כחג בשנים שלאחר מכן עד שגורשו מהארץ .


מעצור אחד להתפשטות וקבלת האמונה החדשה לכלל התושבים הטמפלרים נעוץ במילים "כלכלה וקיום", במושבה שרונה הבינו זקני ומנהיגי העדה הטמפלרית ,כי יש מחיר כבד לחיי המסחר והחיים עם   היהודים בארץ ישראל .

אך הצעירים הטמפלרים וחלק מהזקנים שנשמתם נשארה במולדת הגרמנית ,נרתמו לרעיון האומה הגרמנית בת אלף השנים,לעומתם חלק מהטמפלרים סרבו להאמין בתורת הגזע הנאצית והתנגדו לה,אך כשם שבגרמניה החל מסע הפחד כנגד המתנגדים ,גם כאן בארץ ישראל ,החלו סוכני הגסטפו שהצטרפו למושבות הטמפלריות ,במסווה של עיתונאים,אנשי קונסוליה ותיירים צליינים, והחלו במסע תעמולה כנגד המתנגדים.

אמצעי ההפחדה כללו :השחתת יבולים חקלאיים,הסתת נערים כנגד הורייהם,חרמות והחרמות ,יידוי אבנים על זכוכיות החלונות ,ריסוס כתובות נאצה ובעקר מסע הפחדה של סוכני הגסטפו בסניפי המפלגה בארץ,להתנכלות ופגיעה בקרובי הטמפלרים הסרבנים בגרמניה.

בסניף בשרונה החלו להתקיים אספות של המפלגה בנוכחות קהל רב ,באספות הועלה על נס הרעיון הנאצי ,קונסול גרמניה טים וורסט מהעיר יפו הוזמן לשאת נאומים שבו הכריז כי היטלר הוא האיש הנכון הגיע בזמן הנכון ,ואפילו אהמאן מנהל בית הספר הגרמני בקהיר,סיפר על גדולת הרעיון החדש ועודד להוסיף תכנים וחומר חומר לימוד נוסף בתורה הנאצית.

זרם הנטייה והמהפך התודעתי של תושבים טמפלרים, לרעיון הגרמני החדש במושבה שרונה עלה וגבר,וביום השנה לעליית היטלר לשלטון הוחג כנס באולם הכינוסים בשרונה שבו השתתפו רבים מהתושבים וגם כאלה שאהדו את הרעיון אך לא נרשמו עדיין למפלגה,בכנס הוחלט כי המושבה שרונה נקייה מיהודים,יהדות ומציונות.

למרות הנהייה והרצון והגאווה לקבל את התורה הנאצית ,וההבטחה כי גרמניה תגן על אזרחיה במקום מושבם שמחוץ לגרמניה, התחיל לחלחל לראשי המתנגדים ולמהססים ,כי עתיד גורלם שאינו כה ורוד בממלכת ביסמרק ,עקב מספרם הנחות של הטמפלרים וההתנגדות הרבה של הציבור היהודי כנגדם .

כאשר כוחם של הטמפלרים בשנת 1934 ,שקבלו את הרעיון הנאצי החל לעלות ,אוחדו סניפי המפלגה הנאצית של המושבות שרונה ויפו , בסניף המאוחד הוקמו מדורי כלכלה,מדור הסברה,מדור חינוך הנוער ,עוד חידוש שהחל כדגם הגרמני ,עריכת אסיפות חובה שבו קושטה הבימה בסממנים ודגלים נאצים וצעירי תנועת הנוער ניצבו במדים אוחזים דגלים אל מול הקהל. 
 
 
בניית אתרים - שרקור