דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

שרונה המושבה ערב מלחמת העולם הראשונה

 

הקדמה

השינוי המהותי במחשבה הטמפלרית, שאין לערב פוליטיקה בחיי היום יום, הוסט הצידה במחי יד בעת ביקורו של הקיסר ויהלם השני בארץ ישראל בשנת 1898,הרגשות הפטריוטיות התפרצו מעלה,הקיסר מצידו התפעם מהישגי אזרחיו הגרמניים המושבות שהוקמו עד אז בארץ ישראל .

בתחילת חודש אוקטובר 1898 ערכה משפחת הקיסר הגרמני וילהלם השני ורעייתו אוגוסטה ויקטוריה ,ביקור בממלכה העותומאנית בקונסטנטינופול,בחיפה,ביפו,בירושלים וקינחה את ביקורה בבירות,מטרת נסיעתם ביקור ועלייה לרגל (צליינות) בארץ ישראל ,על מנת להשתתף בחידוש כנסיית הגואל בירושלים העתיקה,בעת ביקורו ביקש לחזות בעיניו במושבות ההתיישבות הנוצרית הטמפלרית בארץ ישראל.

ביקורם בארץ ישראל נמשך עד סוף חודש נובמבר בשנת 1898,לצורך נחיתתם בארץ ישראל בחיפה, החליטו בני המושבה הטמפלרית הגדולה הראשונה בארץ ישראל,להקים מזח שלישי בנמל חיפה בעבורו,שישמש כנקודת נחיתה לסירה ,מספינת הקיטור שהשיטה את הקיסר הגרמני בעת ביקורו.


לצורך הביקור אף הובאו כרכרות חדשות לארץ ישראל,הארץ מתחת השלטון העותומאני אף התמרקה ,לאורך הדרך שופרו הדרכים כמו הדרך בין חיפה ליפו, נסללו קווי טלגרף ,העיר חיפה ,יפו וירושלים לבשו חג,בירושלים הוקם מאהל קיסרי ברחוב הנביאים,נכבדי ערים ניצבו בפתחי הערים ולוו את השיירה המלכותית למעונותיהם ברחובות ההרים בתהלוכות. 

בזכות ביקורו זה ,התמלא חזהו של הקיסר בגאווה ,בראותו מספר מושבות קטן של מושבות גרמניות בארץ ישראל,המשפיעות בעוצמה כזאת גדולה על התפתחות הארץ,אז החליט הקיסר לתמוך ולהכיר בשליחות הטמפלרית בארץ ישראל ולתמוך בהם,במיוחד רעיית הקיסר שהחלה לרכז קרנות לתמיכה כלכלית נוספת למושבות הללו ,בזכות תמיכתם הכספית, הוקמו המושבות בית לחם הגלילית,אלוני אבא (וולדהיים) והמושבה ווילהלמה (בני עטרות ליד לוד).

הטמפלרים הדתיים שהגיעו לארץ ישראל ובמיוחד לאחר ביקור הקיסר הגרמני וילהלם השני בארץ ישראל ,השקיפו במבטם על הארץ כאזור חקלאי גרמני כמו בארצם הישנה,כמתנת השולטאן שנתן להם את חלקת האלוהים הזאת לקיסר הגרמני,בכדי שיעביר להם אותה.

הטמפלרים התבוננו על החולמים היהודים וברצונם להתיישב בארץ ישראל ,בזלזול ובמבט עליונות ופחד ,מפני הגירה גדולה של יהודים לארץ ישראל שעלולים לדחוק את רגליהם מהארץ,ואולי לגרש את הטמפלרים מהארץ החדשה הקדושה להם.

לאחר הביקור הנהיגו תושבי המושבות הטמפלריות בארץ ישראל ,חגיגות ומסיבות ביום ההולדת של הקיסר,הרגשות השפיעו גם על חלק מצעירי המושבות שנהגו להתגייס לצבא הקיסרי הגרמני ,על מנת להגן על המולדת,לצורך זה נשלחה אחת לשנה אוניה מגרמניה שפקדה את נמלי ארץ ישראל ואספה את מתנדבי הטמפלרים לשרות בצבא הקיסרי, גיוס זה הוגבר ערב המלחמה .

המושבה שרונה עצמה ששלחה את צעיריה לשדות הקרב בגרמניה ,איבדה קרוב לעשרים צעירים טמפלרים בקרבות אלו,ובסל הכול איבדו המושבות הטמפלריות בארץ עשרות חללים מצעירי הדור השני בארץ. 
 
 
בניית אתרים - שרקור