דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

אנדרטת הנעלים לזכרם של יהודי בודפשט Cipok a Duna-parton

 

מיקומה של האנדרטה מייצג של האמנים גיולה פאואר וקאן טוגאי משנת 2005, בין מבנה הפרלמנט בחלקו הדרומי ,לבין האוניברסיטה למדעים על גדות נהר הדנובה ,שם קיימת ירידה ליד הגשר Szechenyi לכוון המייצג, בקצה רחוב Szechenyi , כ-300 מטר דרומית לבית הפרלמנט, הירידה אורכת מעל לחמש דקות עד שמגיעים אליו.

כיוון שהאומה ההונגרית אינה ששה לספור אפל זה מעברה (השלכת יהודים ירויים לנהר) אין שילוט מנחה למקום ,ואפילו נקודת הירידה מהכביש ההומה תוך חצייתו בסכנה מהעדר מעבר מסומן להולכי רגל,אפילו שלטי ההסבר מוצנעים ליד האנדרטה ,כך שמי שמגיע באקראי למקום לא מבין את מהות מיצג הזיכרון ליהודי בודפשט.

האנדרטה מורכבת משישים זוגות נעלים הממוקמים על הרציף באורך 40 מטר , נעלים אלו שנוצקו בגודל טבעי מברונזה מפוזרות על המדרכה ,כאילו הן מחכות לבעליהם היהודים שיצאו מהנהר, מראה מצמרר ומקפיא דם ,כאשר יודעים את פשר הקמתו של המייצג.


בתקופת מלחמת העולם השנייה בשנים 1944-5 ,נהגו אנשי הארגון הנאצי ההונגרי צלב החץ , לאסוף יהודים לאזוק אותם בזוגות ,להעמידם על הרציף של נהר הדנובה , לירות בראשו של אחד מבני הזוג ולהשליכם לנהר,על מנת שמשקל גופו של המת ישקיע את הצמד למעמקי הנהר,הסיבה לצורת ההרג הברברי הזה הייתה לא לחסוך בתחמושת ,אלא להתענג על ניסיונות החילוץ שכשלו של בן הזוג הירוי. 
 
 
בניית אתרים - שרקור