דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

סיפורו הנעלם של ספרה של רחל המשוררת "בבית ובחוץ "

 

תודה למשפחת בלובשטיין ,לאורי מילשטיין,ולסופרת שולמית לפיד בעבור העזרה בכתיבת המאמר.

הקדמה

שיריה של רחל בלובשטיין (המשוררת ) קובצו בשלושת הספרים : "הספר ספיח " שיצא בשנת 1927,את האוסף תרגם הנשיא לשעבר זלמן שז"ר (זלמן רובושוב) ליידיש , " הספר מנגד " שיצא בשנת 1930 שנה לפני מותה,הספר "נבו "משנת 1932 שיצא שנה לאחר מותה, בשנת 1935 קובצו רוב שיריה כולל אלו שלא פורסמו בשלושת הספרים הראשונים בקובץ שנקרא "שירת רחל".

שלושה משיריה שנכתבו ברוסית כפי הנראה מתקופת שהייתה בזמן מלחמת העולם הראשונה בעת שנתקעה ברוסיה , שלושת השירים הללו תורגמו לעברית מרוסית בידי רנה ליטווין ,לאחר שהתגלו בתקופתנו.


ספור התעלומה הנעלמת של ספר הילדים "בפנים ובחוץ "

ספרה של רחל "בבית ובחוץ " שהודפס במהדורה בודדת ובתפוצה קטנה ,הינו ספר של שירי ילדים שחרוזיו נכתבו בידי רחל בלובשטיין (המשוררת ) ואיוריו נעשו בידי וילהלם  שכט הגרמני ,החרוזים העבריים נוספו בספר בשנת חייה האחרונה של רחל בשנת 1931.

רחל סבלה ממחלת השחפת ,שלא אפשרה לה להתפרנס כראוי ,לצרתה סרב אביה לעזור לה בעת שסבלה והוגבלה לשהייה בבתי חולים או בבדידות בביתה, אביה העדיף להעביר את כספו ורכושו למוסדות דת,ובהקמת ואחזקת שני בתי יתומים בתל אביב ורמת גן ,כתוצאה מכך נאלצה רחל להסתייע לפרנסתה בידי חבריה ,שאפשרו לה לכתוב שירים לדוגמא העיתון דבר בעריכת עורכו ברל כצנלסון ועוד.

סיפור ספר חרוזי הילדים "בפנים ובחוץ " .

סיפורו של ספר הילדים,קשור לסוחר הגלנטריה והצעצועים ,ראובן גולדברג בעל חנות בתל אביב , שייבא כמות גדולה של חוברות מחברת לווינזון בגרמניה ,שבהם הופיעו איורים של חיות בית ובהמות,מתוך הכמות הגדולה של האיורים בחר הסוחר ראובן גולדברג כחמש עשר איורים שנראו לו ,ובעצת רואה החשבון שלו שמעון סבוראי להוסיף כיתוב עברי בחרוזים על תמונות הללו ולפרסמם כספר ילדים.

שרה ושמעון סבוראי היו בני בייתה של רחל , שרה סבוראי בשנות השלושים חברת תיאטרון האוהל, ולכן עלה במוחו הרעיון לשדך לרעיון התמונות את כתיבת החרוזים לתמונות שהביא הסוחר ראובן גולדברג ,בעת שראובן ביקר בביתה של רחל ברחוב צ'לנוב בקומה השנייה , ראובן גולדברג ביקש מרחל שתחבר לתמונות בגלויות חרוזים בעברית.

בתחילה סירבה רחל כיוון שהחשיבה את עצמה כמשוררת למבוגרים ,אך בעיות פרנסה שינו את דעתה ,ולכן נאלצה רחל לכתוב את החרוזים על הגלויות בעבור שכר, בעת שביקש ראובן לשלם את שכרה בעת שהשלימה את עבודתה ,דרשה רחל ששכרה יהיה על פי המקובל ולא פרוטה מעבר לכך,הספר שהודפס תוך שימוש באיורי הגלויות והחרוזים,על הספר לפי בקשתה לא צוינה שנת ההוצאה ,שמו של בית הדפוס,או אמצעי זיהוי אחר.

גם ראובן גולדברג שסיפר את הסיפור בהיותו קשיש ,לא זכר את שם בית הדפוס שהספר הודפס במאות עותקים ,מיד נתן גולדברג כעשרים עותקים לרחל ,כול הספרים נמכרו כצעצועים ואפילו בידיו של ראובן גולדברג לא נותר עותק של הספר,הספר לא נמכר בחנויות ספרים אלא בחנויות לצעצועים ,כיוון שגולדברג התייחס לספר כצעצוע שהילד ישחק בו, אלה בהמשך סיפורו סיפר ראובן כי רחל פנתה אליו מעת לעת וביקשה מספר ספרים לחלקם לילדים של חברותיה .

להלן מספר חרוזים מספרה "בפנים ובחוץ"

חמורי הקטן ,מחכה לי מזמן,האוכף על הגב ,בא ורכב ,הי- הא הי- הא

סוס לבן וסוס אמוץ,על העשב קפוץ קפוץ ,זה בכך וזה בכך,צוהלים כל כך ,הו- הו-הו

התוכי במעיל ירוק ,הגיע אלינו מרחוק,מפטפט ומתנדנד,מה שמך הגד ? ,לורה לורה

תודה לבני משפחת בלובשטיין על השימוש בחרוזים

מעט על הספר

מחירו של הספר היה חמש פרוטות ,ולמרות הדעה הרווחת כי הוא הודפס במהדורת יחיד  הוא הודפס בעוד ארבע עד חמש מהדורות לאורך שנה לאחר שהודפס בפעם הראשונה ,כיוון שהספר נמכר כמשחק , הסברה המקובלת כי זאת הסיבה שהספר לא נמצא בספריות ולא נרשם כספר מעולם, ולכן לא היה מידע עליו ,עד שהובא העותק להוצאת הספרים של העיתון דבר.

המשך החקירה לחשיפת ספר הילדים של רחל

האגדה מספרת כי בתחילת חקירת לאימות הידיעה שאכן ספר זה נכתב בידיה של רחל , נמצא בעותק ספר הילדים, הקדשה של רחל בכתב ידה ,על עמודו הראשון של הספר,שבו נכתבה ההקדשה לראש השנה של שנת 1931,ההקדשה נפתחה במילים: לרחלה הקטנה שהייתה בת דודתה של רחל המשוררת מאחותה,הלוא היא רחל סבוראי בתו של משה ושרה סבוראי , (בהמשך חברת קבוץ רביבים שלחצה בשנת 2011 ,להבאת עצמותיה של שושנה בלובשטיין ,אחותה של  רחל מקברה בתל אביב, לחלקה הצמודה לקברה של רחל בבית העלמין כנרת).

כאשר נתגלה העותק הראשון לאחר ארבעים ושלוש שנים בשנת 1974 ,בידיה של הגננת רינה ש"ץ,בגן הילדים בעין חרוד, החלו לעבור בין חוקרי ספרות ילדים ומכריה של רחל מתקופת העלייה השנייה, על מנת לשמוע את דעתם לספר שנתגלה ולאמת את מקוריותו חוקרי ההיסטוריה וספרות הילדים, היו בעלי ספקות לאמיתות והמקוריות וההקשר לספר ילדים זה לרחל המשוררת.

את התעלומה פתר נשיא המדינה לשעבר זלמן שז"ר (זלמן רובושוב) ,חברה להתיישבות בחוות כנרת בעלייה השנייה ,כאשר אישר בשנת 1973 ,כי אכן הספר נכתב על ידי רחל הובא לדפוס עלום בשנת 1930,כיוון שזלמן שז"ר היה ידידה של רחל ,הוא הבטיח לה, כי לא תפורסם מהדורה נוספת לספר חרוזי הילדים.

למרות שרינה ש"ץ הגננת הייתה חברה של רחל, רינה לחצה לפרסום מהדורה נוספת בפועל על פי דבריו של ראובן גולדברג  ולמרות הדעה הרווחת שהספר הודפס במהדורת יחיד  , בפועל הוא הודפס בעוד ארבע עד חמש מהדורות לאורך השנה לאחר שהודפס בפעם הראשונה.

אישור נוסף הגיע לכתיבת החרוזים בידי רחל ,הגיע מהחוקר אורי מילשטיין שחקר את תולדות חייה של רחל דודתו ,ושאמו שרה הייתה בת אחותה של רחל ,אורי מילשטיין אישר  שאכן הספר "בבית ובחוץ " נכתב בידי רחל ,כעדות הביא את עותק נוסף של הספר שנמצא בידי אימו.

הסיבות להיעלמותו של הספר בנבכי ההיסטוריה,נבעו מרחל שלא אהבה את הרעיון ,כי החרוזים נכתבו על רקע כלכלי ולא ספרותי ,לכן סיפרה רחל על הספר ולכן גם לא נכתב עליו מאומה.

מי שחשפה את תחילת התעלומה הייתה הגננת רינה ש"ץ שהביאה אותו לעיתון דבר,את העותק שבידיה ,לאחר חיפושים ,הצליחה רינה ש"ץ למצוא את העותק המקורי ,בכתב ידה של רחל של ספר הילדים "בפנים ובחוץ ",אצל אחותה שושנה שהגיע לשם אחרי מותה של רחל ממחלתה.

אגדות המשפחה מספרות, כי באחד מביקוריה של שרה אמא של רינה ש"ץ ,בביתה של דודתה רחל ,ראתה כי רחל עצובה על מנת לרומם את רוחה הבטיחה לה שרה ,כי כאשר תלד ילדה שמה יהיה רחל , אך גם רחל ביקשה על ערש דווי מחברותיה להנציח את שמה בשמות הבנות אשר ייוולדו להן. 
 
 
בניית אתרים - שרקור