דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

חדרה קומונת רומני במושבה לאחר עזיבת חוות (חצר) כנרת

 

חברי הפועלים הראשונה קומונת רומני שנקראו על שם העיר רומני ברוסיה ,שממנה הגיעו מהמושבה פתח תקווה,הקומונה הרומנית שמנתה תשע איש,הם שהקימו והכשירו את חוות כנרת בשנת 1908,חברי הקבוצה הוחתמו במהרה על חוזי עבודה אישיים לשנה, בידי חברת הכשרת הישוב.

החוזה כלל : מקום לינה, מזון,שרותי כביסה וחייטות לתיקון הבגדים,ושכר של עשרה פרנק לחודש, עוד הובטח לכול פועל לאחר קצירת גידולי החיטה בעת הדיש, כמות חיטה שהבשילה בשטח שווה ערך לחמישה דונם,בפן בעלי החיים ניתנה האפשרות לגדל על חשבון קופת החווה, פרה לחלב או פרדה או סוס שיעזור בחריש,בנוסף לעשר כבשים.

בתחילה התקיימו יחסי עבודה תקינים בזכות רעיון ההגשמה , בין מנהל החווה מטעם הכשרת הישוב ברמן בעת הכשרת השטח לזריעה,אך כאשר הצטרפו פועלים נוספים לחוות כנרת נסדקו היחסים בין הקומונה הראשונה בעיקר בעיות אידיאולוגיות ודעות שונות , בין המצטרפים החדשים לקבוצת היסוד ויחסו שהשתנה של מנהל העבודה ברמן .


 בנוסף בהמשך נוצרו מעמדות של ותיקים אל מול החדשים המהפכנים, הותיקים נטו להיות שותפים לעיון ההקמה וההגשמה הראשוני שלהם ושל מנהל העבודה ברמן והחדשים נטו להתווכח מעשה שנראה בידי הותיקים כניסיון להפריע להגשמת הרעיון .

חברי קומונת רומני שכללה את חיותה בוסל,עזבה את חצר כנרת ,לאחר הסכסוך עם ברמן מנהל חצר כנרת,ועברה למושבה חדרה על מנת לעבוד בגידולי הפלחה,החריש והקציר,בעיה קשה הטרידה את חברי הקומונה בתחילה ,בעיית הלינה המשותפת של חברי הקומונה ,לכן בתחילת מגוריהם בחדרה נאלצו חלק מהחלוצים בחאן של חובבי ציון (האנשים שרכשו את אדמות חדרה),ביחד עם העובדים השכירים הערבים.

לאחר תקופה של חיפוש מצאה קבוצת רומני ,דירת שני חדרים ומרפסת במושבה חדרה שבה נמסר חדר אחד לחיותה בוסל,ולאורחי קבוצת רומני,לפעמים שימש חדר זה כחדר חולים,בחדר השני היה מספיק גדול כך ששימש גם כחדר אוכל ומטבח,החדר כלל מיטת עץ מקרשים,שרגליה היו פחי נפט ריקים,ששימשה את החבר יוסף בוסל, כיוון שהוא היה היחיד שעבד בפרדס,

יתר חברי הקומונה הגברית לנה באורוות הסוסים או במשקי האיכרים,שבהם עבדו כעגלונים בשטחי הפלחה,מכיוון שהיו חייבים לקום מוקדם ולהכין את הבהמות ליום העבודה בשדות,בבית המשותף עבדה חיותה בוסל כאם הבית של הקבוצה,למשך מספר חודשים, עד אשר הגיעה והצטרפה לקומונה ,שרה מלכין מחוות כנרת ונכנסה למגורים בחדרה של חיותה בחדרה.

כיוון שבאותה תקופה לנבחרה גזברות לקומונה,העבירו החלוצים את משכורתם לידי חיותה בוסל, שדאגה גם לרכישת מזון והן לבגוד והנעלה לחלוצים,האמון בשמירת זכויותיהם וכספם יצרה קבוצה מלוכדת ,שדמתה במקצת לבית הורים טיפוסי שבו האם שלטה וטיפלה, תקופת שהייתם של קבוצת רומני בחדרה נמשכה כשנה, עד שחזרו לחוות כנרת . 
 
 
בניית אתרים - שרקור