דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

חנקין רכישת אדמות עמק חפר (וואדי אל חווארת)

 

יהושוע חנקין רכש את שטח עמק חפר (וואדי אל חווארת) ,כשלושים אלף דונם מידיו של הערבי הנוצרי אנטואן בישארי טיאן ,במגעים שהחלו עוד בשנת 1910 בתקופה העותומאנית והבשילו בתחילת שנות העשרים ,בתחבולה מעניינת כך מספרות האגדות ,פעילות שמאחורי הגב שבה הנגלה מוסתר .

האגדה ממשיכה בתיאור העסקה של האדמות שהיו רשומות אומנם ברישום הטאבו העותומאני ,אך לא הייתה קיימת מפת פרצלציה מוסדרת לגבולות השטח,והפחד העיקרי לתביעות של שכנים בשטח לבעלויות על חלקים ממנו.

אי לכך סיכם חנקין עם עורך דינו של המוכר כי מצד אחד יעברו האדמות למכירה פומבית,ובאותה העת משרד המקרקעין הממשלתי שלח צוותי מיפוי שמיפו בדקדקנות את גבולות השטח, והעלו אותם לרישום חוקי בטאבו,בעת המכירה הפומבית נטל פקיד המקרקעין ,את השטח המסומן לבעלותו של הטאבו .


חברת הקק"ל שימשה את חזית הרכישה,לאחר עבודתה של הכשרת הישוב בראשות יהושוע חנקין,כיוון שיומה האחרון של המכירה הפומבית היה ביום כיפור ,התיר הרב קוק לנציגי הקק"ל לנסוע וכסף בידם לשכם על מנת לרכוש את השטח ולרישומו בהוראת פקיד ההוצאה לפועל ברשם המקרקעין של הטאבו בטול כרם.

הטריק הפשוט במהלך הרכישה ,היה כיוון שמכירת הקרקע נעשתה במכירה פומבית,לא היה ניתן לערער על המכירה מבחינה חוקית,לכן כול הטענות והתביעות של הערבים שחלקותיהם גבלו בשטח לזכויות עליהם ושנרכשו בידי הקק"ל נדחו .

כאשר באו לבחון את גבולות החלקה לאחר המכירה מודדי המשרדים הממשלתיים ,נתברר כי בדרכם מחדרה לעין חפר, נדרשו לעבור בנחל אלכסנדר ומראה החולות הנמצאות בגבולות השטח שנקנה ,עוררו שאלות של המודדים הממשלתיים,אך יהושוע חנקין הסביר כי השטח החולי המערבי דרומי של החלקה( שהם חלק מנתניה של היום, שטח הכפר הערבי אום אטל חלד ), הם למעשה דרך שפת הים של החלקה . 
 
 
בניית אתרים - שרקור