דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

קבוץ רביבים ספור רכישת אדמות ביר עסלוג

 

לאחר סיום מכירת אדמות ארד אל סיר בשנים 1926-34 , הציע שייח סלאמה אבן סעיד מהשבט מסעיין אל עזאזמה ומתווכו הסוחר סלימן א- זרבאווי בשנת 1935,שפנו למשרדו של יהושוע חנקין בבאר שבע ,לרכוש את אדמות קאעת מקבולה שפירושו ( האדמה הטובה) שטח בן 35.000 דונם בדרום מערב באר שבע במה שאנו קוראים ביר עסלוג .

 

לאחר שסוכמו פרטי הסכם במשא ומתן למכירת אדמות קאעת מקבולה שפירושו ( האדמה הטובה) ,יצאו לשטח יוהושע חנקין ,חירם דנין,המהנדס זלמן ליפשיץ ,עמינדב אלטשולר ועורך הדין יוסף סטרומה ,זמן מה לאחר מכן יצא לשטח גם משה סמילנסקי ,שחלק שבחים לטיב הקרקעות.

 

אז החל המשא ומתן הרציני במשרדו של חנקין בבאר שבע ,למקום הוזמנו שני שייחים נוספים שהיו בעלי חלק מהשטח , מחוץ לשייח סלאמה אבן סעיד מהשבט מסעיין אלעזאמה,המחיר שסוכם ליחידת דונם אחת, היה לירה ישראלית וחמש גרוש ,נקבע כי השטח שיימכר בסופו של דבר יהיה בן 25-35 אלף דונם ,מפאת הדחיפות נחתם עוד באותו היום החוזה למכירה.

 

 


 כאשר נקנו חלק גדול מהחלקות ,מידי אנשי שבט מסעיין אלעזאמה והשייחים , יצאו למקום נציגי חברת הכשרת הישוב וטרקטורים ,על מנת לחרוש את השטח ולדסקסו ,האגדה מספרת כי אורכו של כול תלם היה באורך חמישה קילומטר,במרכז השטח הוקם מחנה אוהלים ,כיוון שהחורשים עבדו יומם ולילה להספיק את החריש.

 

מטרת החריש הדחוף והזריעה מקורו במנהג הנהוג כי על שטח שנחרש כשטח מעובד ,אין אפשרות למישהו חדש לצוץ ולתבוע בעלות על חלק מהשטח , בתהליך העיבוד ניתן להוכיח כי השטח איננו שומם אלא היה בשימוש של בעליו.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור