דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

צפת בית שלווה

 

בעת שצפת כיכבה כמרכז הנופש למבריאים ונופשים במאה הקודמת,שימש המבנה כבית הבראה,המבנה עצמו נבנה בשנות השלושים של המאה הקודמת כבית פרטי בן שתי קומות,של אחד מתושביה הערבים של צפת,בעת הבום התיירותי,שכרה את המבנה משפחת מרזל היהודית על מנת לפתוח במקום בית נופש והבראה.

בית ההבראה שלווה שימש את הקייטנים היהודים עד שנת 1947,ומכיוון שמיקומו היה אסטרטגי (הכניסה לעיר) מבחינת שליטה על השטח,הולאם המבנה בידי החיילים הבריטים שאף הוסיפו חלק למבנה ,על מנת שישרת את צרכי הכוח הצבאי הבריטי שישב בו,

לאחר ההלאמה של השלטון המנדטורי בשנת 1947,שימש המבנה הן כנקודת הגנה בריטית והן גם כבית משפט צבאי בריטי , שבו נשפטו חברי מחתרות שנתפסו ,בבית משפט זה נגזרו עליהם עונשי מאסר הן בבתי כלא בישראל בעיקר בעיר עכו והן לגרושם למחנות כליאה באפריקה.


כאשר פינו הבריטים את העיר צפת באפריל 48 ,נמסר המבנה לידי הכנופיות הערביות שמסרו אותו לידי הכוחות העיראקיים שהגיעו לעיר צפת, על פי הכלל המנדטורי לפינוי (המיעוט השולט בעיר מקבל את מבני השלטון,בצפת היו רק 12% יהודים).

לאחר שנמסר המבנה לידי הכנופיות הערביות ,החלו אלו להציק לתושביה היהודיים של צפת,בירי ובהתקפות על עמדות הגנה יהודיות , מיקומו באחת הכניסות לאזור היהודי משך את כוחות הפלמ"ח והמגן של צפת לנסות ולכבוש אות מידיים ערביות,דרך הוואדי הסמוך  חדרה מחלקת הפלמ"ח של האלוף אדן לתוך הרובע היהודי על מנת להגן עליו ערב פרוץ המלחמה .

בהתקפת הפלמ"ח לכיבוש העיר צפת בתשיעי במאי 1948 ,נערכו שלוש התקפות על נקודות מרכזיות שולטות בעיר, בית שלווה היה אחת הנקודות,בעת הלחימה נערכו קרבות פנים מול פנים מחדר לחדר ומעמדה לעמדה עד אשר הכוח העיקרי נס ,בניסיון לכבוש את המבנה מידי הכוח העיראקי,נהרג מפקד המחלקה אברהם ליכט .

כוח הפלמ"ח שהיה מיועד לכיבוש בית שלווה ,התמקם בבית הסמוך לבית שלווה ,הבית שכונה בית סגל על שם בעליו,בתחילת ההתקפה,נשלחו מספר פגזי בזוקת פיאט על המבנה על מנת להסיח את דעתם של המגנים העיראקיים של בית שלווה בחסות החשיכה נועדו חבלנים להתקרב לבית שלווה ולהניח מתחת ליסודותיו חומרי נפץ על מנת להשמידו.

אלא שתוכניות לחימה משתנות עקב תנאים משתנים ,ובאותו לילה ירדו ממטרים על האזור כתוצאה מכך נרטבו מטעני הנפץ,והתוכניות שונו להתקפה רגלית על המבנה,מפקד המחלקה  אברהם ליכט ,הצטייד בפנס והאיר את הדרך בהתקפה,כאשר נכנסו למבנה , במהלך ההתקפה נתגלה לעיניו של אברהם ליכט נסיגה של הערביים מהקומה השנייה מטווח קצר,כיוון שהיה מואר ירו בו הערביים והרגוהו, לאחר הקרב וההשתלטות על בית שלווה, נכנס למבנה כוח של הפלמ"ח .

לאחר השתלטות הפלמ"ח על הבית,הוחלף שמו של בית שלווה לבית המשמר,ברבות הימים הוצבה טבלת זיכרון על קיר המבנה שבה היה חרוט "זיכרון עד לגיבור אברהם ליכט ז"ל מפקד מחלקה בגדוד השלישי של הפלמ"ח,שנפל לכיבוש מבנה זה בגיל 22 שנה" , עמדה זאת הייתה אחת הדומיננטיות בקרב ההגנה כנגד ניסיונות הכיבוש מחדש של צפת בידי הכנופיות הערביות ומכפרי הסביבה של הפלאחים המתנדבים.

לאחר המלחמה החליטו בעלי בית ההבראה כי אינם ממשיכים לנהל את המבנה כבית הבראה ,המבנה עבר לידי כונס הנכסים של המדינה כרכוש נטוש ,בית המשמר הושכר ליזמים יהודיים מאיר שולמן ושותפו,שפתחו בו בית חרושת "שחל" לחלבה וממתקים על שטח של דונם וחצי בשנת 1948.

בהמשך נרכש בידי חברת עלית על מנת לייצר במפעל לשומשום,חלבה ,טחינה בשם "טחינה עצמאות "בפחיות , לאחר אלא שהמציאות הכלכלית טפחה בפניהם ,הם נטשו את רעיון בית החרושת לחלבה והתמקדו בשוקולד,כתוצאה מכך עמד המבנה שומם שנים רבות.

שם בית החרושת "שחל" בשנת 1954 ,הועבר לבית החרושת לסוכריות ,בידי בני הזוג פרומצ'נקו בצפת,שהיו ממקימי תשלובת עלית ברמת גן,וחברת השוקולד צ,ד שנרכשה בידי עלית.

זקני צפת שחו לי את הסיפור הבא בעת ביקורי,כאשר החל הצורך לשמר מבנים היסטוריים ועתיקים ,נועד מבנה בית שלווה להישמר,ארגון השימור נכנס למשא ומתן עם העירייה לשימורו של המבנה והגיעו אתה למסמך עקרונות מסוים שכלל אישור להריסה חלקית במיוחד את התוספות הבריטיות ולשמר את הקיר החיצוני של המבנה .

אלא שהעירייה שאצה לה הדרך, להקים את בית הספר לרפואה בעיר צפת יש האומרים הפקולטה למשפטים ,העבירה את השטח למכללת צפת שרכשה את השטח בשנת 2007 שנתיים לאחר מכן בשנת 2009 , מיהרה המכללה והשטיחה את המבנים שהיו על שטח בית ההבראה שלווה,כולל הקיר החיצוני ,שהיה אמור לשמר את ההיסטוריה של העיר ,במלחמת השחרור בעיר, ימים ספורים לפני יום העצמאות בשנת 2009.

לטענות אלו השיבה בתגובה מכללת צפת בתגובה , כי כיוון שהמבנה לא היה מיועד לשימור היא פעלה כראות עיניה והרסה את המבנים,אך לפי משורת הדין ,הבטיחה המכללה כי בעת שיוקם המבנה החדש, תשמר המכללה, חלק מהקיר החיצוני בשימוש באבנים שנותרו מהבנה הישן בעת שנהרס.

עוד הודיעה המכללה כי על קיר המבנה תוצב טבלה שעליה יסופר סיפורו של המבנה וההיסטוריה שלו במיוחד במלחמת השחרור, לוח הזיכרון המקורי לזכרו של מפקד המחלקה אברהם ליכט שהיה על קיר המבנה הישן,יוחזר ויתלה על חזית הקיר החדש שיבנה . 
 
 
בניית אתרים - שרקור