דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

מלון פרוס - בית תרבות הכט – מיסיון הכרמל הראשון

 

משפחת פרוס התגוררה במושבה גרמנית חיפה שדרות בן גוריון 17 ,בשנת 1897-8 רכשה המשפחה , אדמות מהכרמליתים בכרמל, במושבה החדשה על הכרמל שנקראה מושבת כרמלהיים,על אדמות אלו בנו בני המשפחה את פנסיון פרוס בשנת 1893,ובהמשך הרחיבו בני המשפחה ובנו עוד מבנים וגן שכיום משמש את גן האם.

 

לאחר זמן מה רכשה חברת פיק"א את מתחם פרוס ,וקיבל את שמו כבית רוטשילד, בשנת 1889 הגיעה לערי חיפה בארץ ישראל,המיסיונרית פרנסיס ניוטון מאנגליה,במטרה לשכור מקום ולהפכו לפנסיון להמיר את דתם של מי שאיננו נוצרי,לצורך זה שכרה את הפנסיון פרוס ממתחם אדמתם של משפחת פרוס בעבר מידי פיק"א .

 

מהר מאוד התגלה פרצופה האמיתי של פרנסיס ניוטון , והחלו מריבות בינה לבין שכניה הטמפלרים והיהודים,במהרה חברה למוסלמים קיצוניים ולשונאי יהודים ,בדרכה הקימה את אגודת הידידות האנגלית ערבית,בתקופת תחילת מלחמת העולם השנייה ,והחלה במלחמה גלויה כנגד הציונות וכנגד הלאום היהודי בארץ ישראל וכנגד שכניה הטמפלרים ,משום היותם גרמנים במוצאם .

 


  דרכה הנלוזה וסכסוכיה המתמידים והקולניים כנגד היהודים והטמפלרים ,משכו את תשומת שלטונות המנדט שרצו לנהל בשקט את תקופת המלחמה ובאי רצונם להחמרת המרד היהודי כנגדם ,גרמה להם להעמיסה על אוניה ולשלחה לבריטניה בחזרה.

לאחר עזיבתה של המיסיונרית פרנסיס ניוטון ,חזר המבנה לידי פיק"א והפך למרכז התרבות בית רוטשילד,בהמשך שינה המבנה שוב את שמו ולאחר שנרכש בידי הכט ונשאר כבית תרבות.
 


 
 
 
בניית אתרים - שרקור