דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

טחנת רוח בהר ציון

 
בתקופת השלטון המוסלמי של מוחמד עלי, שכבש את הארץ מידי העותומאניים לאחר שמרד בהם בהיותו מושל מתחת לשלטון המצרי, מוחמד עלי היה מנהיג יעיל ומסודר ושהנהיג שיטת מיסוי שווה על כולם ללא הבדל מהי דתם ומוצאם ,בניגוד לשלטון המושחת בעבר.

 

בימי השלטון המצרי בירושלים, הוקמו שתי תחנות רוח בתחומי העיר העתיקה ,הטחנה הראשונה, באזור המנזר והכנסייה הארמנית ,בקרבה לשער ציון ,שהוקמה הראשונה ושימשה את אנשי העדה הארמנית וצליינים בירושלים העתיקה, תחנה זאת פעלה בסביבות עשרים שנה  .

 

התחנה השנייה הוקמה לצרכי הצבא המוסלמי ,באזור הר ציון ונקראה על שם בנו המצביא תחנת אברהים פחה , היא הייתה התחנה הראשונה מחוץ לחומות העיר העתיקה לטחנה סופקו אבני רחיים מאזור סיני , כנפי התחנה הותקנו בשיטה שאנו רואים באיי יוון ,היו מורכבים על כיפה שנעה בהפעלה ידנית עם מנואלה ,לכוון כוון הרוח המשתנה.

 

מאחר ותושביה המוסלמים והפלאחים המקומיים , הרגישו עצמם מעל לשאר התושבים ושיטת גביית המיסים החדשה של המושל מוחמד עלי, גרמה להם להתקומם ולפרוץ לעיר ולהניס את צבאו של מוחמד עלי ,באותה עת הרסו את תחנת הרוח הצבאית בהר ציון ושברו את אבני הרחיים , לאחר שדוכא המרד בידי מוחמד עלי ובנו אברהים חזר השקט לירושלים .     
 
 
בניית אתרים - שרקור