דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

יפו הסאריה החדש (סראייה אל ש'דידה)בכיכר השעון ביפו

 

בית הסראיה ביפו הוקם בתקופה העותומאנית בארץ ישראל ,בכיכר השעון ביפו , ליד שער העיר העתיקה שהפריד בין החלק הישן לבין החלק המתפתח והמתרחב החדש,והשער שפנה לכוון הדרך לירושלים. 

במתחם השעון התקיים בעבר שוק ,אך מרביתו פונה מאותו אזור ובמקומו התרחבה כיכר העיר (כיכר השעון )שהוצב לכבוד השולטאן חמיד השני בכיכר בשנת 1906-7, לאחר ששמלאו 25 שנה לשלטונו של השולטאן חמיד השני ,כאשר בכול רחבי הממלכה העותומאנית הוקמו כמאה שעונים,בארץ ישראל הוקמו ששה שעונים: בירושלים,ביפו,בצפת בחיפה,עכו .

מבנה הסראיה שליד השעון,הוקם בתרומת עשירי העיר בשנת 1897, המבנה תוכנן בידי המהנדס היהודי ברוך פפירמייסטר תושב העיר ראשון לציון,למעשה הוא החליף את מבנה הסראיה הישן ,שהיה צר מלהכיל את פקידי העיר שהתרחבה ופרצה מחוץ לחומות העיר העתיקה.


עוד הוקמו במתחם ,הקישלה (בית הסוהר) מקום למגורי חיילי העיר יפו,המבנה הוקם מאבני בנייה שנלקחו מהריסת שתי מצודות העיר שהגנו על חומת העיר ונשקו לים בקצה החומות בחוף הים ,בקצה הצפון מזרחי של החומה והמצודה השנייה מוקמה בחלק הדרום מזרחי , האבנים לקישלה ולמגורי הצבא הובאו מהמצודה משרידי המצודה הצפון מזרחית.

כיום מתחם הקישלה שכולל כשלושה דונם ,לאחר שפונה משימוש משטרת יפו ,עובר שינוי בנייה ושיפוץ ,קיבל אישור לתכנון בנייה כפול (הבט כלכלי גרידא) ומיועד לבנייה ומלונאות של כשבעת אלפים מטר מרובע,הכוללים מרתפים ובנייה לעומק ולגובה ,תוך שימור חזות החלק החיצוני ושילובו במבנים החדשים ,בלא להתחשב בסמיכות של המסגד,מגורי תושבים מוסלמיים במקום .

במתחם הכיכר גם הוקמו ביתו של מושל העיר העותומאני,שער כניסה למסגד המחמודייה שנבנה מאוחר יותר ואבניו נלקחו משרידי אבני המצודה הדרום מזרחית של חומת העיר,אבנים אלו שימשו גם לבניית בית החולים הצרפתי סנט ג'וזף ומבנים נוספים כולל המרכזי בקצה רחוב יפת ולואי פסטר .

כן שופצו חנויות ומבנים בחלק המזרחי של המתחם ליד מקום השוק הישן בכיכר, בית הקברות המוסלמי שהיה בגבול הצפוני של המתחם הועתק על מנת להעניק שטח נוסף לפיתוח האזור ולחבר את שכונת מנשיה , תחנת הרכבת של יפו ונמל יפו בגישה נוחה יותר.

הסראייה החדשה

הסראיה החדשה (הארמון),תוכננה כמבנה מפואר בן שתי קומות,חזית המבנה הורכבה מארבעה עמודים בסגנון דורי שבראשם התנוססו כותרות בעלות גוון יווני,עמודים אלו ששימשו גם כתמיכה לגג המבנה ואת גמלון הכניסה,אל הכניסה למבנה בעל קשת עגולה שמעליו נתלה טבלה עם חותם הממלכה העותומאנית, (טבלה שמישהו חמד והעלים ברבות הימים) ,אל הכניסה הובילה שורת מדרגות ושני מעקי אבן לצידם.

תפקיד בית הממשל – הסראיה היה, לספק מוסד שלטוני לפקידי ושרי הממשל העותומאני בעיר יפו והסביבה,ממול לסראיה הוקם בית הכלא של העיר יפו הקישלה,ובהמשך שימש את הבריטים שכבשו את ארץ ישראל לאותה מטרה ותפקיד,כשנטשו הבריטים את יפו וארץ ישראל,נמסר המבנה (איך לא) לידי הכנופיות הערביות ששלטו ביפו ובסביבה.

בין אנשי הממשל, הבילוש והשיטור הבריטי ששרתו בסראיה ביפו,ניתן היה לראות ערביים שגויסו וקבלו דרגות ושררה,לפעמים בעלי רקע עברייני ,אנשי כנופיות שבעצמם השתתפו בימי המאורעות והמרד הערבי כנגד השלטון הבריטי,ובלבד שישרתו את אדוניהם הבריטים להלחם בתושבים היהודים ובעיקר בחברי המחתרות שקמו מבין היהודים ,במטרה להלחם ולגרש את השלטון הבריטי משליטתו בארץ ישראל.

לאחר השתלטות מפקדת הכנופיות על הסראיה ביפו ובמבנים נוספים שהיו בשליטת הבריטים ונמסרו לידי אנשי הכנופיות,החלו הכנופיות המאורגנות ובתוספת צבא המתנדבים (כול סתום עין ואוחז בנשק וכפיה לראשו) לחסום את הדרכים לריכוזים יהודיים בתל אביב ומסביב לה ובעיקר לחסום את הדרכים מתל אביב יפו לכוון ירושלים .

כיוון שצר להם, החליטה ההנהגה היהודית ומפקדי המחתרות כי מבנה הסראיה נדרש לעלות השמימה בעקבות סוסו של הנביא מוחמד,הראשונים שהרימו את הכפפה היו אנשי ארגון לח"י,למטרה גויס מסתערב יהודי בשם חכמוב ובכינויו המחתרתי היה ריגולטו .

אגדת תוכנית פיצוץ הסראיה

וכך מספרת האגדה בפי זקני העיר תל אביב ומקול הלחישה של זקני ארגון הלח"י, רגולטו המסתערב שהתנדב לפעולה וחבריו,החלו לבקר באזור הסראיה במסווה של ערבים ,לשוטט וללמוד את הדרכים הסביבה ,דרכי המילוט ולבחור את נקודת הנחת מכונית ממולכדת לצורך העלמת והחרבת מבנה הסראיה היפואי.

יום לפני הפעולה הגיע רגולטו למבנה בלב הפרדסים ,שם קבל לידיו משאית שבה הוטמנו מטענים בתוך ארגזי תפוזים , ארגזים שכללו תפוזים הונחו מלמעלה למטענים ,הן לכיסוי והסוואה והן לנתינת שוחד לאנשי שררה וסקרנים שבדרך.

את המשאית היה אמור רגולטו להחנות בסמטה אחורית ליד הסראיה , אלא שכדרכם של תוכניות הן משתנות שלא ברצון המתכנן ,בבואו לסמאה נתברר לו כי לאחר סיוריו ובלא לקשר אליו,עמדו אנשי הכנופיות והציבו עמודי ברזל בפתחה של הסמטה,מצב חדש זה הכריח את רגולטו לאלתר,לכן המשיך בנסיעתו על מנת להציב את המשאית הממולכדת בחזית הסראיה.

אלא שבחזית הסראיה הייתה תחנת מוניות ערביות שלא הסכימו לקבל את האורח החדש לקרבם,ערבים אלו והעוברים ושבים שדרכם נחסמה החלו לצעוק ולגדף את רגולטו המסתערב בהמשך נסיעתו וברצונו להשלים את משימתו ולחנות את המשאית ,החליט להעלות את המשאית על המדרכה ,בפעולה זאת דרס שולחן בית קפה שניצב על המדרכה ,הערבי שישב ליד השולחן  התעצבן והחלה מהומה שמשכה את תשומת לבם של השומרים לובשי המדים.

כאשר החל הערבי הפגוע לקללו שלף רגלוטו אקדח והחל יורה לעברו,השומרים החלו לירות בחזרה וריגולטו הכניס מהלך והחל לנוס מהאזור ,תוך התחמקות מהשומרים שהחלו מרדף במכוניות אחריו הפחד הגדול של רגולטו היה, שמא יפגע אחד הכדורים בארגז המשא מאחוריו ויפוצץ את המטען,לאחר שנמלט והסתתר שוב בפרדס ,נתגלו סימני פגיעת הכדורים בארגז המשאית,רגולטו נטל תפוז מן המשאית קלפו והחל לנגוס ממנו על מנת להירגע.

אל רגולטו צורף אלישע איש מחתרת נוסף (בהמשך המלחמה נתפס אלישע ,ששמו האמיתי היה אברהם כה,בניסיון להחדרת מכונית תופת לעיר שכם ונהרג ) ונערכו סיורים חדשים למרות זאת בימים שלאחריהם הגיעו שוב צמד המסתערבים לסראיה ונתברר שוב כי שונו נוהלי הביטחון והם נאלצו לסגת שוב למקום המבטחים בפרדס.

למזלם של אנשי לח"י למחרת החל גשם זלעפות ובתקווה כי הרחובות יהיו פחות עמוסים באנשים החליטו להוציא את התוכנית אל הפועל,צמד המסתערבים הגיע עם משאיתם לסמטה המקורית בתוכנית הראשונה,החנו את המשאית ,הפעילו את המטען והחלו במסע בריחה .

עוד בדרכם ברחובות יפו לכוון תל אביב שמעו את הפיצוץ האדיר,חרושת השמועות שעברה בין תושבי יפו ובין יושבי הקרנות ובבתי הקפה ,שזרקו מספרים ותיאורים לגודל הנזק , הגיע לאוזני הנמלטים ,בפועל נהרס חלק גדול מהבנה ונפגעו בתים,עסקים וחנויות מסביבו בפעולה נהרגו כעשרה ערבים ונפצעו למעלה ממאה.

מן החשדנות החלו בעלי יוזמה לתחקר את העוברים ושבים ,גם צמד המסתערבים עוכב והחל חקירה ברחוב לזהותם,לאחר שהראו לבורים שלא ידעו לקרוא ושעצרום לתחקיר ,תעודת מעבר ועבודה של נמל יפו ,הזעיקו אלו זקנה שידעה לקרוא ,ולאחר שעיינה במסמך אישרה שאכן הם ערבים בעלי תעודת מעבר של נמל יפו.

אלא שהסבר זה לא שכנעם סופית ואז נאלצו המסתערבים לשלוף אקדחים ולשחק את משחק "האבו עלי",בשלב הזה שוכנעו בעלי היוזמה לשחררם ולאפשר להם להמשיך בדרכם לעבודתם בנמל,כאשר התקרבו לעמדות היהודים בגבול העיר יפו תל אביב ,החלו בשטח ההפקר לצעוק המסתערבים את המילים שמע ישראל,ועוד מילים תנכיות ,נתרצו השומרים ולאחר שהביננו כי אלו האנשים שפוצצו את הסארייה כיבדום בכוס קפה ושלחום לדרכם.

חלקו הצפוני של המנה נהרס לחלוטין על שרידיו נבנה הכביש של רחוב מרזוק בשרידי חלקו השני , לאחר קום המדינה שימשו שרידי המבנה את משטרת ישראל , עד שנחרב והפך לעיי חורבות שהוקף בגדר ברזל.

על השטח הסראיה שקטן עקב סלילת הכביש ,הוקם מבנה חדש על מנת להזכיר את מבנה עמודיו בחזיתו כפי שהיו בעת שנבנה,הוקם קיר שכולל שחזור מראה ארבעת עמודיו המקוריים והכרכוב העליון הצמוד לחלק השמאלי של המבנה המשופץ, מראה מעט סוריאליסטי חזותי חריג למראה הסביבה הקרובה.



 
 
 
בניית אתרים - שרקור