דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

בוואריה הדרך הרומנטית העיירה רוטינגן Rottingen

 

עיירה המכונה גם נרקב ,שהוקמה לפני כתשע מאות שנה בעמק ונהר הטאובר ,עיירה במחוז וירצבורג במדינת בוואריה, מיקומה כשלושים קילומטר דרומית לעיירה וירצבורג וחמשה עשר קילומטר מזרחית לעיירה Bad Mergentheim.

מרכז המידע לתיירים ממוקם בכיכר השוק,כאשר מבקרים בעיירה, ניתן להסתובב בין סמטאות עתיקות וצרות,מבני חצי עץ עתיקים בעלי היסטוריה,אנדרטאות,שרידי העיירה העתיקה ושבעת שעריה ששרדו את המלחמות והזמן, ניתן לבקר בכנסיית ובית החולים סנט הקדוש קיליאן,בבית העירייה הישן בסגנון הברוק,מסביב לעיירה מסלולי הליכה ורכיבה על אופניים מסודרים ומשולטים.
 
ממצאים היסטוריים שנתגלו מראים על התיישבות במאה החמישית של בני שבט Ruoter,אך העיירה החלה לקבל צביון עירוני החל במאה האחד עשר ובמאה השלוש עשר ניתנו לה זכויות מוניציפאליות לעיר,מידי הנסיך השולט הנסיך לבית Hohenlohe. 
 

בסוף המאה השלוש עשר ,נערך בעיירה טבח יהודים ושרפת בתיהם ,המכונה Rintfleisch massacres , בעת שהם הואשמו בידי לורד העיירה Hohenlohe Lord Rintfleisch , כי היהודים חיללו את לחם הקודש בכנסייה .

החל מהמאה הארבע עשר עברה העיירה לשלטון בני האצולה והבישוף של   Wurzburg ,מלחמת האיכרים במאה החמש עשר, גרמו לעיירה נזקים ופגיעה כלכלית,אך לאחריה החל שגשוג בזכות ענף ייצור היין והמסחר בו.

לאחר מכן חוותה העיירה את מלחמת שלושים השנה ומלחמת הכיבוש של צבא נפוליאון במאות ה 17-18 גרמו שוב הרס כלכלי לעיירה.

אטרקציות בעיירה

טירת   Burg Brattenstein    

מבנה הטירה הוא בן שתי קומות אבן ועלייה מעץ עם גג רעפים אדומות ,החצר מוקפת חומה תחילתה במחצית המאה השלוש עשר, בעת שהוקמה בידי הנסיך השולט של משפחת Herren von Hohenlohe , במחצית המאה הארבע עשר עברה הטירה לידי הבישופות של נסיכות וירצבורג ,בעת החיליון הדתי במאה השמונה עשר הועבר רכוש הבישופות לידי העירייה של העיירה .

חלקה הצפוני של הטירה שימש בעבר כחנות פירות ומעליה היה תלוי סמלו של נסיך הבישופות לורנץ במאה השש עשר , בחלק הדרומי של הטירה מופיע סמלו של הנסיך הבישוף גרהרד מהמאה החמש עשר,בחלק הדרום מזרחי הורחב המתחם בתוספת מבנה ששימש כמטבח הטירה,בחלקה המזרחי של הטירה נחפר חפיר במחצית המאה ההחמש עשר, שכלל גם חפיר לחלק מהעיירה .

בתקופת מלחמת העולם השנייה  שימש המבנה כמחנה עבודה , לאחר מכן הטירה שימשה את האמריקאנים שהשתמשו בו למגורי פליטים ,ואף באסם המתחם נפתח מפעל ליצוא בגדים, אך המבנה קרס בחורף והוקם מחדש , כיום משמש כאולם מופעים הנקרא Zuschauerraum ביחד עם החצר בעיקר למופעי תיאטרון והפסטיבל המפורסם של העיירה Frankenfestspiele .    

בית העירייה Rathaus Rottingen

מבנה בן שלוש קומות בצבע לבן וחלונות מלבניים ב סגנון הברוק ,מעל לקומות ,עליית גג עם גג רעפים אדומות ומעליו מגדל פעמון, ומעליו צריח בצורת בצל,במרכז חזית עליית הגג שעון מחוגים,הכניסה בחזית עם דלת קשתית שמעליה סמלה של העיירה ושל הבישוף נסיך   Karl Philipp von Greiffenclau ,בחזית המבנה ספסלי עץ למוחה וליד הכניסה ניצב עמוד הקלון,   

מגדלי השמירה של העיירה   

בחומת העיירה Rottingen ,היו משובצים ארבע עשר מגדלים גבוהים שמלאכת בנייתם הסתיימה במאה השבע עשר,עד היום מהווים מגדלים אלו אבן שואבת לתיירים,כיום שבעה מתוכם מאוכלסים המגדלים:         

המגדל החדש יישן Neuer und Alter Hundheimer Torturm .

שני מגדלים ושער ממוקמים בחלק הדרום מזרחי של העיר העתיקה , בין הטירה לעיירה השער Torbauwerk , שנבנה במחצית המאה החמש עשר,מגדל מלבני במידות של ששה מטר ורוחבו ארבעה וחצי מטר,מתנשא לגובה ארבע קומות מאבן בכול קומה שני חלונות לכול צד,מעל לקומות האבן עליה מכוסה ברעפים שחורות, (המאוכלס היום) ,קומת הממסד של המגדל הינו מעבר שער קמור שהיה בעבר חסום בשער ברזל,  

 המגדל השני הנקרא hammere,שגם הוא מאוכלס, המגדל ניצב בחלק המזרחי דרומי של מגדל Torbauwerk,מגדל גבוה בן שלוש קומות מאבן ומעליו קומת עץ ועלייה עם חלונות המחופה בגג רעפים שחורות,בכול אחד מקירותיו בקומה הראשונה קבוע חלון ,קומת הממסד של המגדל ,הינו מעבר שער קמור שהיה בעבר חסום בשער ברזל, המגדל לפניו ניצב בית הגביה למס המעבר, שני המגדלים מחוברים בגשר מחופה עם חרכי ירי לקשתים , על המגדלים מודבק סמלם של נסיכי העיר

מגדל יעקב שטורם Jakobsturm .

מגדל שישב משולב בחומה ,על הכניסה לעיר משתי דרכים ,מגדל מלבני במידות 6*4.5 מטר מאבן מוצקה שהוקם להגנה, בקומת הממסד קיים מעבר רחב ששימש בהמשך לכניסת עגלות ומכוניות,בחזיתו של המגדל במרחק כחמישים מטר ניצבת באר מחופה בגג חרוטי גותי שחור, על אחד הקירות לכוון העיירה ממוקם שעון שמש.

מעל לקשת שער המעבר, ממוקמות ארבע קומות של מגורים מאהן ועליית גג בעלת גג רעפים אדום,המגדל משמש היום למגורי אירוח בעיקר של זוגות צעירים,המגדל דומה למגדל רועת החזירים.

מגדל הטחנה Muhlenturm .

מגדל בצורת גליל בקוטר חמישה וחצי מטר העשוי מבלוקי אבן ,מגדל גבוה עם גג חרוטי שחור בסגנון גותי,המגדל לא שולב בחומה אלא סיפק מעוז הגנתי ללחימה,מחוץ לטבעת החומה.

מגדל Rippacher Turm .

מגדל גלילי ששובץ בחומת העיר העשוי מבלוקי אבן,מעליו גג חרוטי גותי שחור,קוטרו כארבע מטר בחלקו העליון מתחת לגג ישנה הרחבה של הגליל בקוטר על מנת להגדיל את שטח ללוחמים בגליל הנרחב קבועים חלונות ,מיקומו של המגדל בקצה בית הקברות של העיירה מהמאה התשע עשר.

מגדל התולעת Schneckenturm .

מגדל הבנוי מבלוקי אבן המשובץ בחומת העיר,ממוקם בפינה הצפונית של חומת העיר,מגדל גבוה שמעליו גג חרוט גותי בצבע שחור,בקירותיו פעורים חלונות למטרות לחימה, לפתחו עולים בשורת מדרגות.

מגדל רועת החזירים Schweinehirtenturm .

מגדל אבן גבוה שמידותיו 5 מטר על ארבע מטר בסגנון טיודור,גגו של המגדל מחופה גג רעפים אדומות, על כתלי המבנה מבחוץ מכסה שיח פרחוני וגפן ,בחלקו העליון פעורים חלונות,המגדל הבנוי בחומה שולט על שטח של כחצי קילומטר ,בחלקה הצפון מערבי של החומה ,ליד מגדל Jakobsturm .

שעוני שמש בעיירה

שעון שמש   Erbsengasse

לוח שעון הממוקם על קיר ,בצבע לבן עם ספרות לטיניות,מעל לספרות המוטבעות על חצי מניפה,מוט המסמן את קו הצל על השעה

שעון שמש Jakobsturm

ממוקם על קיר מגדל Jakobsturm ,שעון שבמרזו תבליט שמש זהובה עם קרניים,מעליו תלוי מוט המסמן את השעה על גבי ספרות ממתכת המוטבעים על הלוח.

שעון השמש אירופה Europa Sonnenuhr

ניצב בכיכר השוק מול בית העירייה וספסלי המנוחה,שעון המורכב משי מוטות חצי עגולים כלפי למעלה המחוברים בבסיסם,באחת הקשתות עובר אנך המשמש כמוט סימון השעה,על בסיסו מוטבע לוח נחושת עם סיפורו.

שעון השמש Muhlbachgrund

שעון המוצב בגינה ,בצורת עיגול שחציו שחור ומסמן את שעות הלילה וחציו לבן לשעות היום,בסיסו תלת רגלי והעיגול ניצב אלכסונית על עמוד מבסיסו,בחלקו העליון מוטבע ציור של שמש,מוט מעל לעיגול מסמן את השעה.

שעון שמש Einheit

שעון הנצב ליד גשר הולכי רגל מעל תעלת העיירה ,צורתו ככדור הארץ המורכב מפסי מתכת בצורת עיגולים ,במרכזו של הכדור מוט בצורת חץ העובר במרכזו של כדור הארץ ,במעטפת הכדור עובר לוח מתכת המקיף את הכדור,ועליו זיזים המסמנים את השעות ,קרני השמש בזווית כלפי זיז השעה מסמן את השעה באותו הזמן.

קפלת העיר Rottinger Kappele 
 
 
בניית אתרים - שרקור