דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

בוואריה הדרך הרומנטית העיירה דומוורשט Donauworth

 

עיירה נחמדה וצבעונית בזכות צבעם של בתיה ,היושבת במפגש הנהרות הדנובה ונהר Wornitz במדינת בוואריה,העיירה שמספר תושביה כעשרים אלף יושבת בזכות רחובה הראשי על דרך הכביש הרומנטי,העיירה ממוקמת 11 קילומטר דרומית לעיירה Harburg.

תחילתה של העיירה על פי ממצאים ארכיאולוגיים במאה החמישית,אך רישומה החל במאה העשירית כאשר הוקמה מצודת העיירה Mangold Castle,שישבה על צוק ענק מעל לעיירה שנקרא צוק Mangoldfelsen,הממוקם בקצה הטיילת בחלקה המזרחי של העיירה.
 
במאה העשירית הוקם גשר למסחר מעל לנהר הדנובה ,העיירה שהוקם בה נמל ששימש כנמל אחרון לספינות שהגיעו מאוסטריה בעיקר מוינה וממזרח אירופה, עיירה המפורסמת בזכות רחובה הראשי Reichenstrase שיש הטוענים כי הוא אחד היפים בדרום גרמניה. 
 

אטרקציות בעיירה

מרכז מידע לתיירים בבית העירייה ,טלפון 0906789151 , פתוח בימי שני-שישי בשעות 09:00-12:00 ובשעות 13:00-17 ,בימי שבת וראשון בשעות 15:00-17:00,בחורף שעה פחות בימי שני-שישי.

סביב לעיירה ממוקמים מסלולי הליכה ורכיבה על אופניים,חובבי הדייג ימצאו מקומות לתחביבם,באזור אגמי המים לרחצה ושכירת סירות לשייט על הנהר,בריכה פתוחה עם מגלשה באורך 90 מטר בעונה,אזור בילוי מנוחה ופיקניקים,אזורי משחק ופעילות לילדים , מיני גולף , בעיירה חמישה מוזיאונים.

בית העירייה

מבנה הצבוע מבחוץ בצבע לבן ,המבנה כולל ארבע קומות ועליית גג עם גג רעפים שחור בקומה הראשונה מוטבע סמלה של העיירה והנסיכות במגן העיירה מעל לכרכוב קשתי,החלק המרכזי של המבנה בולט החוצה וכולל דלת כניסה קשתית שאליה מוליכות שורת מדרגות ומעקה אבן ,גמלונים מעל לחלונות הקומה הראשונה,וגמלון מרכזי באזור עליית הגג מעל לחלק המרכזי הבולט לכיכר,מעל העלייה שני עמודי דגלים ומעל לגמלון המרכזי עמוד עם שבשבת חץ כוון.

טירת Vohlinschloss Luftaufnahme

מתחם טירה מלבני מסביב לחצר,עם חפיר וחומה מסביב, חלק מקירות המבנים החיצונים מהווים חלק מהחומה, הכניסה בגשר מעל לחפיר על קשתות, המוליך לכניסה למתחם,ארבעה מגדלי שמירה ,ומגדל מרכזי גדול מעל לשער הכניסה בצבע לבן ,הבנוי מכניסה קשתית בין עמודי הממסד מגשר החפיר, מעל לכניסה שתי קומות מרובעות מסיביות,ומעליהן שתי קומות מתומנות ,ומעל בצל מתכתי שחור ככיפה.

המבנה המרכזי בטירה מורכב משלוש קומות ועליית גג עם רעפים שחורים , צמודים אליו שאר מבני המתחם .

אולם הריקודים Tanzhaus

מבנה שבקומת הממסד שלו ממוקמות חנויות,הוא אחד המבנים שעבר שימור ושיפוץ בשנת 1973 ,מבנה שנבנה בסוף המאה הארבע עשר ,במבנה נמצאים המוזיאון הארכיאולוגי Archeological Museum , והמוזיאון Stadtgeschichte לתולדות העיירה ושימור עברה,במבנה אולם ריקודים ותיאטרון בקומה העליונה.

הבית הקיסרי Fuggerhaus

מבנה המשמש את מועצת המחוז הממוקם בסוף רחוב Reichstrasse ,כניסה בתאום הבנקאי העשיר Fugger , שביתו ומרבית עסקיו היו בדרך כלל בעיירה הסמוכה Augsburg אך כיוון שבילה זמן רב גם בעסקיו בעיירה Donauworth , החליט לבנות לעצמו בית משפחה ומגורים ומשרד לעסקיו בעיירה.

עצם שהייתו בעיר ועסקי הבנק שלו ,משכו אנשים לעיירה שעסקו במסחר והתעשרו מעסקים אלו,ביתו המפואר עם חזית יפה וגמלון נבנה בסגנון הרנסנס,לצד ביתו בנה שכונה עם עוד 56 בתים בשכונה שנקראה Fuggeri שיועדה למשפחות עשירות ובעלי עסקים בעיירה שבמחצית המאה השש עשר זכתה בזכויות עיר קיסרית.

מזרקת Friedensbrunnen

מזרקת מים מעניינת הבנויה משני עמודים מרובעים שעליהם יושבים על כס מלכות מלכים בחזית העמודים מוטבעים סמלי המלוכה (מגנים), את העמודים מחברת קשת שעלייה ניצב המלך פרדריך המושיט ידו לאביר הכורע ברך , המים הניתזים מתחתית הקשת יורדים לבריכת אגירה מרובעת .  

כנסיית הקתולית של סט מרטין   Kirche St. Martin

כנסייה שחזיתה עם גמלון משולש ,צמוד לכנסייה מגדל הפעמונים הלבן והגבוה , המורכב משני שליש מבנה מרובע בן חמש קומות,שמעליו שתי קומות מתומנות ,על חזית הקומה הראשונה שעון,וסופם של הקומות המתומנות בכיפה מנחושת, שמעליה צלב על עמוד ניצב.

הקפלה של המסדר הטבטוני   Chapel of the Teutonic Order

 המסדר הטבטוני הגיע לעיירה בתחילת המאה השתים עשר ותקע בו שורשים, מבנה המסדר ממוקם ליד בית העירייה בפינת הרחוב,הבנים במתחם שהוקמו בתחילת המאה השתים עשר עברו שיפוצים והרחבה במאה הארבע עשר,והמתחם הפך לאחד החשובים והמרכזיים של המסדר בגרמניה.

חלקם של המבנים קבלו סגנון ברוקי בשיפוצים, הכנסייה והמגדל הצמוד אליה , מבנה צבוע בצבע אדום מבחוץ,בן שלוש קומות ועליית גם עם רעפים אדומים ומגדל פעמונים מרובע לבן הקבוע בפינה השמאלית של המבנה מעל לקפלה,בקצה מגדל הפעמונים הגבוה,כיפה בצורת בצל ומעליה עמוד צלב, על קיר החזית מוטבע סמל מגן המסדר הטבטוני.

בתוך המבנה על קירות הכנסייה צייר הצייר המקומי Enderle , ציורי קיר בנושאי הדת והאמונה,בחלק החיצוני בחזית יצרו שני אמנים בני המסדר אלמנט קישוטי בגמלון.

השביל הקטן בטיילת שעל גדות פלג נהר וורניטץ  The Trail by Kleine Wornitz

טיילת קטנה שכדאי לא להפסיד ,שביל המוביל מחוץ לחומות העיר העתיקה לבין האי Ried island ,במהלך הטיול בקיץ לאורך השביל פורחים עצי התפוח העתיקים ומניבים את ריחם,על הטיילת במחציתה ,רואים מגדל קטן שחציו עץ,הנקרא Farbertor ששימש ככניסה לדייר בבית הסמוך,המשכו של השביל מסביב למגרשי הטניס של המוסד החינוכי ומשם נשקף מראה טוב של המנזר הבנדיקיטיני.

שער העיירה הראשי The Main Town Gate

כאשר מגיעים לאזור תחנת הרכבת הראשית של העיירה,ומתחילים ללכת לכוון הכניסה לעיירה חולפים על פני מבנה שבנוי מלבנים אדומות ,מאחורי המבנה חולפים על פני גשר קשתות מעל ליובל נהר Wornitz ,חולף על פני האי Ried island , חוצה אותו ועובר בגשר שני קטן יותר המוביל לשער הקשתי המשמש כשער העיירה הראשי .

לפני הגשר והשער ניצב ביתן שמירה עגול עם כיפת ברזל מחודדת בסגנון גותי,השער הוא אחד מארבעת שערי העיירה שהיו בחומת העיירה, והיחידי שנותר ,את צורתו הקיימת כיום קיבל השער והמגדל במאה השמונה עשר,כיום משמש המבנה את מוזיאון ההיסטוריה של העיירה

מבנה השער הוא פתח קשתי בקומת הממסד בגמר הגשר,שתי קומות מעליו ומעליהם עליית גג עם גג רעפים אדומות, משני צדדי השער קיימים שני מגדלי שמירה לאבטחת הכניסה הצמודים למבנה, מעל לפתח השער מוטבע מגן הקיסרי של הנשר בעל שני הראשים ובינם הכתר הקיסרי .

כנסיית המנזר הבנדיקטיני   church Heilig Kreuz

כנסייה בסגנון הברוק המפורסמת בחלקי הצלב הקדוש ,הכנסייה ממוקמת בקצה רחוב Reichstrasse ,בחלק שולט של העיירה ומזדקר לרחוק,המנזר הבנדיקיטיני נבנה במאה האחד עשר,בתחילת המאה השמונה עשר שופצה הכנסייה בסגנון הברוק,בסוף המאה השמונה עשר עברה הכנסייה שיפוץ שבה נוספו לה אלמנטים בסגנון הרוקוקו ,בולט בכנסייה המזבח הכפול ואוצרות אביזרים ויצירות אומנות עתיקים המוצגים בכנסייה.

על פי המסורת בכנסייה מוצג חלק מהצלב של ישו,שאמו הלנה של הקיסר הרומאי קונסטנטינוס ,הביאה כאשר ביקרה בארץ ישראל ,חלק זה על פי האמונה הוא חלק משארית הצלב שהגיע למנזר עמק המצלבה בירושלים, כפיס העץ חולק לשלושה על פי המסורת ,ולכן הוא נחשב כאוצר הקדוש שבכנסייה, המנזר הפך להיות פנימייה ואינו ניתן לביקור אך הכנסייה פתוחה לביקורי קהל .

בחלק המערבי של המנזר טמונה בקבר אשתו Mary of Brabant ,של הדוכס מבוואריה לודוויק השני שכונה השתקן,שבפקודתו נערף ראשה במחצית המאה השלוש עשר , על לא עוול בכפה על סמך רכילות.

גולגולתא על שלנברג Calvary on Schellenberg

בתקופת מלחמת ספרד ניתן היה לראות מהגבעה ליד העיירה את הקרב באזור Schellenberg   בין צבא בוואריה והצבא הצרפתי כנגד צבא הקיסר ,תומכיו והצבא האנגלי,שנערך בתחילת המאה השמונה עשר,בקרב האכזרי נהרגו כשש עשר אלף לוחמים.

העיירה Donauworth שלא נפגעה בקרב החליטו לעשות אנדרטה לכבוד הנצרות והקרב והכינו אנדרטה לזכרם ולזכרו של ישו ,המורכבת ממסלול בן 14 נקודות עניין ועצירה,(כעין מסלול הויה דה לרוזה בירושלים העתיקה) המסלול עובר במעלה הכולל מדרגות עד לקפלה הצהובה המסמלת את התחנה החמש עשר לתחייתו של ישו שהיא למעשה האנדרטה לזכרון אותו הקרב.

השפיץ של הדנובה - בית הדת הגרמני Deutschordenshaus

מבנה הממוקם בנקודת השפיץ של הדנובה ,הנקודה בה נפגש הנהר הקטן יותר Wornitz , עם נהר הדנובה הגדול,בקצה המזרחי של העיירה ,נקודת המפגש היא מעין פינת מרגוע עם ספסלים ,לעצירה ולישיבה על ספסלים אלו ולבהות בזרימת המים, בפארק הקטן מוצבת אבן האנדרטה למלחמתה של גרמניה בצבאו של נפוליאון בשנים 1870-1 , אשר הביאה להקמת האימפריה הגרמנית.

האי Ried island

האי מוקף בשני יובלים של נהר Wornitz , הוא ממקום מחוץ לחומות העיירה העתיקה,על האי הזה החלה ההתנחלות הראשונה באזור שהביאה בהמשך את הקמת העיירה על היבשת,לזכר התושבים הראשונים שהתפרנסו מדייג ,הוקמה אנדרטה על האי של גבר זקן וילד ממתכת הסוחבים רשת דייגים ,בדמויות המפוסלות ,ניכרת עבודתם הקשה בדייג.

הבתים על האי שייכים לתקופות בנייה ישנות, הבית המפורסם באי ,נקרא הבית הגבוה של הים House of the High Sea ,מבנה בן שבע קומות ,שנדרשו חומרי בניה רבים להבאתם מהיבשת לשימוש באי,עוד בית ידוע הוא הבית האדון המשמש כמוזיאון לתולדות התרבות המקומית ,עוד על האי מסםר מסעדות איטלקיות.

רחוב Reichsstrase הנחשב לרחוב הראשי בעיירה

הרחוב המתחיל באזור בית העירייה בחלק התחתון ונגמר בחלקו העליון בבית הבנקאי Fugger (כיום בית מועצת המחוז) ,הרחוב משלב את בתי העשירים מהעבר ורחוב הקניות העיקרי של העיירה,בעייתו של הרחוב והכביש ,הוא עומס התנועה הגדול והרעש כתוצאה מכך, נקודת הצילום הטובה ברחוב ,היא העמידה על מדרגות הכניסה לעירייה.

טיילת העיר

הטיילת ממוקמת בחלק הצפוני של חומת העיירה העתיקה, ניתן להלך עלייה ברגל או רכיבה על אופניים,בשעת המעבר בטיילת נתקלים בשער השור ox gate ,שער שפעל מתחת למגדל Ochstentorl בתקופת ימי הביניים.

חולפים על פני מזרקת כינור הקסם Zaubergeigenbrunnen ,מזרקה מודרנית המספרת את סיפור האופרה של ורנר  Werner Egk , שהייה תושב העייירה,חולפים על פני שרידי מצד טירת Mangoldfelsen ,שנהרסה בתחילת המאה הארבע עשר בעת שניצבה על סלע מורם,אבני הטירה ההרוסים שימשו לבניית בית העירייה(ליד השרידים בית שימוש חינמי) .

עוד בעיירה :

כנסיית גברתנו מונסטר gothic church Liebfrauenmunster , כנסייה בסגנון הגותי.

מזרקת Mangoldfelsen , מזרקה הממוקמת בטיילת העיירה לאורך גדות הנהר, תיאטרון הבובות Kathe-Kruse-Puppet-Museum .

 


 
 
 
בניית אתרים - שרקור